Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Tragedia w Kownatach

Brak komentarzy | Publikacja:
Tragedia w Kownatach

Tragedia w Kownatach

Prawie rok temu pisaliśmy w Dentonecie o podpaleniu we wsi Kownaty Małego Muzeum Stomatologicznego Wsi Polskiej.

Był to prywatny zbiór stomatologicznych eksponatów zbieranych przez dr. Ryszarda Majkowskiego, znanego lekarza dentystę i działacza samorządowego.

W zbiorach znajdowały się stare fotele dentystyczne, wyposażenie dawnego gabinetu stomatologicznego, drobne narzędzia, opisy przypadków klinicznych itp.

Zgromadzone były tam również opisy ludowej medycyny dotyczące stomatologii, będące świadectwem tego, jak przez wieki leczono zęby.

W zbiorach znajdowały się także pochodzące z różnych stron świata figurki i obrazy upamiętniające św. Apolonię – patronkę chorujących na zęby i dziąsła oraz patronkę lekarzy dentystów.

Rok temu nieznany sprawca podpalił pomieszczenie gospodarcze, gdzie składowane były wszystkie eksponaty i pamiątki.

– …ten podły człowiek zniszczył coś, co zbierałem przez całe lata, a dzięki życzliwości kolegów lekarzy nie było wyrzucane na śmietnik i miało szansę być zachowane dla przyszłości. Dziękuję moim darczyńcom i jednocześnie wyrażam żal z powodu tego, co się stało – jest to bezpowrotna strata, której nie uda się odtworzyć – mówił wtedy dr Majkowski.

Szczęściem ocalał wtedy sam piękny dworek, pieczołowicie odrestaurowany przez dr. Majkowskiego.

Niestety do ubiegłego tygodnia. W nocy 24 listopada nieznany sprawca okradł i podpalił sam dwór.

– Bezpowrotnie zniszczono kawałek historii Polski wraz z pamiątkami po moich rodzicach – powiedział załamany dr Majkowski.

Rzadko kiedy zamieszczane w Dentonecie wiadomości nas poruszają, ale sprawa podpalenia muzeum a teraz samego dworu jest niezwykle bulwersująca.

Dr. Ryszardowi Majkowskiemu szczerze współczujemy i mamy nadzieję, że sprawca lub sprawcy zostaną odnalezieni i przykładnie ukarani.

Zobacz także: www.kownaty.pl

 

 

Inf. wł.

 

 


 


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji