Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Trudne rozmowy z pacjentami doktora Google – wywiad z prof. Emerich

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Trudne rozmowy z pacjentami doktora Google – wywiad z prof. Emerich

Trudne rozmowy z pacjentami doktora Google – wywiad z prof. Emerich

– Rodzice często w internecie szukają informacji co należy zrobić po urazie zęba. To duży problem. Naszą rolą jest uświadamianie rodziców, że konsekwencje nieleczonych urazów mogą być bardzo poważne – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. Katarzyna Emerich, prezes Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej. O urazach zębów, ich konsekwencjach, roli lekarza i zachowaniu rodziców rozmawialiśmy podczas trzeciej konferencji PASD pod tytułem „Wielospecjalistyczne planowania i leczenie urazów zębów”.

Pani Profesor, konferencja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej odbywa się przy bardzo dobrej frekwencji. Czy to tematyka tego spotkania wpłynęła na tak duże zainteresowanie lekarzy dentystów?

Z pewnością tak, bo temat ten nie dotyczy tylko stomatologów dziecięcych, ale też lekarzy dentystów innych specjalności, m.in. chirurgów czy ortodontów. Jako stomatolodzy mamy małe doświadczenie w tej kwestii. Wielu z nas się spotyka z kilkoma urazami podczas całej kariery zawodowej i trudno nam nabywać doświadczenie w swoich własnych gabinetach.

Czy urazy zębowe to często występujący problem?

30% dzieci do 15. roku życia ulega urazom, czyli jedna trzecia. To jest duży problem, ale jeszcze większym jest to, że część z nich nie trafia do stomatologów, albo trafia zbyt późno. I dlatego chcemy szerzyć wiedzę na ten temat, żeby jednak dzieci trafiały do gabinetów w momencie kiedy nie mamy jeszcze powikłań.

I to jest temat Pani wykładu – następstwa i powikłania urazów zębowych. Wspomniała Pani na wykładzie, że występują one nawet wiele lat po urazie.

Powikłania to jedno, a drugie to konsekwencje. Mogą to być konsekwencje nie tylko samego urazu, ale też tego, co z tym urazem zrobimy. Jeżeli podejmiemy złe decyzje po urazach zębów, na przykład zbyt wcześnie usuniemy ząb, a mielibyśmy szansę go utrzymać, to konsekwencje będą na całe życia dla pacjenta. Dlatego wiedza jest niezbędna w tym wypadku. Jeżeli nie mamy możliwości podyskutowania z kolegami, którzy mają doświadczenie w tym względzie, to nie za bardzo jest skąd czerpać wiedzę. Oczywiście, w piśmiennictwie jest dużo informacji, ale to jest trochę co innego niż sytuacja, gdzie praktyk powie co i jak należy robić na podstawie własnych doświadczeń. To ściąga ludzi na takie spotkania jak nasze.

Czy szkody wyrządzone przez urazy zawsze można zniwelować?

Nie zawsze. Są konsekwencje takie, które są nieodwracalne jak na przykład uszkodzenie wyrostka zębodołowego u dziecka. Są oczywiście możliwości odbudowy kości, ale to nigdy nie będzie tak, jak w warunkach naturalnych.

Czym może skutkować całkowicie zaniedbany uraz?

To też jest pytanie co to znaczy całkowicie zaniedbany uraz. Są bardzo różne urazy. Niektórych nie musimy leczyć, wystarczy obserwować. Mamy też jednak takie sytuacje, w których powinniśmy szybko interweniować. Kiedy ząb jest wtłoczony i jest stan zapalny, to powinniśmy go usunąć. Jeżeli tego nie zrobimy, może mieć to konsekwencje w stosunku do rozwijających się zawiązków zębów stałych.

W leczeniu urazów u dzieci największa rolę odgrywają zapewne rodzice?

Rodzice nie zawsze przychodzą do stomatologów z dzieckiem po urazie i bardzo często tych urazów się boją. Dlatego powinniśmy po pierwsze szerzyć wiedzę w szkołach. Tam, gdzie chodzą dzieci stomatologów, dobrze by było żeby stomatolodzy uczestniczyli w pogadankach na ten temat i informowali wszystkich, co należy zrobić. To jest pierwsza rzecz – świadomość. Druga rzecz – dyskusja o konsekwencjach leczenia i wyborze leczenia jest trudna z rodzicem. Rodzice czytają w znanym doktorze Google co należy zrobić, jak należy leczyć, i musimy ich często wyprowadzać z błędu. Jeżeli rodzic nie przyjdzie zaraz po urazie konsekwencje mogą być bardzo poważne. Najważniejsza rzecz – niezależnie od tego, czy to mały uraz czy duży, należy przyjść do lekarza. I lekarz zdecyduje co dalej.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

"W czasie pandemii edukacja przeszła do Internetu" [wywiad] Lekarz

Z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i organizatorem Konferencji Dentonet Online rozmawia Tomasz Hankiewicz. Przed nami Konferencja Dentonet Online. Skąd pomysł na wydarzenie edukacyjne w takiej formie? Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Polski unit stomatologiczny? Najlepszy wybór na trudne czasy! Lekarz

Na łódzkim Widzewie, w niczym nie wyróżniającym się bloku, mieści się od niedawna trójstanowiskowy gabinet stomatologiczny zespołu dr. Piotra Skrzypka – jednego z najlepszych łódzkich implantologów. Nowe miejsce to oczywista decyzja o nowoczesnych un...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
Doraźna opieka dentystyczna nad pacjentami podczas pandemii Lekarz

Ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-19 sprawiło, że w wielu państwach zaprzestano rutynowych wizyt, ograniczając przyjęcia pacjentów do przypadków, które wymagają pilnej interwencji lekarza stomatologa. Temat ten na łamach prestiżowego czasopisma „The ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres