Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Trwa żółty tydzień. Dlaczego warto się zaszczepić?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Trwa żółty tydzień. Dlaczego warto się zaszczepić?

Od 1 września trwa w całej Polsce akcja „Żółty tydzień”. Pacjenci słyszą nawoływania mediów do poddania się szczepieniom. Często sami jednak niewiele wiedzą o samej chorobie, drogach zakażenia i jego następstwach.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) jest chorobą zakaźną, która powoduje uszkodzenie komórek wątrobowych, zwanych hepatocytami. Potocznie mówi się o „żółtaczce zakaźnej”, która kojarzona jest z następstwami choroby wywołanej wirusowym zapaleniem wątroby.

Za rozwój choroby odpowiedzialnych jest wiele wirusów hepatotropowych, opisywanych kolejnymi literami alfabetu. W Polsce, lekarze najczęściej rozpoznają wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i coraz częściej C.

Poszczególne wirusy różnią się od siebie nie tylko budową, ale także drogami zakażenia, czyli sposobem w jaki najszybciej mogą przeniknąć do organizmu. Jak dotąd opracowano jedynie szczepionki przeciwko wirusowi typu A i B. Istnieje możliwość zaszczepienie się przeciwko obu typom osobno, jak też łącznie, dzięki szczepionce skojarzonej.

Określenie „żółtaczka”, jest objawem chorobowym, związanym z żółtym zabarwieniem skóry chorego. Objaw ten jest łatwo rozpoznawalny i sugeruje możliwość uszkodzenia komórek wątrobowych, a także mechanicznym zamknięciu dróg żółciowych. Dlatego też wirusowe zapalenie wątroby powinno być różnicowane np. z tzw. żółtaczką mechaniczną, toksycznym wpływem na wątrobę leków, alkoholu, a także krążeniowymi uszkodzeniami wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

powszechnie nazywane jest chorobą brudnych rąk, pojawia się wszędzie tam, gdzie panują złe warunki sanitarno-higieniczne. Za rozwój choroby odpowiedzialny jest wirus, określany mianem HAV, który przenika do organizmu drogą pokarmową. Można się nim zarazić w miejscach, w których w rażący sposób zaniedbywane są podstawowe zasady higieny, szczególnie w toaletach lub punktach gastronomicznych. Zagrożenie mogą więc stanowić skażona woda, posiłki przygotowywane w niehigienicznych warunkach, brudne sztućce czy też brak nawyku mycia rąk po wyjściu z toalety (wirus znajduje się w kale chorych osób).

Na WZW typu A, narażone są dzieci w przedszkolach, żłobkach. Szczególną uwagę na ryzyko zakażenia tym typem wirusa, powinni zwrócić uwagę turyści wyjeżdżający do egzotycznych krajów i tych uznane przez polskie służby sanitarne za potencjalnie niebezpieczne.

Profilaktykę zakażeń stanowi przede wszystkim zachowanie podstawowych zasad higieny przy spożywaniu, przyrządzaniu posiłków i częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety. Przed WZW A można chronić się korzystając ze szczepionki.

Już wkrótce kilka słów o wirusowym zapaleniu wątroby typu B.

opr. mz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nowotwory głowy i szyi - Dentonet.pl
Rak głowy i szyi nie czeka! Europejski Tydzień Profilaktyki Lekarz

W dniach 21-25 września 2020 r. – pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka” – odbywa się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W szpitalach i przychodniach przy tej okazji prowadzone są bezpłatne badania i działania edukacyjne, ...

Paweł Strzelec - Dentonet.pl
Dlaczego nie warto negocjować z pacjentem? [video] Lekarz

- Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Pawe...

Szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Asystentko, higienistko - warto zaszczepić się przeciw grypie Asysta

Jest na 100% pewne, że we wrześniu sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z falą zachorowań na COVID-19. Z tego powodu bezwzględnie wszyscy powinniśmy zaszczepić się przeciw grypie – powiedział PAP przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Program...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Michał Nawrocki - Dentonet.pl
Od 10 lat w Polsce trwa boom na lasery w stomatologii Lekarz

- Jest bardzo dużo piśmiennictwa dotyczącego zastosowania laserów w stomatologii. Są one używane w tej dziedzinie od lat 60. XX wieku - mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Michał Nawrocki. To pierwszy Polak, który ma za sobą studia podyplomowe Ma...

maseczki - Dentonet.pl
Wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na maseczce… ponad tydzień? Lekarz

Dziennik „South China Morning Post” poinformował – powołując się na badania naukowców z Uniwersytetu w Hong Kongu – że wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres