Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciw HPV

Publikacja:
Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciw HPV

Trwają prace nad zmianami w programie szczepień przeciw HPV

W ciągu pierwszego roku działania programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków zaszczepiono tylko około 20% uprawnionych. Eksperci wskazują na wiele różnych możliwości poprawy niepokojących statystyk. Pierwszym z nich jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń, jakie wiążą się z zakażeniem HPV, wirusem odpowiadającym m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani czy jamy ustnej. Kolejnym pomysłem jest zwiększenie liczby placówek z dostępnymi szczepieniami o kolejne POZ-y, ale też szkoły. Ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad niezbędnymi zmianami.

Na pewno kluczowym elementem, na który powinniśmy położyć nacisk, jest edukacja docelowej grupy, głównie rodziców nastolatków, którzy powinni być szczepieni. Na pewno musimy dalej edukować personel medyczny, zarówno zespoły medycyny rodzinnej, czyli lekarzy, którzy myślę, że są już w ogromnej większości przekonani i są zwolennikami tych szczepień, jak również pielęgniarki środowiskowo-rodzinne, pielęgniarki POZ, a także położne, które powinny mieć jak największy udział w edukacji pacjentów – mówi agencji Newseria Biznes dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, prof. NIO-PIB, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Na potrzebę edukacji wskazuje także badanie „Polki i Polacy a szczepienia przeciwko HPV” przeprowadzone przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Ośrodek Badań Socjomedycznych UW. Wynika z niego, że nasza wiedza na ten temat wciąż jest niska. Wprawdzie ponad 70% słyszało o wirusie brodawczaka ludzkiego, ale 27% nie potrafiło wskazać żadnej choroby, którą może on wywołać. Tylko co druga osoba słyszała o szczepieniu przeciwko HPV i częściej były to kobiety niż mężczyźni, chociaż problematyka dotyczy obu płci.

Konieczne zmiany organizacyjne

Program wymaga również zmian organizacyjnych. Chodzi m.in. o uproszczenie procedur przystąpienia do programu dla jednostki podstawowej opieki zdrowotnej czy rejestracji pacjentów na szczepienie.

To jest dosyć skomplikowana sprawa. Pozostają kwestie rozliczeniowe i sprawozdawcze, które także cechują się dużym stopniem komplikacji – mówi prof. Andrzej Nowakowski. – O ile wiem, w tej chwili tylko około 37-38% placówek POZ przystąpiło do realizacji tego programu, natomiast znaczna większość placówek niestety go nie realizuje. Przyczyny, które leżą u podstawy tego faktu należy właśnie upatrywać w małej atrakcyjności, a w dużym stopniu komplikacji procedur w programie szczepień przeciwko HPV.

Przy okazji podsumowania pierwszego roku trwania programu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała rozpoczęcie prac nad zmianami, których oczekują pacjenci i środowiska medyczne. Zadeklarowała uproszczenie zasad realizacji programu dla POZ, tak by w każdej takiej placówce był zapewniony dostęp do szczepień. Ministerstwo analizuje także możliwość wykonywania szczepień w szkołach. Ponadto do programu mają być włączone również młodsze roczniki – od 9. roku życia (dziś obejmuje dziewczęta i chłopców w wieku 12-13 lat). Minister zapowiedziała także kampanię edukacyjną dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Elementem edukacji na temat profilaktyki i roli szczepień będzie też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna – który ma się pojawić w szkołach w przyszłym roku. Z kolei dane dotyczące liczby wykonanych szczepień mają być dostępne publicznie.

Zmiany, które są planowane w programie szczepień przeciwko HPV, powinny się przyczynić do usprawnienia jego realizacji i przede wszystkim do większego zainteresowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej jego realizacją – ocenia ekspert Narodowego Instytutu Onkologii.

