Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szczoteczka manualna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szczoteczka manualna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Szczoteczka manualna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Szczoteczka do zębów jest przyrządem, który – przynajmniej teoretycznie – powinien mieć w domu każdy z nas. W sklepach znaleźć można jednak tyle rodzajów tych produktów, że zakup odpowiedniej przyprawia niekiedy o ból głowy. Jak wybrać najlepszą szczoteczkę manualną? Podpowiadamy.

Pomimo co rusz wprowadzanych na rynek nowoczesnych szczoteczek elektrycznych czy sonicznych, większość osób wciąż decyduje się na zakup szczoteczek manualnych. Choć nie są wyposażone w ruchome głowice, nowoczesne akumulatory czy sygnalizatory dźwiękowe, to jednak – wbrew pozorom – poszczególne modele szczoteczek manualnych różnią się między sobą czymś więcej niż tylko kolorem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Szczoteczka dla dzieci i dorosłych

Jednym z najważniejszych, a niestety niedocenianych parametrów szczoteczki do zębów jest jej wielkość. Choć różnice w wielkości główki czy długości rączki mogą sięgać zaledwie kilku centymetrów, to jednak ma to zasadnicze znaczenie dla wygody jej użytkowania. Szczoteczka dla dzieci powinna mieć główkę o wielkości do 2,5 cm oraz rączkę o długości od 7 do 9 cm. Dzięki takim wymiarom dziecko bez problemu umieści ją w swojej jamie ustnej i będzie mogło nią wygodnie manipulować.

Dzieci od około 13.-14. roku życia, młodzież oraz osoby dorosłe mogą już sięgać po bardziej okazałe produkty. Szczoteczka taka ma główkę o wymiarach 2,5 cm-3 cm i rączkę o długości 10-11 cm. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy rączka jest odpowiednio wyprofilowana oraz czy jej powierzchnia jest pofałdowana. Specjalne wybrzuszenia sprawiają, że nie wyślizguje się z ręki nawet wtedy, gdy jest wilgotna.

Włosie miękkie czy twarde?

Na początek kilka słów o materiale, z jakiego powinno być wykonane włosie szczoteczki. Bez wątpienia najlepszym wyborem będzie szczoteczka z włosiem z włókna syntetycznego. Jest ono bardzie trwałe i nie chłonie tyle wody, co włosie naturalne. Najbardziej optymalna długość włosia to około 1 cm. Należy też pamiętać, że jeśli tylko włosie szczoteczki zacznie się odkształcać i rozkładać na boki, szczoteczka nadaje się do wymiany. Dzieje się tak z reguły po 2-3 miesiącach użytkowania.

Niezwykle istotna jest również twardość włosia. Na rynku znaleźć można trzy typy produktów: o włosiu miękkim, średnio twardym i twardym. Szczoteczka o miękkim włosiu jest przeznaczona dla dzieci, osób borykających się z nadwrażliwością, kwasową erozją szkliwa, chorobami przyzębia czy po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Skutecznie oczyszcza ona zęby, nie powodując przy tym niepotrzebnych podrażnień. Szczoteczka o średnio twardym włosiu to najlepsze rozwiązanie dla osób z ogólnie zdrowymi zębami oraz przyzębiem. Z kolei po szczoteczki z włosiem twardym powinni sięgać pacjenci, którzy są w szczególny sposób narażeni na odkładanie się osadu i płytki nazębnej. Chodzi tu o palaczy oraz miłośników kawy i herbaty.

Zupełnie inną kwestią jest to, w jaki sposób dbać o codzienną higienę szczoteczki do zębów. Temat ten omówiliśmy kompleksowo w jednym z naszych wcześniejszych poradników.

Oral B Genius to nowa szczoteczka do zębów firmy Oral B, w której do licznych zalet znanych z poprzednich modeli doszła nowość. Jest nią funkcja wykrywania położenia szczoteczki (poza wbudowanymi czujnikami niezbędny jest do tego smartfon). Pozwala to zebrać informacje o sposobie mycia zębów, technice i ewentualnych błędach – wszystko to pacjenci mogą później skonsultować ze swoim lekarzem dentystą. Funkcja ta pomaga też dokładnie umyć całą przestrzeń w jamie ustnej wskazując, który jej fragment został zaniedbany.

AF

Fot. Hans, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie endodontyczne - Dentonet.pl
Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady Lekarz

Izrael jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie drugiej blokady w związku z nową falą zachorowań na COVID-19. Ma ona trwać 3 tygodnie – zakończy się 9 października. Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa sytuacja w kraju wpłynie na...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

Jak działa szczoteczka soniczna? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Szczoteczki elektryczne były pierwotnie zaprojektowane i produkowane dla osób częściowo sparaliżowanych lub o ograniczonej sprawności manualnej. Pierwsze modele powstały już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wygoda stosowania i dalece bard...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Trendy w odzieży stomatologicznej – na co zwrócić uwagę? Lekarz

Ubrania noszone w gabinetach stomatologicznych odgrywają niezwykle ważną rolę. Odzież medyczna stanowi wizytówkę placówki, tworzy barierę ochronną przed bakteriami i wirusami oraz zapewnia komfort pracy. Stroje noszone zarówno przez stomatologów, hig...

dentobus - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: nie ma planów zakupu kolejnych dentobusów Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posła Aleksandra Miszalskiego wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że nie ma obecnie planów zakupu kolejnych dentobusów.Przypomnijmy – w 2017 r. ministerstwo zdrowia zakupiło 16 dentobusów, po jedny...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres