Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Także piwo niszczy szkliwo!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Także piwo niszczy szkliwo!

Także piwo niszczy szkliwo!

Nie tak dawno skończyło się współorganizowane przez nas Euro 2012, a obecnie trwa kolejna wielka impreza sportowa. Zasiadając przed telewizorami, chętnie oglądamy zmagania naszych olimpijczyków.


Jak podaje GUS, podczas trwania imprez sportowych takich jak Euro czy olimpiada spożycie piwa wzrasta średnio o kilka procent.


Według naukowców piwo, w przeciwieństwie do napojów kolorowych, napojów energetycznych czy słodzonych soków, jest zdrowe. Jednak dentyści stoją w opozycji do tego twierdzenia i wspominają, że piwo również zawiera cukry, co może być przyczyną powstania próchnicy.


Komu więc wierzyć?


Racja jak to zwykle bywa leży gdzieś po środku. Naukowcy mają rację, że piwo jest zdrowe i pozytywnie wpływa na dietę, ale tylko pite w umiarze. Niestety nie każdy potrafi zachować umiar i dentyści coraz częściej alarmują o zgubnym wpływie piwa na jamę ustną.


Piwo może wpływać na poziom pH w ustach i doprowadzić do naruszenia szkliwa, a w konsekwencji do próchnicy. Zawiera ono cukry, które przyczyniają się do próchnicy oraz powodują nieprzyjemny zapach z ust. Jednak złocisty napój posiada dużo mniej cukrów niż cola czy inne napoje kolorowe.


pH piwa oscyluje w granicach 3,5-4. Zaliczyć je możemy do tej samej grupy co mleko, piwo korzenne czy soki z warzyw. Uznaje się je więc za bezpieczne dla szkliwa zębów. Poziom kwasów nie wpływa negatywnie na uzębienie, jeśli dbamy o higienę jamy ustnej – wspominają dentyści.


Niebezpieczne zimne piwo


W odróżnieniu od coli, kawy czy czerwonego wina, piwo (jasne) nie przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach. Ciemne piwo posiadające barwniki i dodatki powoduje tworzenie się na zębach przebarwień w kolorach żółtym, szarym czy brązowym.


Stomatolodzy ostrzegają przed piciem lodowatego piwa, zwłaszcza latem. Wypicie zimnego napoju może zakończyć się nawet szokiem termicznym i pęknięciem szkliwa.


Piwo o temperaturze kilku stopni doprowadza do szoku termicznego w naszej jamie ustnej, w której panuje temp. 36-36,5 st. Celsjusza. Na powierzchni zębów pojawiają się wtedy mikropęknięcia odsłaniające jego strukturę, co może być przyczyną próchnicy. Istnym szaleństwem jest ogrzewanie zimnego napoju w buzi, robienie płukanek czy wychylenie kufla jednym haustem.


Do piwka coś na ząb


Piwo wzmaga apetyt, a przez to nie wyobrażamy sobie jego picia bez podjadania chipsów, precelków, orzeszków czy paluszków.

Jedząc duże ilości twardych pokarmów możemy nie tylko uszkodzić szkliwo, ale także ukruszyć zęba czy doprowadzić nawet do zapalenia dziąseł.


W gabinetach stomatologicznych nierzadko pojawiają się osoby, które ułamały sobie zęba właśnie na orzeszkach i precelkach.

Jak chronić szkliwo przed piwem?


Jeśli pijemy duże ilości piwa siedząc w domu przed telewizorem to warto mieć pod ręką butelkę z wodą, najlepiej niegazowaną. Od czasu do czasu należy przepłukać sobie nią usta.


Dobrym rozwiązaniem jest również picie piwa przez słomkę, dzięki czemu omija ono zęby i trafia bezpośrednio do przełyku.


Gdy nie mamy możliwości przepłukać zębów wodą zaleca się żucie gumy bez cukru, która wyrówna poziom pH w ustach.


Jeśli nie stosowaliśmy się do wspomnianych zaleceń, to koniecznie należy po wypiciu ostatniego piwa odczekać 30 minut i umyć zęby.
 

opr. pw

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Jeśli piwo to tylko korzenne".


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
Konferencja ASYSDENT po raz pierwszy także wirtualnie Asysta

Już 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na stacjonarne wydarze...

Karta EKUZ także dla osób bez pracy Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje także osobom, które z powodu epidemii COVID-19 straciły pracę po 15 marca 2020 roku. W takich przypadkach warunkiem posiadania prawa do EKUZ jest przyznane...

Dentonet - higienistka na swoim
Świadczenie postojowe także dla osób z umową cywilnoprawną Asysta

Asystentki oraz higienistki stomatologiczne współpracujące z gabinetami stomatologicznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w związku z panującą pandemią koronawirusa straciły źródło dochodu, mogą starać się o świadczenie postojow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Centrum Symulacji Medycznych WUM - Dentonet.pl
Centrum Symulacji Medycznych WUM także dla studentów stomatologii Lekarz

2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 r. Całkowi...

zdalna konsultacja - Dentonet.pl
Rozwiązania telemedyczne wykorzystywane także w stomatologii Lekarz

Polacy opracowują kompaktowe urządzenie telemedyczne, które pozwoli dokonać pełnej diagnozy pacjenta bez wychodzenia z domu. Higo to otoskop, termometr, stetoskop, szpatułka i dermatoskop w jednym, które pozwoli kompleksowo zbadać chorego na odległoś...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres