Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Technologia z branży kosmicznej pomaga testować maseczki

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Technologia z branży kosmicznej pomaga testować maseczki

Technologia z branży kosmicznej pomaga testować maseczki

Maseczka wykonana jedynie z bawełny czy flizeliny spowalnia emisję cząsteczek wirusa, natomiast nie chroni przed COVID-19. Takie zabezpieczenie daje dopiero filtr – powiedział PAP Jędrzej Kowalewski, który do testowania maseczek wykorzystał kosmiczną technologię.

Urządzenie wykorzystane do testowania maseczek – jak tłumaczył Jędrzej Kowalewski – to transfer technologii z branży kosmicznej. Tzw. triangulacyjny laserowy skaner 3D został zaprojektowany do sprawdzenia, w jakich kierunkach rozchodzą się pyły i fragmenty skał podczas wiercenia np. w asteroidach. Do określania położenia cząsteczek wykorzystuje on wiązkę lasera i kamerę. – Zastosowaliśmy taki układ pomiarowy również w eksperymencie, który poleciał w kosmos trzy lata temu i zdał tam egzamin. Mierzył rozkład cząsteczek, ale nie unoszących się w powietrzu, tylko w próżni – opowiadał.

Później urządzenie zostało przerobione pod kątem nowego zastosowania – generowania zawiesin i pomiaru rozchodzenia się cząsteczek podczas przepuszczania aerozoli przez maskę. – Drobiny, które generujemy, mają rozmiar od 1 do około 10 mikronów. To rozmiar 10 razy większy niż samego wirusa. Natomiast ten wirus nie występuje praktycznie w postaci pojedynczych cząsteczek, ale najczęściej właśnie w formie zawiesin płucnych – wyjaśnił.

Z przeprowadzonych testów wynika, że ręcznie wykonane maseczki z bawełny czy flizeliny spowalniają emisję cząsteczek wirusa, natomiast nie zatrzymują go w maseczce. Tymczasem – jak podkreślił Kowalewski – skuteczność maseczki zależy przede wszystkim od tego, czy istnieje w niej warstwa filtrująca, która chroni przed wdychaniem zakażonych cząsteczek pochodzących z otoczenia. Takie zabezpieczenie widoczne jest dopiero po zastosowaniu filtra. – Dobrze spisują się specjalnie zaprojektowane filtry do masek, np. filtry tzw. PM 2,5, które filtrują 2,5 mikronowe cząstki, stosowane m.in. do masek smogowych. Sprawdzają się też włókniny filtracyjna z klimatyzacji F7 i F9, które można zastosować we własnych maskach – mówił.

Jak zaznaczył, dobrej jakości maski certyfikowane również skutecznie zabezpieczają przed wirusem. Nawet bardzo cienkie warstwy zastosowane w tych maskach pozwalają na odfiltrowanie bardzo małych drobin. Dodał, że dodatkowe warstwy w maseczce mogą polepszyć jej jakość. Jako przykład wymienił warstwę z jonami srebra, które – jak wyjaśnił – poprawiają higienę maseczki, ponieważ nie pozwalają na rozwój drobnoustrojów i grzybów na ich powierzchni. – Natomiast jedna pojedyncza warstwa, która przynajmniej da tę filtrację wirusa, jest już skuteczną maską przeciwko COVID-19 – zaznaczył.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Fot. coyot, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Kto przebył COVID-19 bez objawów? Sprawdzą to naukowcy z Poznania Lekarz

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN w Poznaniu sprawdzą, jaki procent populacji przebył COVID-19 bezobjawowo. Badacze chcą poddać testom około 1 tys. ochotników. Pierwsze pobrania rozpoczną się w tym tygodniu. Grzegorz Wójtowicz z ...

mycie rąk - Dentonet.pl
Higiena i używanie środków dezynfekujących ważne w walce z pandemią Asysta

Nie można rezygnować z przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez zakażeniem koronawirusem. Wciąż ważne jest noszenie maseczek i dbanie o higienę, szczególnie rąk, i używanie środków dezynfekujących – mówił ekspert z WUM na konferencji prasowej ...

Hello Mask - Dentonet.pl
Szwajcaria: biodegradowalna przezroczysta maska już w 2021 r. Lekarz

Szwajcarscy naukowcy zaprojektowali przezroczystą maskę chirurgiczną, która ma zastąpić trójwarstwową maseczkę chirurgiczną standardowo używaną przez personel medyczny. Maska została opracowana przede wszystkim w celu poprawy niewerbalnej komunikacji...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
WHO szacuje: od 6 do 40% osób bez objawów COVID-19 Lekarz

Na całym świecie zakażonych SARS-CoV-2 zostało już ponad 7,805 mln osób, a ponad 431 tys. zmarło. Według informacji, którymi dysponuje WHO, od 6 do nawet 40% chorych przechodzi jednak infekcję łagodnie lub bez objawów. Wciąż trwają badania, które maj...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres