Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

The Day After. Jak szybko dojść do formy po sylwestrowej nocy?

Brak komentarzy | Publikacja:
The Day After. Jak szybko dojść do formy po sylwestrowej nocy?

The Day After. Jak szybko dojść do formy po sylwestrowej nocy?

Światłowstręt, potężny ból głowy, nudności, suchy jak pieprz język, dziwny posmak w ustach – to typowe objawy "zespołu dnia następnego". Skutki sylwestrowego szaleństwa mogą być dotkliwe i skutecznie zepsuć nam pierwszy dzień roku. Co można zrobić, aby zminimalizować noworoczne cierpienia i w miarę szybko odzyskać dobrą formą?

Główny winowajca – aldehyd octowy?
Kłopoty ze zdrowiem po szalonej zabawie z alkoholem w tle od lat stanowią przedmiot poważnych naukowych badań. Zdaniem naukowców, za fatalne samopoczucie po alkoholu odpowiada aldehyd octowy. Jak wiemy, podstawowym składnikiem napojów alkoholowych jest etanol. Jego większość zostaje rozłożona w wątrobie i przekształcona w trujący aldehyd octowy, a następnie w znacznie mniej niebezpieczny kwas octowy. Prawdopodobnie to właśnie aldehyd octowy jest sprawcą porannych nudności i bólu głowy.

Na dodatek alkohol jest diuretykiem i w szybkim czasie odwadnia organizm, co znacząco zaburza naszą równowagę elektrolityczną (z organizmu wypłukiwane są duże ilości niezbędnych pierwiastków, głównie sodu, potasu, wapnia i magnezu). Skutkiem ubocznym moczopędnego działania alkoholu jest wysuszona śluzówka – stąd wrażenie nieprzyjemnej suchości w ustach, a także kłopoty z koncentracją, bóle głowy, nadmierna senność albo rozdrażnienie.
 

Co zrobić, aby szybko dojść do formy?
Według brytyjskich naukowców, ulgę może przynieść inhalacja powietrzem o wyższej niż atmosferyczna zawartości tlenu. Terapia tlenem podwyższa tempo przemiany materii i przyspiesza usuwanie szkodliwych związków. Pomaga również picie dużej ilości wody, zwłaszcza w połączeniu z preparatami pozwalającymi uzupełnić poziom elektrolitów (np. gastrolit, orsalit, sanolit). Aby wrócić do formy, można też sięgnąć po bogaty w witaminę C i minerały sok z kiszonych ogórków lub z kiszonej kapusty.

Nie należy jednak spożywać napojów energetyzujących, które zawierają kofeinę (alkohol wraz z kofeiną może wywołać niebezpieczne zaburzenia rytmu serca). Z tego samego powodu naukowcy odradzają picie kawy i mocnej herbaty. Napoje te nie tylko nie pomagają usunąć alkohol z organizmu, lecz poprzez działanie moczopędne zwiększają odwodnienie i pogłębiają niedobór elektrolitów.

Wiele osób łagodzi zespół dnia wczorajszego za pomocą różnych specyfików. Jednak aspiryna i popularne preparaty na kaca – choć radzą sobie z bólem mięśni oraz głowy – dodatkowo obciążają naszą wątrobę. Poza tym mogą podrażnić śluzówkę żołądka, nasilając tym samym nudności.

A może by tak spróbować kuzu?
Kuzu to niezwykle popularna w krajach Dalekiego Wschodu (w Polsce prawie nieznana) bezzapachowa i pozbawiona smaku biała skrobia pozyskiwana z korzenia rosnącej w Japonii rośliny (Radix Puerariae), wykorzystywanej najczęściej jako zagęstnik do zup, sosów i deserów. Jednak w Chinach i Japonii kuzu jest traktowane również jako środek leczniczy i stosowane w wielu różnych schorzeniach. Wierzy się również – a tę wiarę zaczyna podzielać coraz więcej naukowców – iż kuzu pozwala skutecznie niwelować skutki zatrucia alkoholowego. Prowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach badania dowiodły, iż kuzu odtruwa organizm z nadmiaru toksyn i reguluje przemianę materii, działa więc oczyszczająco i detoksykacyjnie.

Odtruwanie organizmu za pomocą kuzu jest wyjątkowe proste. Należy przyrządzić rozgrzewający kisiel z kuzu i zjeść go, kiedy jest gorący.
Przepis na kisiel z kuzu: 1 łyżkę stołową kuzu rozpuścić w 1 filiżance soku jabłkowego bez cukru. Mieszając podgrzewać na małym ogniu tak długo, aż kuzu stanie się przejrzyste. Kiedy zacznie wrzeć, zmniejszyć płomień, kontynuować mieszanie przez następną minutę., a następnie przelać kisiel do salaterek. Uwaga – kisiel z kuzu można również przyrządzić na bazie innych soków, należy jednak unikać napojów, które zawierają cukier albo słodzik.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta w masce
Suwałki bez dentysty w nocy, w niedziele i w święta Lekarz

W Suwałkach nie funkcjonuje ani jeden gabinet stomatologiczny współpracujący z NFZ-em, który udzielałby pacjentom pomocy w nocy, niedziele i święta. Radna Anna Gawlińska skierowała do prezydenta miasta interpelację, w której domaga się interwencji w ...

ozonator - Dentonet.pl
Ozonator pomoże szybko odkazić pomieszczenia medyczne Lekarz

Naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprojektowali i zbudowali ozonator pomocny m.in. w szybkiej dezynfekcji pomieszczeń w placówkach medycznych czy karetek pogotowia. Twórcy urządzenia planują wyprodukowanie serii 20 egzemplarzy, które trafią do jednos...

stomatologia - Dentonet.pl
Łódź bez dentysty w nocy, niedziele i święta Lekarz

Jak informuje „Express Ilustrowany” z początkiem marca Łódź została bez nocnej, niedzielnej i świątecznej pomocy stomatologicznej. Udzielać tego typu świadczeń zaprzestała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Najbliższy gabinet stomatol...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentist 2530983 960 720
Przez koronawirusa może dojść do zamykania praktyk? Lekarz

- Z powodu braku możliwości zaopatrzenia praktyk lekarskich w wyroby zapewniające bezpieczne warunki leczenia, może dojść do sytuacji zamykania gabinetów i pozostawiania pacjentów bez opieki - ostrzega Naczelna Izba Lekarska, oceniając przyjętą w ost...

Kielce - Dentonet.pl
Kielce bez dentysty w nocy, w weekendy i święta, brakuje chętnych Lekarz

Mieszkańcy Kielc, który potrzebują pomocy dentysty w nocy lub w weekend, od lat muszą jeździć do Starachowic lub Buska-Zdrowiu. NFZ za dwunastogodzinny dyżur proponuje stomatologom 800 zł, a chętnych brak.Jak poinformowała „Gazetę Wyborczą” Małgorzat...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji