Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szczoteczka soniczna – czym się wyróżnia na tle innych szczoteczek?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szczoteczka soniczna – czym się wyróżnia na tle innych szczoteczek?

Szczoteczka soniczna – czym się wyróżnia na tle innych szczoteczek?

Szczoteczka soniczna to jedno z najnowszych rozwiązań w zakresie codziennej higieny jamy ustnej. W odróżnieniu od szczoteczek manualnych, a nawet elektrycznych, wyróżniają się one bardzo wysoką skutecznością w oczyszczaniu zębów.

Szczoteczka soniczna to stosunkowo nowy produkt. Na skalę światową zaczęto ją wywarzać dopiero w 1992 r. Stało się to za sprawą amerykańskiego naukowca Roberta Bocka, który wymyślił cały jej mechanizm oraz tamtejszej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która zgodziła się na dopuszczenie szczoteczki sonicznej do użycia.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Mechanizm działania szczoteczki sonicznej opiera się na emitowaniu drgań oraz fal dźwiękowych. W jej głowicy znajduje się miniaturowy generator, który emituje fale dźwiękowe o ściśle określonym natężeniu. Te z kolei wprawiają włosie szczoteczki w ruch, co sprawia że oczyszcza ono zęby o wiele bardziej efektywnie niż szczoteczka elektryczna (o manualnej nie wspominając).

Oczywiście skuteczność działania szczoteczki sonicznej została potwierdzona przez badania naukowe. Udowodniono, że podczas gdy szczoteczka elektryczna wykonuje około 8 tys. ruchów obrotowych na minutę, w przypadku szczoteczek sonicznych liczba ta wzrasta do aż 31 tys. ruchów na minutę. Co więcej, są to ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które wykazują o wiele większą efektywność w oczyszczaniu zębów niż ruchy obrotowe. Badania potwierdziły także, że szczoteczka soniczna usuwa aż 6 razy więcej płytki nazębnej niż jej elektryczna odpowiedniczka.

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

Pacjenci zastanawiający się nad zakupem szczoteczki sonicznej wiele razy pytają o bezpieczeństwo jej użytkowania. Opierając się na szeregu przeprowadzonych badań klinicznych można jednak śmiało potwierdzić, że szczoteczka soniczna cechuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Emitowane fale dźwiękowe w żaden sposób nie szkodzą ludzkiemu organizmowi, nie ma również zagrożeń związanych z ewentualnymi uszkodzeniami szkliwa czy podrażnieniami dziąseł. Większość tego typu szczoteczek posiada nawet wbudowany timer, który po określonym czasie sygnalizuje, że trzeba przesunąć ją w kolejne miejsce.

Szczoteczka soniczna to produkt, którego użycie nie wymaga dużych umiejętności manualnych. Bez problemu mogą ją stosować dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Nie uszkadza ona znajdujących się w jamie ustnej wypełnień, usuwając przy tym powierzchowne przebarwienia, redukując powstawanie kamienia nazębnego oraz czyszcząc przestrzenie między zębami. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że bezpieczeństwo i skuteczność użytkowania gwarantuje jedynie szczoteczka soniczna uznanych producentów, kupiona w sklepach o dobrej renomie, a nie np. od przydrożnego sprzedawcy.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Decydując się na zakup szczoteczki sonicznej należy mieć świadomość, że nie należy ona do tanich urządzeń. Ceny rozpoczynają się od około 200 zł, a sięgają – w przypadku bardzo nowoczesnych szczoteczek o fantazyjnym designie – nawet 800 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt wymiennych końcówek. W przypadku 4-osobowej rodziny może to okazać się więc spory wydatek. Mimo to, warto rozważyć tego typu inwestycję. Wydatek rzędu kilkuset złotych na szczoteczkę soniczną to i tak niewiele w porównaniu z tym, jakie mogą być późniejsze koszty ewentualnego leczenia stomatologicznego.

Pomimo niewątpliwych zalet szczoteczek sonicznych, większość z nas podczas codziennej higieny nadal sięga po szczoteczki tradycyjne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

Jak działa szczoteczka soniczna? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Szczoteczki elektryczne były pierwotnie zaprojektowane i produkowane dla osób częściowo sparaliżowanych lub o ograniczonej sprawności manualnej. Pierwsze modele powstały już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wygoda stosowania i dalece bard...

"Po zmianie szczoteczek na elektryczne odsetek periimplantitis spadł" Lekarz

- Pomysł na działalność fundacji jest zaczerpnięty z moich codziennych doświadczeń z dorosłymi pacjentami – wiele powikłań z zapaleniami okołoimplantowymi, tzw. periimplantitis, pojawiało się u pacjentów, którzy mieli ręczną szczoteczkę do zębów. Po ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczoteczka ze sztuczną inteligencją - Dentonet.pl
Targi CES 2020: szczoteczka do zębów ze sztuczną inteligencją Asysta

Podczas największych na świecie targów elektroniki użytkowej – CES 2020 w Los Angeles – zaprezentowano szczoteczkę do zębów wykorzystującą sztuczną inteligencję. Nie tylko monitoruje ona czas mycia czy pomaga wybrać odpowiedni nacisk, ale wykorzystuj...

szczoteczka i pasta - Dentonet.pl
10 tys. szczoteczek i 8 tys. past do zębów z Polski w Czadzie Lekarz

Ponad 10 tys. szczoteczek i niemal 8 tys. past do zębów, które zebrano w diecezji płockiej w ramach akcji „Szczoteczka i pasta do zębów dla dzieci z Czadu”, trafiło już do adresatów w Afryce. Inicjatywę przeprowadzono w związku z Nadzwyczajnym Miesią...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres