Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Szwajcaria: biodegradowalna przezroczysta maska już w 2021 r.

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szwajcaria: biodegradowalna przezroczysta maska już w 2021 r.

Szwajcaria: biodegradowalna przezroczysta maska już w 2021 r.

Szwajcarscy naukowcy zaprojektowali przezroczystą maskę chirurgiczną, która ma zastąpić trójwarstwową maseczkę chirurgiczną standardowo używaną przez personel medyczny. Maska została opracowana przede wszystkim w celu poprawy niewerbalnej komunikacji między medykami (m.in. dentystami) a pacjentami. HelloMask ma trafić do sprzedaży już na początku 2021 r.

Ze względu na konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej, w tym masek, komunikacja między pracownikami służby zdrowia a pacjentami jest w ostatnich miesiącach w znacznym stopniu utrudniona. Używanie masek zakłóca akustykę oraz przeszkadza w rozpoznaniu wyrazu twarzy rozmówcy.

Aby pokonać powyższe ograniczenia, zespół szwajcarskich naukowców z Federal Laboratories for Materials Science and Technology (Empa) oraz EssentialTech Center EPFL zaprojektował całkowicie przezroczystą maskę chirurgiczną. Naukowcy opracowali materiał wykonany z polimerów organicznych oraz powołali do życia firmę HMCare, która dzięki pozyskaniu finansowania, może już rozpocząć produkcję transparentnych masek.

Dr Klaus Schönenberger, który w EssentialTech Center EPFL kieruje działem nowoczesnych technologii i wsparcia humanitarnego dla państw rozwijających się, z problemem „zamaskowanych” pracowników służby zdrowia zetknął się w Afryce Zachodniej podczas epidemii gorączki krwotocznej (Eboli) w 2015 r. – Było to wzruszające, gdy pielęgniarki, od stóp do głów zakryte odzieżą ochronną, przypięły do fartuchów swoje zdjęcia, aby pacjenci mogli zobaczyć ich twarze – powiedział dr Schönenberger.

W następnym roku do Schönenbergera z pomysłem zaprojektowania przezroczystej maski zwrócili się dr Thierry Pelet (obecnie dyrektor generalny HMCare) oraz dr Sacha Sidjanski, kierownik projektu w School of Life Sciences EPFL. – Można znaleźć prototypy masek, które są częściowo przezroczyste, ale są to zwyczajne maski, w których niektóre elementy zastąpiono przezroczystym plastikiem – powiedział Thierry Pelet.

Ponieważ jednak plastik ten nie jest porowaty, utrudnia oddychanie i sprawia, że maska szybko staje się wilgotna. W wyniku prowadzonych przez 2 lata badań, naukowcy z Empa i EPFL uzyskali przezroczystość, wytrzymałość oraz porowatość. Rezultatem ich pracy jest membrana o wielkości porów około 100 nm, wykonana ze specjalnie opracowanego polimeru. Struktura włókien tworzy maleńkie szczeliny, które umożliwiają przepływ powietrza, ale nie cząsteczek wirusów i bakterii.

Aby zapewnić optymalną ochronę, nowe maski – podobnie jak obecnie używane maski chirurgiczne – są przeznaczone do jednorazowego użytku. Już na samym początku projektu istotną kwestią było zastosowanie materiału biodegradowalnego, a także recykling. – Nasze maski wykonane są w 99% z pochodnych biomasy, a my będziemy nadal pracować nad ich technologią, by stały się w pełni przyjazne dla środowiska – powiedział dr Pelet.

Materiał jest wytwarzany przy użyciu metody elektroprzędzenia, dzięki której wytwarzana jest materia z włókien polimerowych, z niej zaś wycinane są i montowane maski.

Ogromne zapotrzebowanie na maski ochronne spowodowane przez pandemię COVID-19 ułatwiło firmie HMCARE znalezienie inwestorów. Projekt HelloMask był początkowo wspierany przez kilkanaście organizacji non-profit, a później przez Szwajcarską Agencję Innowacji.

Początkowo maski będą dystrybuowane wyłącznie wśród pracowników służby zdrowia, w tym dentystów, ale w dalszej kolejności będą mogły trafić do innych użytkowników.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną koronawirusem? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. EssentialTechEPFL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologiczny przegląd tygodnia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część VII Lekarz

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami z branży stomatologicznej z ostatniego tygodnia. Prezes NFZ-u podpisał zarządzenie zmieniające wycenę punktową niektórych świadczeń stomatologicznych, głównie z zakresu endodoncji. Zdaniem ...

Covid-19 - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści nie chcą używać masek typu FFP2 i FFP3 Lekarz

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologii Prywatnej (BAPD), 4 na 5 dentystów nie toleruje noszenia masek typu FFP2 lub FFP3. Może to świadczyć o potrzebie wprowadzenia zmian w zakresie stosowania środków ochro...

maseczka - Dentonet.pl
Technologia z branży kosmicznej pomaga testować maseczki Lekarz

Maseczka wykonana jedynie z bawełny czy flizeliny spowalnia emisję cząsteczek wirusa, natomiast nie chroni przed COVID-19. Takie zabezpieczenie daje dopiero filtr – powiedział PAP Jędrzej Kowalewski, który do testowania maseczek wykorzystał kosmiczną...

ROZWIŃ WIĘCEJ
odpady medyczne - Dentonet.pl
Od początku pandemii zużyto miliony ton środków ochrony Asysta

W USA produkuje się fartuchy wielokrotnego użytku z poduszek powietrznych, które można prać nawet 50 razy. Naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce testują, czy światło ultrafioletowe odkazi i przedłuży żywotność masek medycznych. Wszystko po to, by zmniej...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Kolejna generacja testu na SARS-CoV-2 daje pewne wyniki Lekarz

Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu (IChB PAN) opracowali kolejną generację testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Przed miesiącem Instytut zaprezentował pierwszą generację testu wykrywającego koronawirusa u ludzi....

środki ochrony - Dentonet.pl
Kolejne 100 mln zł na zakup środków ochrony i sprzętu medycznego Lekarz

22 maja br. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał z Agencją Rezerw Materiałowych umowę o dofinansowanie projektu pt. Realizacja przez Agencję Rezerw Materiałowych działań w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Cała inw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres