Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Teoria migracji Homo sapiens pod znakiem zapytania

Brak komentarzy | Publikacja:
Teoria migracji Homo sapiens pod znakiem zapytania

Teoria migracji Homo sapiens pod znakiem zapytania

Ludzkie zęby sprzed 80 tysięcy lat odkryli naukowcy w okręgu Daoxian w południowych Chinach. To znalezisko mocno zaskoczyło archeologów, ponieważ powszechnie sądzili że Homo sapiens zaczął kolonizować Azję dopiero 60 tysięcy lat temu.

Zdaniem większości paleoarcheologów, nasz praprzodek powstał w Afryce około 200 tys. lat temu, a następnie opuścił Czarny Kontynent, rozprzestrzeniając się po całym świecie.

Początkowo uważano, że była to jednorazowa migracja, w której wzięła udział stosunkowo niewielka liczba osobników. Jednak w ostatnich latach pojawiło się coraz więcej dowodów na to, że były przynajmniej dwie fale migracji: pierwsza opuściła Afrykę około 130 tys. lat temu, podążając wzdłuż wybrzeża przez południową część Półwyspu Arabskiego i Indyjskiego, a następnie wzdłuż Zatoki Bengalskiej do Australii i regionu zachodniego Pacyfiku; natomiast druga nastąpiła jakieś 50 tys. lat temu i wyruszyła w kierunku północnej Eurazji.

Jednak odkrycie chińskich paleoarcheologów zdaje się potwierdzać tezę, że wielkich migracji mogło być kilka.

Szukali szczątków wymarłej drapieżnej pandy, a znaleźli ludzkie zęby

Podczas prac prowadzonych w jaskini w okręgu Daoxian naukowcy odkryli 47 pojedyńczych ludzkich zębów w grubej warstwie wapienia, nad którą z kolei wisiały stalagmity. Wiek nacieków oceniono metodą uranowo-ołowiową na 80 tys. lat p.n.e. Zęby – wśród których znajdowały się siekacze, kły i trzonowce – niczym nie różniły się od uzębienia współczesnych ludzi i należały najprawdopodobniej do ofiar wielkich drapieżników.

– To jedno z najważniejszych znalezisk pochodzących z Azji w ciągu ostatniej dekady – stwierdził Michael Petraglia, archeolog z Uniwersytetu w Oksfordzie. – Zmusza nas do zweryfikowania dawnych teorii i zastanowienia się, ile razy Homo sapiens opuszczał Afrykę.

– Na razie mamy dwie możliwości – wyjaśnia odkrywca zębów, prof. Liu Wu z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii – albo ludzie, którzy opuścili Afrykę 120 tys. lat temu, przeszli szybką ewolucję i to ich potomkowie byli właścicielami znalezionego uzębienia, albo wpadliśmy na trop jeszcze jednej fali migracyjnej z Afryki.

Liu stwierdził również, że zamierza wyodrębnić DNA z próbek zębów, aby rzucić więcej światła na pochodzenie ludzi z Daoxian.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sztuczna kość - Dentonet.pl
Biomateriał kościozastępczy FlexiOss ze znakiem CE Lekarz

Biomateriał kościozastępczy FlexiOss uzyskał znak CE, co umożliwia jego sprzedaż i stosowanie medyczne w całej Europie. To sukces badaczy z Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: prof. Grażyny Ginalskiej i dr hab. Anny...

Homo antecessor - Dentonet.pl
Ząb sprzed 800 tys. lat należały do przodka Homo sapiens? Lekarz

Informacje genetyczne pozyskane dzięki badaniu zęba liczącego 800 tys. lat obaliły teorię, że Homo antecessor jest brakującym ogniwem łańcucha, którego ostatnim elementem jest współczesny człowiek. Wyniki analiz na ten temat opublikowano na początku ...

asys5
Kim jest homo tabletus? Nietypowy wykład Radosława Janczyka Asysta

O tym, jak siedzieć, żeby nie bolało, co się gniecie podczas siedzenia, jak pokonać Supermana jednym palcem, kim jest homo tabletus – na te i inne pytania odpowiedział podczas swojego wykładu fizjoterapeuta i osteopata Radosław Janczyk. – Wasza praca...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji