Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

To nie musi być wiertło!

Brak komentarzy | Publikacja:
To nie musi być wiertło!

To nie musi być wiertło!

Wizytę u stomatologa często odwlekamy aż do pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych. Dentofobia jest zjawiskiem powszechnym, warto, a nawet należy stawić jej czoła. Strach przed wizytą u stomatologa paraliżuje bez względu na wiek. Lekarze zdając sobie sprawę z lękliwości swoich pacjentów względem wszelkich interwencji, dlatego też coraz częściej priorytetem staje się dla nich minimalizacja bólu w czasie trwania zabiegu.
 

Badacze opracowali szereg metod poprawiających komfort pacjentów podczas leczenia.
 

Najpowszechniej stosowaną metodą jest zastosowanie tradycyjnego znieczulenia miejscowego. Niemal wszystkie zabiegi w gabinetach stomatologicznych wykonywane są po wcześniejszym podaniu pacjentowi środka znieczulającego miejscowo, mającego także właściwości obkurczające naczynia krwionośne.
 

Bywa jednak, że pacjenci rezygnują ze znieczulania. Sami dentyści także nie zawsze się na nie decydując, argumentując ten fakt, iż potrzebują w pełni kontrolować reakcję pacjenta. Pacjenci kierują się trypanofobią (lęk przed igłami), względami zdrowotnymi (leki znieczulające miejscowo mogą negatywnie oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy) albo też po prostu względami finansowymi. Część z nas rezygnuje ze środka znieczulającego, odczuwając po jego podaniu długotrwały dyskomfort.
 

Obecnie, część specjalistów decyduje się na podanie leku znieczulającego przy pomocy systemu komputerowego. System sprawia, że znieczulenie staje się bardziej efektywne i komfortowe. Urządzenie o nazwie The Wand dozuje lek aplikując minimalną, konieczną do uzyskania efektu znieczulenia dawkę.

Lekarze coraz częściej sięgają także po ozonoterapię jako metodę leczenia. Jest ona jednak ograniczona do niewielkich, płytkich ubytków. Ozonoterapia wykorzystuje silne właściwości utleniające ozonu, który pozwala skutecznie eliminować bakterie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
 

Kolejnym sposobem leczenia próchnicy dla nieprzekonanych do wiertła jest użycie lasera. Laser podobnie jak ozon zarezerwowany jest do walki z niewielkimi, płytkimi ubytkami, kiedy proces próchniczy nie jest zaawansowany.
 

Zęby mleczne zaatakowane przez próchnicę mogą być ponadto leczone przy użyciu specjalnego żelu. Metoda ta przywędrowała już wiele lat temu ze Skandynawii i jest bardzo poszukiwana przez rodziców dzieci, które cierpią z powodu próchnicy. W tym przypadku nie zachodzi potrzeba użycia wiertła.
 

Niestety wszystkie mniej inwazyjne sposoby leczenia próchnicy dotyczą wyłącznie przypadków, kiedy to próchnica dopiero zaczyna się rozwijać.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

asystowanie w endodoncji - Dentonet.pl
Asystowanie w endodoncji nie musi być nudne! Asysta

Czy praca asystentki lekarza dentysty wykonującego leczenie kanałowe musi być nudna? Nie musi! Dlaczego? I jak to osiągnąć? To temat jednego z wykładów podczas tegorocznej konferencji ASYSDENT. Wykład wygłosi dypl. hig. stom. Martyna Zawadka. ASYS...

Pierwszy webinar "Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" już za nami Lekarz

- Mam przyjemność zaprezentować Państwu problemy hemostazy, z którymi możecie zetknąć się w swoich gabinetach stomatologicznych – mówiła do uczestników webinaru "Zdrowy uśmiech to nie wszystko? Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" dr n. med. Mag...

"Każda treść publikowana w social mediach musi mieć wartość" Lekarz

– Social media to narzędzia, które pozwalają budować wizerunek lekarza dentysty zarówno w stosunku do pacjentów, jak i innych lekarzy – mówiła podczas sobotniego webinaru „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” lek. dent. Anna Kuśnierczak, znana również jako ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
testy na koronawirusa - Dentonet.pl
"Cały personel medyczny musi mieć powszechny dostęp do testów" Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało o jak najszersze zapewnienie dostępności testów na obecność SARS-CoV-2 personelowi medycznemu w kraju. – Dostępność do tych testów powinna być powszechna w odniesieniu do personelu medycznego uczestnicz...

środki ochrony dla asysty - Dentonet.pl
Pacjent z SARS-CoV-2 w gabinecie – jak musi chronić się asysta? Asysta

W wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w czasie pandemii koronawirusa znalazł się opis wymaganych środków ochrony dla zespołu stomatologicznego w przypadku leczenia pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w tra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji