Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

The Day After. Jak szybko dojść do formy po sylwestrowej nocy?

Publikacja:
The Day After. Jak szybko dojść do formy po sylwestrowej nocy?

The Day After. Jak szybko dojść do formy po sylwestrowej nocy?

Światłowstręt, potężny ból głowy, nudności, suchy jak pieprz język, dziwny posmak w ustach – to typowe objawy "zespołu dnia następnego". Skutki sylwestrowego szaleństwa mogą być dotkliwe i skutecznie zepsuć nam pierwszy dzień roku. Co można zrobić, aby zminimalizować noworoczne cierpienia i w miarę szybko odzyskać dobrą formą?

Główny winowajca – aldehyd octowy?
Kłopoty ze zdrowiem po szalonej zabawie z alkoholem w tle od lat stanowią przedmiot poważnych naukowych badań. Zdaniem naukowców, za fatalne samopoczucie po alkoholu odpowiada aldehyd octowy. Jak wiemy, podstawowym składnikiem napojów alkoholowych jest etanol. Jego większość zostaje rozłożona w wątrobie i przekształcona w trujący aldehyd octowy, a następnie w znacznie mniej niebezpieczny kwas octowy. Prawdopodobnie to właśnie aldehyd octowy jest sprawcą porannych nudności i bólu głowy.

Na dodatek alkohol jest diuretykiem i w szybkim czasie odwadnia organizm, co znacząco zaburza naszą równowagę elektrolityczną (z organizmu wypłukiwane są duże ilości niezbędnych pierwiastków, głównie sodu, potasu, wapnia i magnezu). Skutkiem ubocznym moczopędnego działania alkoholu jest wysuszona śluzówka – stąd wrażenie nieprzyjemnej suchości w ustach, a także kłopoty z koncentracją, bóle głowy, nadmierna senność albo rozdrażnienie.
 

Co zrobić, aby szybko dojść do formy?
Według brytyjskich naukowców, ulgę może przynieść inhalacja powietrzem o wyższej niż atmosferyczna zawartości tlenu. Terapia tlenem podwyższa tempo przemiany materii i przyspiesza usuwanie szkodliwych związków. Pomaga również picie dużej ilości wody, zwłaszcza w połączeniu z preparatami pozwalającymi uzupełnić poziom elektrolitów (np. gastrolit, orsalit, sanolit). Aby wrócić do formy, można też sięgnąć po bogaty w witaminę C i minerały sok z kiszonych ogórków lub z kiszonej kapusty.

Nie należy jednak spożywać napojów energetyzujących, które zawierają kofeinę (alkohol wraz z kofeiną może wywołać niebezpieczne zaburzenia rytmu serca). Z tego samego powodu naukowcy odradzają picie kawy i mocnej herbaty. Napoje te nie tylko nie pomagają usunąć alkohol z organizmu, lecz poprzez działanie moczopędne zwiększają odwodnienie i pogłębiają niedobór elektrolitów.

Wiele osób łagodzi zespół dnia wczorajszego za pomocą różnych specyfików. Jednak aspiryna i popularne preparaty na kaca – choć radzą sobie z bólem mięśni oraz głowy – dodatkowo obciążają naszą wątrobę. Poza tym mogą podrażnić śluzówkę żołądka, nasilając tym samym nudności.

A może by tak spróbować kuzu?
Kuzu to niezwykle popularna w krajach Dalekiego Wschodu (w Polsce prawie nieznana) bezzapachowa i pozbawiona smaku biała skrobia pozyskiwana z korzenia rosnącej w Japonii rośliny (Radix Puerariae), wykorzystywanej najczęściej jako zagęstnik do zup, sosów i deserów. Jednak w Chinach i Japonii kuzu jest traktowane również jako środek leczniczy i stosowane w wielu różnych schorzeniach. Wierzy się również – a tę wiarę zaczyna podzielać coraz więcej naukowców – iż kuzu pozwala skutecznie niwelować skutki zatrucia alkoholowego. Prowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach badania dowiodły, iż kuzu odtruwa organizm z nadmiaru toksyn i reguluje przemianę materii, działa więc oczyszczająco i detoksykacyjnie.

Odtruwanie organizmu za pomocą kuzu jest wyjątkowe proste. Należy przyrządzić rozgrzewający kisiel z kuzu i zjeść go, kiedy jest gorący.
Przepis na kisiel z kuzu: 1 łyżkę stołową kuzu rozpuścić w 1 filiżance soku jabłkowego bez cukru. Mieszając podgrzewać na małym ogniu tak długo, aż kuzu stanie się przejrzyste. Kiedy zacznie wrzeć, zmniejszyć płomień, kontynuować mieszanie przez następną minutę., a następnie przelać kisiel do salaterek. Uwaga – kisiel z kuzu można również przyrządzić na bazie innych soków, należy jednak unikać napojów, które zawierają cukier albo słodzik.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

forma opodatkowania
Wybór formy opodatkowania... jednak do 20 lutego Lekarz

Ministerstwo finansów błędnie poinformowało Naczelną Izbę Lekarską, że termin złożenia wniosku o zmianę formy opodatkowania w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy dotychczas rozliczali się w formie karty podatkowej, upływa 20 stycznia 2022 r...

wielkanoc
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! Lekarz

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy Wam, drodzy Czytelnicy, dużo zdrowia, wiosennego nastroju i pogody ducha! Niech najbliższe dni upłyną w spokoju i dobrej, rodzinnej atmosferze. Redakcja portalu Dentonet.pl...

ROZWIŃ WIĘCEJ
podatek dochodowy - Dentonet.pl
Ostatni dzień na zmianę formy opodatkowania działalności Lekarz

W poniedziałek 21 lutego mija termin na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT (skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym przez lekarzy dentystów....

Skala podatkowa czy podatek liniowy - Dentonet.pl
Ostatnie dni na wybór formy opodatkowania na 2022 r. Lekarz

20 stycznia 2022 r. upływa termin złożenia wniosku o zmianę formy opodatkowania w przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy dotychczas rozliczali się w formie karty podatkowej. W związku ze zmianami przepisów prawa podatkowego, które zostały wp...

dentysta na NFZ
Dentysta na NFZ w nocy, niedziele i święta Pacjent

Potrzebny ci dentysta na NFZ w nocy, niedzielę lub dzień wolny od pracy? Poniżej prezentujemy listę tego typu placówek z podziałem na województwa. Pogotowie stomatologiczne – województwo dolnośląskie 1. Centrum Medyczne Estomedica, Wrocław (Śródmie...