Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

To już koniec rtęciowych termometrów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

To już koniec rtęciowych termometrów

Już w tym miesiącu z aptek znikną rtęciowe termometry. Nie będzie można kupić wszelkich wyrobów medycznych zawierających rtęć, w tym także ciśnieniomierzy.

Wycofanie tego typu urządzeń ze sprzedaży nie oznacza, że automatycznie znikną one z domów, przychodni i szpitali – nadal będzie można ich używać.

Ograniczenia sprzedaży produktów zawierających rtęć jest konsekwencją dostosowania polskich przepisów dot. produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE z 2007 r.

Termometry rtęciowe stopniowo zastępowane będą elektronicznymi. Dokładność pomiaru temperatury jest zbliżona, natomiast cena termometru elektronicznego jest kilka razy większa od tradycyjnych, rtęciowych.

Aparaty elektroniczne do mierzenia ciśnienia są prostsze w obsłudze od rtęciowych i nie wymagają ingerencji użytkownika w proces pomiarowy.

Zdaniem komisji europejskiej rtęć stanowi poważne zagrożenie ekologiczne i zdrowotne; jest toksyczna dla ekosystemu i środowiska. Produkty, w których zawarta jest rtęć i które stają się odpadami, może przekształcić się w metylortęć – swoją najbardziej toksyczną formę. W tej niebezpiecznej postaci przenika ona do środowiska naturalnego czyniąc w nim spustoszenie.

Rocznie w krajach UE wykorzystuje się w produkcji urządzeń pomiarowych 33 tony rtęci, z czego 25-30 ton – tylko w termometrach.

Dla zdrowia człowieka rtęć stanowi szczególne zagrożenie, gdyż łatwo przedostaje się do łańcucha pokarmowego. Najbardziej zagrożone zatruciem są dzieci, jeszcze bardziej płody, dla których rtęć stanowi szczególne niebezpieczeństwo ze względu na duże prawdopodobieństwo uszkodzenia układu nerwowego.

na podstawie: PAP


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZUS - Dentonet.pl
Koniec preferencyjnych zasiłków dla zawodów medycznych Lekarz

ZUS przypomniał, że od 5 września 2020 r. przestały obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla osób wykonujących zawód...

COVID-19 - Dentonet.pl
Koniec obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla medyków Lekarz

Zgodnie z treścią najnowszego rozporządzenia rady ministrów, pracownicy ochrony zdrowia przekraczający granice Polski w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych są zwolnieni z obowiązku poddawania się 14-dniowej kwarantannie. Przypomnijmy – od p...

maseczka - Dentonet.pl
Koniec obowiązku noszenia maseczek? Decyzja już wkrótce Asysta

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni może zostać podjęta decyzja o częściowym zniesieniu nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wszystko zależy m.in. od liczby nowych zachorowań na COVID-19. Resort zdr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Koniec z jednorazowym plastikiem w całej Unii Europejskiej Lekarz

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę, która wprowadza nowe restrykcje wobec niektórych produktów plastikowych jednorazowego użytku, takich jak słomki, jednorazowe sztućce czy patyczki kosmetyczne.Nowa dyrektywa nawiązuje do obowiązujących unijny...

Czy to koniec implantów? Recycling w stomatologii [aktualizacja] Lekarz

Autogeniczny materiał przeszczepowy, dzięki wydajnym białkom stymulującym o doskonałej biokompatybilności, jest idealnym źródłem zawiązka zęba. Kość autogenna nie powoduje reakcji immunologicznej odpowiedzialnej za odrzucenie przeszczepu.Powyższy fil...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres