Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Najchętniej stosowane techniki mycia zębów – warto je poznać!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Najchętniej stosowane techniki mycia zębów – warto je poznać!

Najchętniej stosowane techniki mycia zębów – warto je poznać!

Systematyczne i prawidłowe szczotkowanie zębów jest podstawową metodą dbania o higienę i zdrowie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów usuwa resztki pokarmów, chroni przed rozwojem bakterii, a w konsekwencji – przed próchnicą, usuwa osady i kamień nazębny, a także odświeża oddech. Warto wiedzieć jednak, jak prawidłowo wykonywać tę czynność, aby przynosiła jak najlepsze efekty.

O tym, czy szczotkowanie zębów przynosi oczekiwanie efekty, decyduje szereg rozmaitych czynników: częstotliwość wykonywania, sposób szczotkowania, wybór pasty i szczoteczki do zębów, a także zabiegi uzupełniające, takie jak nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie języka oraz stosowanie płynów do płukania ust. Czynności te, w połączeniu z regularnymi wizytami u dobrego stomatologa, przyczynią się do zdrowia i pięknego wyglądu naszych zębów.

Stomatolodzy wyróżniają kilka zasadniczych technik mycia zębów: obrotowo-wymiatającą (tzw. roll), wibrującą, okrężną oraz pionowo-poziomą. Metodę obrotowo-wymiatającą poleca się osobom z chorobami przyzębia, a polega ona na przesuwaniu szczoteczki ustawionej pod kątem 45˚ po dziąsłach i koronach zębowych ruchami okrężnymi i wymiatającymi. Aby była skuteczna, zaleca się wykonywać od 4 do 6 ruchów w jednym czyszczonym miejscu.

Metody wibrujące są skuteczne przy usuwaniu płytki nazębnej z kieszonek dziąsłowych. Polegają one na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45˚ w okolicy szyjek zębów i wykonywaniu nią szybkich ruchów (około 30 w jednym miejscu) drgająco-wibrujących.

Metoda okrężna to najprostsza z technik mycia zębów, dlatego jest polecana zwłaszcza dzieciom, osobom upośledzonym umysłowo oraz z dysfunkcjami ruchowymi. Polega ona na przyłożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła oraz wykonywaniu prostych ruchów okrężnych, usuwających płytkę nazębną z powierzchni gładkiej zębów.

Z kolei technika pionowo-pozioma polega na ułożeniu szczoteczki odpowiednio pionowo do powierzchni językowych zębów przednich lub wzdłuż powierzchni żujących zębów bocznych i szczotkowaniu ich ruchami wymiatającym oraz przód-tył. Metoda ta sprzyja usuwaniu resztek zalegającego w jamie ustnej pokarmu.

Właściwe i regularne szczotkowanie to najlepszy sposób na uniknięcie bolesnych chorób zębów i kosztownych wizyt u stomatologów. Warto wypróbować kilka technik szczotkowania i wybrać tę, która jest najbardziej odpowiednia dla naszych zębów. Zaleca się jednakże stosowanie kilku technik naprzemienne – wtedy zapewnimy zębom optymalny poziom higieny.

W Internecie rodzi się nowa dyscyplina sportowa – szczotkowanie zębów. Podobno im więcej ludzi szczotkuje zęby, tym ocena jest wyższa.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Techniki implantoprotetyczne w leczeniu bezzębia Lekarz

Już w najbliższy czwartek (5 listopada) o godz. 18:00 odbędzie się premiera kolejnego odcinka „Spotkań w Dentonecie”. Tym razem  dr n. med. Adam Ziemlewski oraz lek. dent. Marcin Bogurski porozmawiają o stosowanych w leczeniu bezzębia technikach impl...

mycie rąk - Dentonet.pl
„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk Lekarz

15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Pewnie niewielu z nas zwróciłoby uwagę na tę datę, gdyby higiena rąk nie stała się – przy braku szczepionki i leczenia celowanego – jednym z najważniejszych sposobów na o...

Paweł Strzelec - Dentonet.pl
Dlaczego nie warto negocjować z pacjentem? [video] Lekarz

- Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Pawe...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Pokemon Smile - Dentonet.pl
Pokemony przez aplikację mobilną uczą dzieci mycia zębów Asysta

Firma Pokemon Company International przygotowała aplikację mobilną do pobrania na smartfony, która nauczy dzieci prawidłowego mycia zębów. Aplikacja Pokemon Smile przeznaczona jest na urządzenia z systemem operacyjnym iOS oraz Android. Pozwala ona n...

środki biobójcze - Dentonet.pl
GIS: stosowane środki biobójcze muszą być sprawdzone Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał, że stosowane w domach, miejscach publicznych czy placówkach medycznych środki biobójcze muszą posiadać odpowiednie pozwolenia i certyfikaty bezpieczeństwa. W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojaw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres