Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Szukasz pracy? Dobre CV pomoże ją znaleźć – podpowiadamy, jak je napisać

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szukasz pracy? Dobre CV pomoże ją znaleźć – podpowiadamy, jak je napisać

Szukasz pracy? Dobre CV pomoże ją znaleźć – podpowiadamy, jak je napisać

Dobrze napisane, interesujące CV to najlepsza wizytówka każdego kandydata na pracownika. Także asystentki i higienistki stomatologiczne poszukujące pracy powinny znać zasady, jakimi należy kierować się pisząc swój życiorys – w ostatecznym rozrachunku jest to bowiem dokument przesądzający o tym, czy potencjalny pracodawca zdecyduje się zaprosić kandydatkę na rozmowę kwalifikacyjną.

1. Długość CV

Wiele osób poszukujących pracy myśli, że wysyłając do danej firmy długie, kilkustronicowe CV zwiększa swoje szanse na zatrudnienie. W praktyce najczęściej bywa jednak inaczej – pracodawca zazwyczaj nie czyta kilkustronicowego życiorysu, bo nie ma na to czasu, zwłaszcza jeśli to dentysta prowadzący jednoosobową działalność i poszukujący asystentki. CV najlepiej jest zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach A4.

2. Szata graficzna

Informacje podawane w CV powinny być zapisane czarną czcionką na białym tle, standardowe powinny być również ustawienia strony (prosta czcionka, zachowanie interlinii, wyrównanie tekstu). Jeśli chodzi o elementy graficzne, warto zachować umiar, gdyż mogą one odwracać uwagi od treści, a to ona jest przecież najważniejsza. Do CV warto włączyć zdjęcie – nie jest to konieczność, ale mile widziany dodatek. Oczywiście należy pamiętać, aby była to fotografia stosowna do okoliczności (pochodząca np. z dyplomu ukończenia szkoły, a nie radosna fotka z wakacji).

3. Podział zawartości

Idealny życiorys powinien być podzielony na bloki tematyczne – duża, niepofragmentowana partia tekstu po prostu źle się czyta. Standardem jest wyróżnienie w CV następujących części: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz dodatkowe informacje/zainteresowania. Nie wolno zapominać o dodaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz własnoręcznym podpisie.

4. Treść

Najważniejszą częścią CV jest jego treść. Powinna być napisana poprawnym i zrozumiałym językiem, ale jednocześnie w sposób zachęcający pracodawcę do kontaktu. Co trzeba zawrzeć w poszczególnych blokach życiorysu?

• Dane osobowe – imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia oraz zamieszkania, numer telefonu, adres mailowy (tu trzeba pamiętać, aby brzmiał jak najbardziej profesjonalnie, czyli imię.nazwisko@, a nie np. słodki_motylek@).
• Wykształcenie – zaczyna się je wpisywać od najbardziej aktualnych wydarzeń, czyli stopniowo ukończonych studiów, szkoły policealnej, przez liceum, technikum lub szkołę zawodową. Informacji o ukończeniu gimnazjum czy szkoły podstawowej zazwyczaj się nie podaje.
• Doświadczenie zawodowe – wpisuje się je na takiej samej zasadzie, jak wykształcenie: od ostatniego miejsca pracy aż po te najbardziej odległe. Obok nazwy firmy należy dodać informacje o zajmowanym tam stanowisku oraz – ewentualnie – zakresie obowiązków.
• Szkolenia i kursy – tu warto skupić się na tych kursach, które mają związek z posadą, o którą się staramy. W przypadku asystentek stomatologicznych może to być kurs związany z asystowaniem w ortodoncji, ale już niekoniecznie ukończony dla przyjemności kurs nurkowania.
• Umiejętności – również warto podkreślić te, które przydają się podczas pracy w gabinecie stomatologicznym, np. obsługa komputera czy znajomość języka angielskiego. Uwaga! Niektóre z nich mogą zostać zweryfikowane już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy rekruter zada kilka pytań po angielsku. Dlatego w CV absolutnie nie wolno koloryzować.
• Dodatkowe informacje/zainteresowania – ta część służy przedstawieniu siebie jako konkretnego człowieka, więc można podać informacje o tym, co nas pasjonuje. Oczywiście tu też należy zachować umiar: wpisanie jako hobby profilaktyki wad zgryzu nie brzmi wiarygodnie…

Dobrze napisane CV znacznie zwiększa szanse na zdobycie posady. To jednak nie koniec rekrutacji – kolejnym jej etapem jest bowiem rozmowa kwalifikacyjna. Tu można znaleźć kilka wskazówek, jak się dobrze podczas niej zaprezentować.

Zawód – higienistka stomatologiczna. Jakie są zadania higienistki, jak wygląda kształcenie w tym zawodzie? Liczne oferty szkół policealnych to nie wszystko. Kierunek „Higiena stomatologiczna” otwierają kolejne uczelnie medyczne w kraju.

AF
Fot. Unsplash, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rękawiczki dla dentysty
Rękawiczki dla lekarza dentysty – jakie? Lekarz

Stosowanie jednorazowych rękawiczek w gabinecie stomatologicznym to konieczność – zarówno ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, jak i lekarza. Na rynku znaleźć można jednak kilka rodzajów rękawiczek jednorazowych. Jak wybrać te najlepsze?Pierwszą, n...

higienistka-stomatologiczna
NRL o zasadach kształcenia higienistek stomatologicznych Asysta

Naczelna Rada Lekarska przedstawiła swoje stanowisko dotyczące edukacji higienistek stomatologicznych – ma to związek z opublikowanym przez ministerstwo edukacji rozporządzeniem w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżo...

dentist-748154_960_720-850x565
Szkolenia z ratownictwa dla lekarzy. Przypominamy zasady Lekarz

Zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej, lekarz powinien posiadać w gabinecie sprzęt niezbędny do udzielania pierwszej pomocy. Dotyczy to oczywiście także gabinetów stomatologicznych. Poza sprzętem, równie ważne (a może nawet ważniejsze) ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
asystentka-850x566
"Kompetentna asystentka to ważna część zespołu" - wywiad Asysta

O tym, jak wygląda rzeczywistość zawodowa asystentek stomatologicznych i dlaczego tak ważne jest podnoszenie przez asystę kompetencji zawodowych rozmawiamy z Sabiną Krzosą – asystentką stomatologiczną z ośmioletnim doświadczeniem, prowadzącą kursy dl...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
UODO o zasadach udostępniania dokumentacji medycznej Lekarz

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, jak realizować prawa pacjenta do otrzymania kopii danych osobowych oraz kopii dokumentacji medycznej. Prawa pacjenta dotyczącego dostępu do dokumentacji medycznej nie należy utożsamiać z przysługującym każde...

odwołanie z urlopu - Dentonet.pl
Kiedy szef może odwołać asystentkę stomatologiczną z urlopu? Asysta

Sezon urlopowy w pełni, a prawem każdej asystentki i higienistki stomatologicznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę jest 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. W pewnych sytuacjach pracodawca ma jednak możliwość przerwania ur...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres