Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Test krwi wykryje wcześniej raka jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Test krwi wykryje wcześniej raka jamy ustnej

Test krwi wykryje wcześniej raka jamy ustnej

Powszechnie wiadomo, że wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – a istnieje ponad 100 jego rodzajów – przyczynia się nie tylko do powstawania kurzajek czy brodawek stóp ale jego onkogenne odmiany mogą powodować powstawanie raka szyjki macicy oraz nowotworów w obrębie jamy ustnej i gardła.

Problem w tym, że wiele osób zarażonych wirusem HPV o tym nie wie. Wirus może bowiem nie ujawniać się latami a dzięki naszemu systemowi immunologicznemu zakażenie może nawet ustąpić samoistnie. Gorzej jeśli zakażony ma objawy immunosupresji, czyli znacznego obniżenia odporności.

Wtedy to wystąpić mogą kancerogenne zmiany np. w obrębie jamy ustnej i gardła. Problem w tym, że zmiany te mogą być wykryte, kiedy proces chorobowy jest już widoczny.

Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Health (NIH) twierdzą jednak, że w wyniku badania krwi osoby zarażonej HPV są w stanie określić, czy ta osoba jest podatna na wystąpienie nowotworu w obrębie jamy ustnej i głowy. I to na 10 lat przed faktycznym ujawnieniem się choroby.

A wszystko za sprawą odkrytych przez naukowców przeciwciał (oznaczonych E6) we krwi osób zrażonych odmianą wirusa HPV 16, czyli tej odmiany, która uważana jest za przyczynę powstawania raka w obrębie jamy ustnej i głowy.

Jak twierdzą naukowcy, występowanie tych przeciwciał we krwi umożliwi wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych i to nawet 10 lat przed klinicznym potwierdzeniem wystąpienia choroby.

W badaniach naukowcy posłużyli się danymi na temat 500 000 osób z 10 europejskich krajów, którym od początku lat 90 regularnie badano krew .

U 135 osób wykryto raka jamy ustnej w okresie od roku do 13 lat po rozpoczęciu badania. U 47 osób (35%) stwierdzono występowanie przeciwciał HPV16E6 nawet do 12 lat przed późniejszym ujawnieniem się choroby.

W porównywalnej grupie 1599 osób (bez zmian nowotworowych) jedynie 9 osób miało we krwi przeciwciała HPV16 E6.

Wyniki badań są bardzo obiecujące – powiedział dr Paul Brennan z IARC (International Agency for Research on Cancer).
– Jeśli się potwierdzą, to możliwe będzie wynalezienie testów krwi na wcześniejsze wykrycie tej choroby – dodaje Brennan.

Wyniki prac opublikowano w piśmie Journal of Clinical Oncology


opr. tch

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19 Lekarz

Według szacunków Irlandzkiego Towarzystwa Onkologicznego (Irish Cancer Society; ICS) na nowotwory jamy ustnej, głowy i szyi na Zielonej Wyspie zapada każdego roku około 550 osób. Niestety, w obawie przed infekcją SARS-CoV-2, pacjenci obecnie znacznie...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepionka przeciw HPV dla dziewczynek będzie refundowana Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od stycznia 2021 r. szczepionka dla dziewczynek przeciwko wirusowi HPV będzie refundowana. Jest to jeden z elementów Narodowej Strategii Onkologicznej.Jak powiedział minister, szczepionka będzie dost...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres