Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Temperament ma znaczenie

Publikacja:
Temperament ma znaczenie

Temperament ma znaczenie

Ile razy denerwowało Cię, że ktoś robi coś za wolno, za dużo gada, albo ma niezdrowe zapędy do ustawiania wszystkich po kątach? Czy masz ochotę czasem pokazać komuś, jak powinien prawidłowo coś zrobić? A może wydaje Ci się często, że ktoś jest ponury, powinien więcej mówić albo być bardziej zdecydowany?
Wszyscy mamy podobne problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Wszystko ma swoje źródło w temperamencie danej osoby. Poznanie podstawowych cech poszczególnych temperamentów i nauczenie się jak rozmawiać z kimś, kto jest całkowicie inny, może znacznie polepszyć jakość komunikacji z drugą osobą.

Jak to jest z tymi temperamentami?
To, że ktoś zachowuje się inaczej, niż Ty, nie znaczy, że jest dziwny czy gorszy. Patrzymy na świat w określony sposób i to normalne, że oczekujemy od innych, że zachowają się tak, jakbyśmy chcieli. Jednak bardzo często okazuje się, że ktoś nie spełnia naszych wymagań, zachowuje się inaczej niż to założyliśmy, albo postępuje w sposób zupełnie irracjonalny – naszym zdaniem. Zdarza się, że takie sytuacje prowadzą do konfliktów i niepotrzebnego zdenerwowania. A można temu łatwo zaradzić. Jak? Rozpoznając temperament drugiej osoby.
Temperament jest czymś, z czym się rodzimy. To „zaprogramowany” w nas specyficzny sposób postępowania, reakcji na to, co dzieje się dookoła, nawiązywania relacji z innymi itp. Temperament jest niezmienny. Ale możemy nauczyć się z nim żyć i go zaakceptować – zarówno u siebie, jak i u innych.
Istnieje kilka różnych teorii na temat temperamentów. Jedną z najbardziej znanych i popularnych jest teoria po raz pierwszy opracowana przez Hipokratesa, rozróżniająca podział na cztery typy: sangwinik, melancholik, choleryk, flegmatyk.

Kto jest kim?

Towarzyski sangwinik
Z pewnością znasz ten typ – dusza towarzystwa, gaduła, wszędzie go pełno. Tryska energią i optymizmem. Jeśli trzeba rzucić jakiś pomysł, on zawsze ma kilka w zanadrzu. To mistrz dobrej zabawy, potrafiący rozkręcić nawet najbardziej nudną imprezę. Na każdą okazję ma dowcip w zanadrzu. Jest sympatyczny i lubiany przez wielu, ale… Bardzo lubi być w centrum uwagi. To typ, który ma naturalną potrzebę błyszczenia w świetle reflektorów. Trudno mu skupić się na innych i bywa zapominalski. Jednak zdecydowanie jest tym, kto wprowadza świeżość i przepędza rutynę.

Perfekcyjny melancholik
Bardzo łatwo go rozpoznać w szkole – to typ „kujona”. Zawsze przygotowany, poukładany, poważny. Ale też lubi głębokie rozmyślania, ma analityczny umysł i bardzo często artystyczną duszę. To osoba, na której zawsze można polegać. Każde zadanie wykonuje dokładnie i, co ważne, terminowo. Ma zdolność do znajdywania kreatywnych rozwiązań oraz do wyłapywania słabych punktów. Ale jest też bardzo troskliwy i wrażliwy. Czasem jednak może sprawiać wrażenie ponurego i przesadnie dbającego o szczegóły. Zdarza się, że wymaga od innych, by byli równie „poukładani” i denerwuje się, kiedy ktoś jest zbyt chaotyczny. Ale jeśli masz jakiś problem lub szukasz wiernego przyjaciela – melancholik będzie idealną osobą.

Energiczny choleryk
To typowy szef – lubi rządzić i wszędzie, gdzie się znajdzie, wprowadza swoje zasady. To człowiek, który sprawia, że wszystko funkcjonuje jak należy. Potrafi zmotywować i zachęcić do pracy nawet największych „leniuchów”, czyniąc ich działania bardziej wydajnymi i efektywnymi. Choleryk wie, czego chce i potrafi do tego dążyć; umie również zaprowadzić do celu innych. Czasem jednak może sprawiać wrażenie apodyktycznego i trudno mu zrozumieć, że ktoś nie potrafi być aż tak aktywny. Jest jednak nieocenionym skarbem zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, bo dzięki niemu wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku.

Spokojny flegmatyk
Flegmatyka trudniej rozpoznać, ponieważ jest osobą raczej skrytą. Ma jednak kilka charakterystycznych cech, które odkrywają jego wnętrze. Jest przede wszystkim doskonałym słuchaczem, ale mówi niewiele. Ma cięty dowcip. To osoba, która unika konfliktów, jest taktowana i potrafi łagodzić spory. Zazwyczaj akceptuje ludzi takich, jakimi są i nie lubi się narzucać. Flegmatyk jednak często sprawia wrażenie, że niewiele rzeczy go obchodzi i nie angażuje się emocjonalnie. A jego beztroskie podejście do wielu spraw może irytować porządnego melancholika czy energicznego choleryka. Kiedy jednak pragniesz spokoju i poświęcenia Ci uwagi, flegmatyk najlepiej się sprawdzi w tej roli.

Jakie to ma znaczenie w życiu i pracy?
Znajomość temperamentu pomaga nie tylko lepiej zrozumieć siebie, ale i inne osoby. Pozwoli Ci łatwiej porozumieć się z rodziną, znajomymi czy z osobami w pracy. Jeśli podejdziesz ze zrozumieniem do osób, które są inne od Ciebie, łatwiej unikniesz konfliktów, a komunikacja będzie skuteczniejsza.
Jak zastosować tę wiedzę w pracy? Na przykład jeśli masz szefa choleryka, to ważną wiedzą będzie to, że nie lubi on, kiedy ktoś mu się otwarcie sprzeciwia. Kolega sangwinik? Uważaj, żeby nie podsycać jego potrzeby mówienia, bo wtedy będzie skłonny zagadać Cię „na śmierć”. Jeśli zauważysz, że pacjent może być flegmatykiem, pamiętaj, że raczej nie powie, że jest mu niewygodnie czy coś boli lub nie pasuje – o wszystko trzeba się dopytać. A przy koleżance melancholiku pamiętaj o dokładności i trzymaniu się procedur.

Oczywiście nie ma osób, które są „czystymi” typami. Każdy z nas ma temperament wiodący oraz pewne cechy należące do innych. Na początek wystarczy jednak znajomość podstaw, ale jeśli zależy Ci na zgłębieniu tej tematyki, to w Internecie znajdziesz wiele opracowań i praktycznych porad.
Każdy z temperamentów ma swoje mocne i słabe strony. Ich znajomość może znacznie ułatwić komunikację i poprawić relacje w pracy. Warto zgłębiać tę wiedzę, obserwować ludzi i wyciągać własne wnioski – to fantastyczna przygoda na całe życie!

Na podstawie: „Osobowość plus. Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie” Florence Littauer.

Oprac. KeL 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nasulicz
Smile Together: czy codzienne mycie zębów ma znaczenie? Lekarz

Pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia nieco wyhamowały działalność fundacji Smile Together, podobnie jak wielu innych organizacji niosących pomoc. Obecnie jednak, przy stopniowym łagodzeniu pandemicznych obostrzeń, Smile Together łapie drug...

Miedzynarodowy Dzien Walki z Rakiem
Rak jamy ustnej: kluczowe znaczenie wczesnej diagnozy Lekarz

W związku z rosnącą liczbą przypadków raka jamy ustnej, na całym świecie podnoszone są głosy o konieczności wczesnego rozpoznania, szybkiej specjalistycznej diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dostępne dane wskazują na to, że przybywa prz...

shutterstock 68716348
Obsługa pacjenta gabinetu ma istotne znaczenie Lekarz

Nietrudno zauważyć, że świat handlu detalicznego z każdym rokiem coraz bardziej przegrywa z zakupami dostępnymi online. Znacznie szersza oferta niż w tradycyjnych sklepach, szybkość transakcji i realizacji zamówienia, możliwość zwrotu nietrafionego z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komunikacja z pacjentem - Dentonet.pl
Pacjenci: kluczowe znaczenie komunikacji z dentystą Lekarz

Lekarze dentyści na pierwszym miejscu stawiają zwykle swoje umiejętności kliniczne, ale pacjenci mogą nieco inaczej postrzegać pracę stomatologów – w większym stopniu zwracają uwagę na to, czy lekarz buduje przyjazną atmosferę, w której pacjent czuje...

Romident wystroj gabinetu
Pacjent z dentofobią? Wystrój gabinetu ma znaczenie! Lekarz

Pacjenci z dentofobią – czyli silnym, często paraliżującym strachem przed leczeniem stomatologicznym – stanowią duże wyzwanie dla dentystów. Jak się okazuje, o szczególnych potrzebach tego typu pacjentów można pomyśleć już na etapie projektowania i a...

penicylina
Jak odkryto penicylinę? Epokowe znaczenie prac Aleksandra Fleminga Lekarz

W lipcu 1928 r. Aleksander Fleming zapoczątkował badania, które doprowadziły do odkrycia penicyliny. Wydarzenie to jest przypominane, gdyż na świecie narasta oporność bakterii na antybiotyki. W lipcu 1928 r. szkocki bakteriolog Aleksander Fleming ...