Plan – 60% zaszczepionych do 2028 r.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną, do 2028 r. w ramach programu powinno być zaszczepionych około 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Dziś w programie dostępne są dwa rodzaje szczepionki: dwuwalentna i dziewięciowalentna. Podawane są one w dwóch dawkach w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Akcja kierowana jest do dzieci, ponieważ szczepionki są najskuteczniejsze przed pierwszym kontaktem z wirusem, a ten z kolei często ma miejsce podczas współżycia seksualnego. Do głównych czynników ryzyka zakażenia HPV należą m.in. wczesna inicjacja seksualna, posiadanie wielu partnerów seksualnych lub jednego partnera wysokiego ryzyka (np. osoba z infekcją HPV), współistnienie innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, palenie tytoniu, wieloletnie przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej czy osłabienie odporności.

Szczepienia przeciwko HPV stanowią mały przełom w pierwotnej profilaktyce onkologicznej. Umożliwiają redukcję ryzyka zachorowania chociażby na raka szyjki macicy u zaszczepionych osób nawet o 90% – zaznacza prof. Andrzej Nowakowski. – Musimy podkreślić, że sam wirus brodawczaka ludzkiego wywołuje szereg innych jednostek chorobowych, nowotworów poza rakiem szyjki macicy, w tym nowotwory sromu, pochwy, występujące u obydwu płci nowotwory odbytu, a także pewną część nowotworów głowy i szyi. Szczepiąc przeciwko HPV, zdecydowanie zmniejszamy ryzyko, szczególnie naszych nastoletnich dzieci, na występowanie tych groźnych chorób w przyszłości.

Nawet 4,6 tys. nowotworów złośliwych mniej

Jak wynika z raportu Agencji Badań Medycznych „Powszechny program szczepień przeciw HPV. Przewidywane skutki zdrowotne dla populacji oraz dla systemu ochrony zdrowia w Polsce”, co roku u około 4,4 tys. kobiet i 1,6 tys. mężczyzn w Polsce rozpoznaje się choroby, którym w dzisiejszych czasach można by skutecznie zapobiec poprzez szczepienia ochronne. Obecnie dostępne szczepionki mogłyby potencjalnie zmniejszyć liczbę zachorowań na nowotwór HPV-zależny o 54%: o 75% wśród kobiet i 35% wśród mężczyzn. To z kolei przełożyłoby się na 4,6 tys. nowotworów złośliwych rocznie mniej. Eksperci ABM obliczyli, że w latach 1999-2020 można było uniknąć ponad 90 tys. lub 114 tys. przypadków nowotworów, gdyby wszyscy mieszkańcy Polski zostali w poprzednich dekadach zaszczepieni przeciw HPV jedną z oferowanych dziś szczepionek.

Efekty zdrowotne szczepień będziemy obserwować najbliżej dopiero za kilka, a nawet kilkanaście lat. Będą one widoczne pod postacią zmniejszenia zachorowalności na stany przedrakowe szyjki macicy u młodych kobiet wchodzących w badania przesiewowe, głównie badania cytologiczne, ale także badania molekularne. Natomiast pełne efekty szczepień przeciwko HPV zaobserwujemy dopiero za kilkadziesiąt lat w postaci zmniejszenia zachorowalności na raka szyjki macicy w całej populacji, a także zmniejszenia częstości występowania innych chorób związanych z tym wirusem – podkreśla prof. NIO-PIB.

Eksperci ABM w swoim raporcie przedstawili dokładne wyliczenia efektów zdrowotnych szczepień, z podziałem na poszczególne typy nowotworów HPV-zależnych. Przykładowo w przypadku raka szyjki macicy (za 91% przypadków odpowiada wirus HPV) pierwsze efekty szczepień powinny być zauważalne około 2033 r., a największy efekt dla systemu ochrony zdrowia będzie widoczny około 2073 r. Gdyby zastosowano szczepienia ochronne w poprzednich dekadach, można by uniknąć około 65-82% wszystkich przypadków tych nowotworów (54-68 tys. zachorowań). Z kolei w przypadku nowotworów złośliwych części ustnej gardła (70% wiąże się z zakażeniem HPV) możliwe byłoby uniknięcie 60-66% zachorowań (ok. 12-13 tys.). Ponieważ najczęściej te typy nowotworu rozpoznaje się w szóstej i siódmej dekadzie życia, pierwsze efekty prowadzonego programu szczepień powinny być widoczne około 2053 r. Największy efekt dla systemu ochrony zdrowia będzie widoczny 20 lat później.

Redukcja konsumpcji alkoholu, ograniczenie palenia papierosów, szczepienia przeciw HPV i regularne wizyty u stomatologia to – zdaniem dr. n. o zdr. Pawła Koczkodaja z Narodowego Instytutu Onkologii – kluczowe zasady profilaktyki pierwotnej nowotworów okolic szyi i głowy. – Regularne wizyty u stomatologa są nie do przecenienia pod kątem tzw. czujności onkologicznej – podkreśla ekspert.

Źródło: https://info.newseria.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepienia przeciw grypie
UK: bez darmowych szczepień przeciw grypie dla dentystów Lekarz

NHS England dotychczas finansowało szczepionki przeciwko grypie dla lekarzy stomatologów oraz ich zespołów, a nawet dodatkowo zachęcało do korzystania z tej możliwości. To jednak ma się wkrótce zmienić, a decyzja rządzących spotyka się z niezadowolen...

szczepienia przeciw HPV
Będzie promocja programu szczepień przeciw HPV Lekarz

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało akcje edukacyjne i promocyjne dotyczące programu szczepień przeciw HPV. Jak dotąd z darmowych szczepień skorzystało około 152 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat. Dodatkowo, już wkrótce poszerzona może zostać grupa wiek...

ROZWIŃ WIĘCEJ
laboratorium
Stomatologiczny projekt badawczy SUM w programie WHIW Lekarz

Projekt badawczy naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mający na celu precyzyjną kontrolę regeneracji tkanek twardych i miękkich po zabiegach chirurgii periodontologicznej oraz stomatologicznej, został zakwalifikowany do I edycji programu plat...

kodeks etyki lekarskiej
Nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej – trwają prace samorządu Lekarz

Komisja etyki Naczelnej Rady Lekarskiej już po raz dwunasty w tej kadencji spotkała się w ramach prac nad nowelizacją Kodeksu Etyki Lekarskiej. Samorząd chce, aby została ona przyjęta podczas przyszłorocznego Krajowego Zjazdu Lekarzy. Jak poinformow...

szczepienie przeciw HPV
Spada liczba szczepień przeciw HPV wśród nastolatków Lekarz

Spada liczba nastolatków korzystających z programu bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV, który powoduje m.in. raka szyjki macicy – podkreślają eksperci. Ich zdaniem, częściowo przyczynia się do tego brak wiedzy, a częściowo – utrudnienia w prog...

szczepionka przeciw COVID
Dentysta nie zakwalifikuje nastolatka do szczepień przeciw COVID Lekarz

Przepisy zmieniające zasady kwalifikacji do szczepień na koronawirusa, wprowadzone tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej, ograniczyły dostęp nastolatków do korzystania z tych szczepień – wskazuje Prawo.pl. Obecnie osobę poniżej 18. roku życia do...

szczepienie przeciw COVID - Dentonet.pl
Polska: niska dynamika szczepień przeciw COVID-19 Lekarz

Biorąc pod uwagę odsetek osób zaszczepionych pełną dawką, Polska znajduje się na 13. miejscu w Europie – wynika z danych ourworldindata.org. Natomiast dynamika szczepień w naszym kraju spadła obecnie do 5,4%, co w skali Europy stawia Polskę na trzeci...

szczepienia przeciw HPV
Refundacja szczepień przeciw HPV w I połowie roku Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że refundowane szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt ruszą w I połowie 2023 r. - Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego - powiedział. Przypomnijmy - szczepienia przeciwko wir...

studia - Dentonet.pl
Obowiązek szczepień przeciw COVID dla studentów stomatologii Lekarz

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r. wprowadziło obowiązek szczepień nie tylko dla pracowników medycznych, ale także dla studentów kierunków medycznych, w tym stomatologii. Przypomnijmy - 22 grudnia minister Adam Niedzielski podpisa...

szczepienie przeciw HPV
Co dalej z programem bezpłatnych szczepień przeciw HPV? Lekarz

1 czerwca minął rok od wprowadzenia w Polsce powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV, jednak odsetek zaszczepionych nastolatków to zaledwie 20%. Eksperci i organizacje społeczne biją na alarm, przedstawiając konkretne rekomendacje. W ...