Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Trybunał Konstytucyjny zajmie się paragonami fiskalnymi?

Brak komentarzy | Publikacja:
Trybunał Konstytucyjny zajmie się paragonami fiskalnymi?

Trybunał Konstytucyjny zajmie się paragonami fiskalnymi?

Lekarze nadal, mimo tłumaczeń resortu finansów, uważają, że jednoznaczne identyfikowanie usługi na paragonie fiskalnym narusza ich tajemnicę zawodową.

Ministerstwo Finansów nadal podtrzymuje swój argument, że paragon fiskalny jest przecież anonimowy. Lekarzom jednak nie o sam paragon fiskalny już chodzi. Powstaje pytanie, co z pacjentami, którzy nierzadko proszą lekarza o wystawienie faktury, bądź chcą wydrukowania rachunku za usługę. Tu zdaniem lekarzy zaczynają się schody, bo przy wydruku rachunku czy wystawieniu faktury trzeba będzie dokładnie z paragonu spisać nazwę usługi, a rachunek lub faktura już nie są anonimowe.

I tu Jerzy Gryko przewodniczący zespołu ds. praktyk lekarskich przy Naczelnej Radzie Lekarskiej, apeluje do Ministerstwa Finansów, że regulacje dotyczące paragonów fiskalnych drukowanych przez lekarzy nie mogą być takie same jak w przypadku taksówkarzy czy sklepikarzy.

Andrzej Cisło, lekarz dentysta, członek Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę na to, że oryginał paragonu podpinany jest do kopii rachunku imiennego, który jest wydawany pacjentowi i załączany do dokumentacji podatkowej lekarza. Do dokumentacji podatkowej mają także wgląd kontrolerzy skarbowi.

Zdaniem Andrzeja Cisły pacjent chcąc do końca utrzymać w tajemnicy na co choruje, będzie musiał wybierać między prawem do otrzymania rachunku, a prawem do zachowania tajemnicy związanej z jego stanem zdrowia. Zdaniem prawników sytuację rozwiązywałaby regulacja, która pozwalałaby na uogólnienie usługi np.: usługa z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Obecnie lekarze chcą, by sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny i rozstrzygnął definitywnie i jednoznacznie spór. Andrzej Cisło podkreśla, że niewykluczone jest rekomendowanie Naczelnej Radzie Lekarskiej złożenia w tej sprawie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego z tezą o niezgodności przepisów rozporządzenia ministra finansów z ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

 

KL

źródło Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mycie zebow u dzieci
Izba Lekarska zajmie się dziećmi lekarzy podczas strajku nauczycieli Lekarz

Planowany na poniedziałek (8 kwietnia) ogólnopolski strajk nauczycieli to dla wielu rodziców spory problem związany z opieką nad dziećmi. Lekarzom i lekarzom dentystom z Łodzi z pomocą przychodzi miejscowy samorząd lekarski.OIL w Łodzi organizuje jed...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji