Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Trudne pytania o stomatologię – interpelacja posła Michała Dworczyka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Trudne pytania o stomatologię – interpelacja posła Michała Dworczyka

Trudne pytania o stomatologię – interpelacja posła Michała Dworczyka

Poseł Michał Dworczyk wystosował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta m.in. o opiekę stomatologiczną dzieci i młodzieży.

Jak podkreślił poseł Michał Dworczyk, obecna opieka stomatologiczna dzieci i młodzieży nie zapewnia im dostępu do odpowiedniej profilaktyki chorób jamy ustnej. – Dzieci mają bardzo ograniczony dostęp do opieki stomatologicznej w swoich placówkach, a rodziców nie stać na systematyczną, prywatną opiekę stomatologiczną. W szkołach podstawowych często prowadzona jest jedynie grupowa profilaktyka fluorkowa, wykonywana metodą nadzorowanego przez higienistkę szkolną szczotkowania zębów. Profilaktyka ta obecnie obejmuje uczniów w klasach I-VI, kilka razy w roku, w odstępach sześciotygodniowych – stwierdził w interpelacji.

6 czerwca 2016 r. minister zdrowia na mocy zarządzenia powołał zespół do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci. Jego zadaniem było m.in. opracowanie koncepcji stomatologicznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i strategii jej wdrożenia. W związku z tym poseł zwrócił się do ministra z następującymi pytaniami:

1. Czy profilaktyka fluorkowa obejmująca dotychczas uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI będzie prowadzona również w roku szkolnym 2017/2018? Jeśli tak, to czy rozszerzona zostanie o uczniów klas siódmych?

2. Jakie inne działania podejmuje obecnie resort zdrowia w celu wczesnego wykrywania i leczenia próchnicy oraz skutecznej profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci i młodzieży?

3. Na jakim etapie jest opracowywana koncepcja stomatologiczna opieki zdrowotnej, w tym opieki stomatologicznej w szkole, na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci?

4. Kto będzie koordynował opiekę nad dzieckiem sprawowaną w szkole z tą realizowaną przez zespół POZ (i lekarza), pod którego opieką jest dziecko w wieku szkolnym?

5. Czy znane są już wyniki pracy zespołu do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci? Czy w związku z opracowywanymi założeniami do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, resort rozważa również zdefiniowanie „od nowa” roli oraz zadań pielęgniarki, higienistki szkolnej oraz stomatologa opiekującego się dziećmi?

Gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach to jeden z punktów expose premier Beaty Szydło, wygłoszonego w listopadzie 2015 r. Wydawać by się mogło, że to pomysł oceniany pozytywnie przez obie największe partie polityczne w kraju i tylko wypatrywać szybkiej realizacji… Tymczasem posłanka PO Lidia Gądek jest innego zdania. – Gabinety stomatologiczne w szkołach – można, ale po co? – pytała podczas debaty parlamentarnego zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki, którego jest przewodniczącą. Dodała, że są to zazwyczaj kwestie haseł wyborczych i politycznych, a nie rzeczywistych działań rozwiązujących problemy stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci.

AF
Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Pytania o dentobusy w czasie pandemii koronawirusa Lekarz

Posłanka Joanna Jaśkowiak wystosowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta o funkcjonowanie dentobusów w czasie pandemii koronawirusa. Swoją interpelację posłanka rozpoczyna od przypuszczenia, że po blisko trzech latach funkcjonowania...

nakłady na stomatologię - Dentonet.pl
NFZ: 1,98 mld zł na publiczną stomatologię w 2021 r. Lekarz

Jak wynika z planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2021 r. na publiczne leczenie stomatologiczne ma zostać przeznaczone około 1,98 mld zł, czyli o około 20 mln zł więcej niż w 2020 r. Według zestawienia opublikowanego na stronie NFZ-u, w ...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Co dalej ze szkolnymi gabinetami? Poselska interpelacja do ministra Lekarz

Posłanka Urszula Nowogórska skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o dalsze funkcjonowanie szkolnych gabinetów stomatologicznych. W 2019 r. znajdowały się one jedynie w 720 placówkach edukacyjnych w kraju. Jak argumentuje posłank...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Polski unit stomatologiczny? Najlepszy wybór na trudne czasy! Lekarz

Na łódzkim Widzewie, w niczym nie wyróżniającym się bloku, mieści się od niedawna trójstanowiskowy gabinet stomatologiczny zespołu dr. Piotra Skrzypka – jednego z najlepszych łódzkich implantologów. Nowe miejsce to oczywista decyzja o nowoczesnych un...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pytania o warunki pracy dentystów z kontraktami z NFZ-em Lekarz

Posłanka Agnieszka Ścigaj zwróciła się do ministra zdrowia z interpelacją, w której pyta o kontrakty lekarzy dentystów świadczących usługi w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do biura posłanki Agnieszki Ścigaj zgłosili się ostatnio le...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres