Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Towarzystwo Radiologiczne narusza dobre imię lekarzy dentystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Towarzystwo Radiologiczne narusza dobre imię lekarzy dentystów

Towarzystwo Radiologiczne narusza dobre imię lekarzy dentystów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskie – po zapoznaniu się ze opinią Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego w sprawie projektu określającego nowe warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego – wyraziło swój stanowczy sprzeciw wobec stanowiska PLTR, a zwłaszcza wobec użytej w uzasadnieniu opinii argumentacji.

– Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne opowiedziało się przeciwko postulatowi samorządu lekarskiego dotyczącemu zmniejszenia częstotliwości wykonywania testów specjalistycznych aparatów RTG do zdjęć wewnątrzustnych – stwierdził Maciej Hamankiewicz, dodając jednocześnie, iż PLTR uczyniło to w formie naruszającej dobre imię lekarzy dentystów i podważającej zaufanie do ich wiedzy oraz kompetencji zawodowych.

– Kategorycznie sprzeciwiam się – podkreślił Hamankiewicz – aby w debacie publicznej na temat warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach dentystycznych używać argumentu, że zdjęcia wewnątrzustne są przez lekarzy dentystów wykonywane w większości nieprawidłowo oraz że w środowisku stomatologicznym brak jest dostatecznej świadomości odpowiedzialności za narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące.

Zdaniem Hamankiewicza, bezpodstawne zarzuty wobec lekarzy dentystów zawarte w treści pisma do Ministra Zdrowia mogą podważać zaufanie niezbędne do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Według Prezesa NRL podobny skutek może mieć sugestia o rzekomym braku działań w celu optymalizacji dawki promieniowania. Tego rodzaju uogólniające i krzywdzące dla lekarzy dentystów stwierdzenia, do tego zawarte w oficjalnym dokumencie składanym na ręce Ministra Zdrowia, należy więc uznać za niedopuszczalne.

– Informuję również – dodał w swoim oświadczeniu Hamankiewicz – że samorząd lekarski wyraził poparcie dla proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia złagodzenia warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych. Obecne wymogi odnoszące się do radiologii stomatologicznej są zbyt rygorystyczne, dlatego konieczne jest uproszczenie procedur odnoszących się do jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w stomatologii, w tym zmniejszenie częstotliwości obowiązku wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych.

– Należy przypomnieć – zakończył Hamankiewicz – że postulat samorządu lekarskiego o złagodzenie warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach dentystycznych zyskał u poparcie konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i radiologii obrazowej już w 2012 rok.

B.S


POWIĄZANE ARTYKUŁY

test na koronawirusa - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne: 113 dentystów z koronawirusem Lekarz

Jak podało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, powołując się na dane ministerstwa zdrowia, od początku trwania epidemii COVID-19 do 20 września 2020 r. w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 113 lekarzy dentystów. Jak czytamy na stronie interne...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

ROZWIŃ WIĘCEJ
egzaminy PES - Dentonet.pl
Egzaminy PES dla lekarzy i lekarzy dentystów będą wznawiane Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że z początkiem czerwca zostaną częściowo wznowione Państwowe Egzaminy Specjalizacyjne (PES) w sesji wiosennej 2020 r. dla lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, najpierw odbędą się egzaminy ustne...

pensje stażystów - Dentonet.pl
Wydłużony staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem ministra zdrowia, staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów będzie wydłużony. Stażyści będą mogli otrzymać wynagrodzenie za gotowość do pracy. Z powodu obowiązującego stanu epidemii istnieje duże ryzyko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres