Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Szyny ochronne dla małych sportowców

Publikacja:
Szyny ochronne dla małych sportowców

Szyny ochronne dla małych sportowców

Jeżeli zamierzasz zapisać swoje dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe, weź pod uwagę fakt, że podczas uprawiania sportów walki lub sportów zespołowych, takich jak piłka ręczna, piłka nożna, hokej czy siatkówka, ryzyko uszkodzenia zębów wielokrotnie wzrasta. Indywidualnie – na wymiar – wykonana nakładka może uchronić Twoje dziecko przed bólem i cierpieniem, które towarzyszy złamaniu, zwichnięciu lub wybiciu zębów.

Szyna szynie nierówna
Istnieją 3 rodzaje szyn ochronnych, które mogą ochronić zęby Twojego dziecka. Są to:
– standardowe szyny fabryczne – gotowe do użycia,
– szyny fabryczne – formowane w ustach,
– szyny indywidualne, wykonane na na podstawie pobranego wycisku.

Standardowe szyny fabryczne – są produkowane z mas termoplastycznych, których nie można poddawać formowaniu lub które pozwalają się formować w bardzo ograniczonym zakresie. W celu spełniania funkcji ochronnej wymagają pełnego zwarcia łuków zębowych, co utrudnia dziecku oddychanie i uniemożliwia mówienie. Cechuje je niewielki stopień adaptacji do twardych i miękkich tkanek jamy ustnej – po nałożeniu mogą być więc zbyt luźne lub zbyt ciasne, co znacznie obniża ich funkcję ochronną, polegającą na absorbowaniu energii uderzenia.

Szyny fabryczne, formowane w ustach – przygotowanie szyny do użycia polega na jej uformowaniu przez dentystę lub samodzielnie przez pacjenta przy pomocy palców, języka i nacisku zębów podczas zwarcia. Tak ukształtowaną szynę najpierw wkłada się na około 20 sekund do gorącej wody, a następnie na 10 sekund zanurza w zimnej wodzie. Tego typu szyny, choć są o wiele wygodniejsze od nakładek fabrycznych, posiadają jednak pewne istotne ograniczenia. Jak pokazują badania, mogą stać się niebezpiecznie cienkie podczas formowania, tracąc nawet od 77% do 99% grubości w części zgyzowej.

Szyny ochronne indywidualne – są wykonywane na zlecenie lekarza dentysty w laboratorium dentystycznym, dysponującym odpowiednim sprzętem. Po pobraniu od pacjenta wycisku laboratorium przygotowuje model z twardego gipsu, na którym wykonuje się szynę ochronną metodą termo-formowania w aparacie Erkopress. Dzięki temu nakładka idealnie dopasowuje się do twardych oraz miękkich tkanek jamy ustnej: nie jest zbyt ciasna ani zbyt luźna, nie utrudnia mówienia ani oddychania, posiada wysoką zdolność do absorpcji energii uderzenia.
Szyna indywidualna może być jedno-, dwu- lub trójwarstwowa. O grubości szyny decyduje ocena

Chrońmy dzieci przed urazami zębów!
Nawet pozornie niegroźne urazy zębów mogą mieć w dłuższej perspektywie groźne konsekwencje. W przypadku zębów stałych może to być np. obumarcie miazgi czy patologiczna resorpcja tkanek zębowych, w przypadku mleczaków – różnego typu uszkodzenia zawiązków zębowych. Negatywnymi skutkami urazów zębów mlecznych, pojawiającymi się w uzębieniu stałym, może być np. białe lub żółtobrązowe przebarwienie szkliwa, nieprawidłowo uformowana korona stałego zęba, a także jego utrudnione wyrzynanie. Dodatkowo uratowanie pękniętego, złamanego bądź wybitego zęba często wymaga wieloetapowego leczenia, które nie dość, że jest kosztowne i czasochłonne, to naraża dziecko na dodatkowe cierpienie.

Używanie nazębnych szyn ochronnych może w istotny sposób zapobiegać powstawaniu urazów w obrębie zębów oraz miękkich tkanek jamy ustnej. Dlatego w imieniu stomatologów apelujemy do rodziców, a także do trenerów i nauczycieli w-f – zachęcajcie małych zawodników do noszenia nakładek !

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus
Ponad 375 tys. małych pacjentów w dentobusach od 2018 r. Lekarz

Ponad 375 tys. pacjentów skorzystało ze świadczeń stomatologicznych udzielanych w dentobusach od 2018 r. – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację wystosowaną przez posłankę Hannę Gill-Piątek. Przypomnijmy – po...