Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Test krwi wykryje wcześniej raka jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Test krwi wykryje wcześniej raka jamy ustnej

Test krwi wykryje wcześniej raka jamy ustnej

Powszechnie wiadomo, że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – a istnieje ponad 100 jego rodzajów – przyczynia się nie tylko do powstawania kurzajek czy brodawek stóp ale jego onkogenne odmiany mogą powodować powstawanie raka szyjki macicy oraz nowotworów w obrębie jamy ustnej i gardła.

Problem w tym, że wiele osób zarażonych wirusem HPV o tym nie wie. Wirus może bowiem nie ujawniać się latami a dzięki naszemu systemowi immunologicznemu zakażenie może nawet ustąpić samoistnie. Gorzej jeśli zakażony ma objawy immunosupresji, czyli znacznego obniżenia odporności.

Wtedy to wystąpić mogą kancerogenne zmiany np. w obrębie jamy ustnej i gardła. Problem w tym, że zmiany te mogą być wykryte, kiedy proces chorobowy jest już widoczny.

Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Health (NIH) twierdzą jednak, że w wyniku badania krwi osoby zarażonej HPV są w stanie określić, czy ta osoba jest podatna na wystąpienie nowotworu w obrębie jamy ustnej i głowy. I to na 10 lat przed faktycznym ujawnieniem się choroby.

A wszystko za sprawą odkrytych przez naukowców przeciwciał (oznaczonych E6) we krwi osób zrażonych odmianą wirusa HPV 16, czyli tej odmiany, która uważana jest za przyczynę powstawania raka w obrębie jamy ustnej i głowy.

Jak twierdzą naukowcy, występowanie tych przeciwciał we krwi umożliwi wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych i to nawet 10 lat przed klinicznym potwierdzeniem wystąpienia choroby.

W badaniach naukowcy posłużyli się danymi na temat 500 000 osób z 10 europejskich krajów, którym od początku lat 90 regularnie badano krew .

U 135 osób wykryto raka jamy ustnej w okresie od roku do 13 lat po rozpoczęciu badania. U 47 osób (35%) stwierdzono występowanie przeciwciał HPV16E6 nawet do 12 lat przed późniejszym ujawnieniem się choroby.

W porównywalnej grupie 1599 osób (bez zmian nowotworowych) jedynie 9 osób miało we krwi przeciwciała HPV16 E6.

Wyniki badań są bardzo obiecujące – powiedział dr Paul Brennan z IARC (International Agency for Research on Cancer).
– Jeśli się potwierdzą, to możliwe będzie wynalezienie testów krwi na wcześniejsze wykrycie tej choroby – dodaje Brennan.

Wyniki prac opublikowano w piśmie Journal of Clinical Oncology


opr. tch

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepionka przeciw HPV dla dziewczynek będzie refundowana Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od stycznia 2021 r. szczepionka dla dziewczynek przeciwko wirusowi HPV będzie refundowana. Jest to jeden z elementów Narodowej Strategii Onkologicznej.Jak powiedział minister, szczepionka będzie dost...

rak wątroby - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko raka wątroby Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej aż o 75% zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego – najczęstszą odmianę raka wątroby. Takie wnioski wyciągnęli badacze z Queen’s University Belfast po analizie danych dotyczących 469 tys. mieszkańców Wiel...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bakterie z jamy ustnej - Dentonet.pl
Bakterie z jamy ustnej związane z występowaniem zatorów? Lekarz

Do bardzo ciekawych wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Tampere w Finlandii. Twierdzą oni, że bakterie z rodziny Streptococcus viridans bytujące w jamie ustnej są związane z występowaniem zatorów.Streptococcus viridans to rodzina paciorkowców ziel...

truskawki - Dentonet.pl
Truskawki mogą chronić przed nowotworem jamy ustnej Asysta

O dobroczynnych właściwościach truskawek wiadomo od dawna. Badacze z Ohio State University postanowili sprawdzić, w jaki sposób można wykorzystać truskawki w profilaktyce raka jamy ustnej, zwłaszcza u nałogowych palaczy.Truskawki poprawiają zdolności...

Jak objawia się rak jamy ustnej - Dentonet.pl
Wielka Brytania: rak jamy ustnej zbyt późno wykrywany Lekarz

Według danych British Association of Oral and Maxillofacial Surgery (BAOMS) oraz Oral Health Foundation, w 2018 r. w Wielkiej Brytanii doszło do około 3 tys. zgonów spowodowanych zbyt późnym wykryciem raka jamy ustnej. Jak poinformowały obie instytuc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres