Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Trybunał Konstytucyjny zajmie się paragonami fiskalnymi?

Brak komentarzy | Publikacja:
Trybunał Konstytucyjny zajmie się paragonami fiskalnymi?

Trybunał Konstytucyjny zajmie się paragonami fiskalnymi?

Powraca temat nowych przepisów dotyczących kas fiskalnych. Zdaniem lekarzy obecne przepisy odnoszące się do paragonów fiskalnych naruszają tajemnicę lekarską. Do tej pory nic konkretnego nie zrobiono w tej sprawie, a lekarze nie mogą działać niezgodnie z kodeksem i własnym sumieniem. Zdaniem NRL konieczność umieszczenia na paragonie fiskalnym nazw usług wykonanych w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej narusza prawo pacjenta do zachowania w tajemnicy informacji związanych z leczeniem. Na ten temat odmienne zdanie ma Ministerstwo Finansów, ponieważ paragon fiskalny nie zawiera danych osobowych pacjenta, a sam dokładny opis usługi zdaniem Ministerstwa nie narusza tajemnicy lekarskiej.

NRL w tej sprawie wystosowała pismo do GIODO, jednak sprawa nie została podjęta przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Teraz NRL kieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, który ma rozstrzygnąć spór między lekarzami a Ministerstwem Finansów.

W swoim zgłoszeniu do Trybunału Konstytucyjnego NRL przedstawia szereg przepisów związanych z tajemnicą lekarską obowiązujących w Polsce. Zdaniem NRL większość z nich jest obecnie naruszana przez obowiązek wprowadzenia szczegółowych danych na paragonach fiskalnych.  Wprowadzanie obowiązku ujawniania danych objętych tajemnicą lekarską podważa zaufanie niezbędne dla wykonywania zawodu lekarza. Pacjent korzystając z pomocy lekarza, powinien mieć gwarancję, że dane dotyczące leczenia nie będą ujawnione, a ewentualne ujawnienie danych może mieć miejsce tylko wyjątkowo i jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach. 

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zebow u dzieci
Izba Lekarska zajmie się dziećmi lekarzy podczas strajku nauczycieli Lekarz

Planowany na poniedziałek (8 kwietnia) ogólnopolski strajk nauczycieli to dla wielu rodziców spory problem związany z opieką nad dziećmi. Lekarzom i lekarzom dentystom z Łodzi z pomocą przychodzi miejscowy samorząd lekarski.OIL w Łodzi organizuje jed...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji