Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Szczoteczka do zębów od A do Z

Publikacja:
Szczoteczka do zębów od A do Z

Szczoteczka do zębów od A do Z

Szczoteczka do zębów została uznana przez Amerykanów za najważniejszy wynalazek, bez którego nie można się obejść. Wygrała między innymi z komputerem osobistym, telefonem komórkowym i samochodem.

Asortyment szczoteczek jest bogaty. Dlatego warto jest wiedzieć, jak prawidłowo dobrać tę odpowiednią dla siebie. Nowoczesne szczoteczki umożliwiają nie tylko higienę zębów i dziąseł, ale także całej jamy ustnej.

WIELKOŚĆ SZCZOTECZKI

Wielkość szczoteczki powinna być dostosowana do wieku osoby i wielkości jamy ustnej. Inną wybierzemy dla osoby dorosłej, a inną dla dziecka.

BUDOWA SZCZOTECZKI

Szczoteczka do zębów składa się z główki i rączki:

– główka szczoteczki powinna być mała, o wielkości od 2 do 3 cm, ustawiona pod odpowiednim kątem, co umożliwia efektywne czyszczenie każdej dostępnej powierzchni zębów. W główce rozmieszczone są włókna czyszczące oraz włókna polerujące.

– rączka szczoteczki musi mieć odpowiednią długość i ergonomiczny kształt. Prawidłowo wyprofilowana rączka powinna być wygięta w miejscu uchwytu oraz cieńsza i bardziej elastyczna w pobliżu główki. Taka budowa zwiększa skuteczność czyszczenia, szczególnie miejsc trudno dostępnych.

Wysuwaniu się szczoteczki z dłoni zapobiegają, umieszczone na rączce, elementy antypoślizgowe. Główka i rączka szczoteczki powinny znajdować się w tej samej płaszczyźnie. Takie ułożenie zapewnia optymalne dotarcie do wszystkich przestrzeni jamy ustnej.

TWARDOŚĆ WŁOSIA

Twardość włosia szczoteczki dobiera się w zależności od stanu dziąseł i indywidualnych potrzeb. Włosie może mieć trzy stopnie twardości: miękkie (wskazane dla dzieci i osób z chorobami dziąseł), średnie (najczęściej zalecane) lub twarde (stosowane w szczególnych przypadkach, np. u palaczy papierosów). Zbyt twarde włosie w połączeniu z niewłaściwym szczotkowaniem zębów i nadmiernym naciskiem bywa przyczyną utraty tkanek twardych zęba (szkliwa, zębiny i cementu). Sprzyja to powstawaniu tzw. ubytków klinowych.

RODZAJE WŁÓKIEN

Włókna szczoteczki dzielą się na dwa rodzaje: czyszczące i polerujące:

– włókna czyszczące powinny być zaokrąglone i wykonane z gładko zakończonego tworzywa sztucznego. Zapewnia to skuteczne czyszczenie, nie uszkadza dziąseł i szkliwa zęba. Włókna czyszczące mogą mieć trzy stopnie twardości: miękkie, średnie lub twarde. Powinny mieć także różną wysokość. Krótkie służą do czyszczenia powierzchni zębów, natomiast dłuższe wnikają w przestrzenie międzyzębowe.

– włókna polerujące usuwają osad oraz nadają powierzchni zębów gładkość i połysk. W efekcie redukują osadzanie się bakterii, które odpowiadają za powstanie płytki nazębnej.

ZASADY SZCZOTKOWANIA

Czyszcząc zęby przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na staranne usunięcie płytki i osadu nazębnego z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych.

 

 

– Szczotkowanie zębów należy rozpocząć od miejsc najtrudniej dostępnych – od najdalszej powierzchni ostatniego zęba i kolejno przechodzić na inne powierzchnie (np. podniebienne, żujące, językowe i policzkowe). Zęby należy czyścić najpierw ruchami okrężnymi (rotacyjnymi), a następnie wymiatającymi (od dziąsła w kierunku brzegu siecznego lub powierzchni żującej zębów).

– Zęby najlepiej jest szczotkować po każdym posiłku przez 2-3 minuty. Jest to minimalny czas potrzebny do właściwego oczyszczenia zębów.

– Zbyt mocny nacisk na szczoteczkę może powodować utratę tkanek twardych zęba (szkliwa, zębiny i cementu).

Bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest delikatny masaż dziąseł. Wykonujemy go szczoteczką ustawioną pod kątem 45º na dziąśle, ruchem okrężnym z góry na dół, przesuwając szczoteczkę w kierunku zębów. Masaż taki poprawia ukrwienie, zapewnia elastyczność tkanki i ogranicza możliwość powstania stanu zapalnego. Usunięcie bakterii i płytki nazębnej z powierzchni zębów traktujemy obecnie jako etap, a nie koniec czynności higienicznych. Codzienne szczotkowanie zębów możemy wspomóc używając nitki dentystycznej i płukanki do ust.

HIGIENA JĘZYKA I POLICZKÓW

Lekarze stomatolodzy zalecają czyszczenie powierzchni języka oraz wewnętrznej strony policzków z resztek pożywienia i bakterii. Higiena języka pozwala nie tylko na usunięcie bakterii w dużym stopniu odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust (uwalniających związki siarki), ale także poprawia efektywność działania kubków smakowych.

Czyszcząc policzki usuwamy niszowy nalot bakteryjny, który sprzyja rozwojowi chorób jamy ustnej. Dzięki regularnej higienie języka i wewnętrznej strony policzków usuwamy drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej, co w efekcie prowadzi do ograniczenia jej osadzania się. Tym samym zmniejszamy ryzyko próchnicy.

Czyszczenie języka i wewnętrznej strony policzków należy przeprowadzać przy użyciu specjalnej szczoteczki, która nie ma w główce włosia lub tzw. szczoteczki wielofunkcyjnej, której druga strona główki pokryta jest specjalnie do tego celu dobranym elementem czyszczącym.

WYMIANA SZCZOTECZKI

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 – 3 miesiące. Częstotliwość wymiany szczoteczki zależy od intensywności czyszczenia zębów. Im częściej szczotkuje się zęby, tym szybciej szczoteczka traci swoje właściwości. Włosie odkształca się, przestaje być elastyczne i rozwarstwia się. Tym samym szczoteczka nie zapewnia już optymalnego czyszczenia, a nawet może wywierać szkodliwe działanie na dziąsła.

Statystyczny Polak zużywa 0,6 szczoteczki rocznie . Badanie wykonane na zlecenie firmy Colgate-Plamolive Poland wykazało, że Polacy dość rzadko zmieniają szczoteczkę do zębów: tylko co czwarty badany – raz na kwartał, a tylko co dziesiąty – średnio co 2 miesiące.

Wielkość szczoteczki powinna być dostosowana do wieku osoby i wielkości jamy ustnej. Włókna czyszczące, umieszczone w główce szczoteczki, mogą być czyszczące i polerujące. Ich rodzaj i ustawienie może mieć wpływ na jakość szczotkowania zębów.

Rączka szczoteczki powinna być wyprofilowana i mieć odpowiednią długość, tak aby ułatwiała manewrowanie. Twardość włosia szczoteczki należy dobrać w zależności od stanu dziąseł i indywidualnych potrzeb.

Lepiej jest unikać twardych szczoteczek, gdyż są one stosowane tylko w szczególnych przypadkach. Szczoteczkę powinno się wymieniać co 2 – 3 miesiące. Odpowiednia szczoteczka do zębów może służyć także do higieny języka i wewnętrznej strony policzków.

 

opr. dr hab. n. med. L. Wagner

 

 

* * *

 

 

 

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczoteczka Nest3
CES 2023: szczoteczka… samodozująca pastę do zębów Asysta

Na targach CES 2023, które w dniach 5-8 stycznia odbyły się w Las Vegas, firma Nest Oral Care zaprezentowała szczoteczkę do zębów, która sama dozuje pastę i jest wyposażona w sterylizator UV-C. CES to największe na świecie targi elektroniki oraz now...

Reswirl
Ekologiczna szczoteczka do zębów w pełni do recyklingu Asysta

Reswirl to opracowana w Wielkiej Brytanii szczoteczka do zębów, która w pełni nadaje się do recyklingu. Jej producent oferuje zakup jednej szczoteczki na próbę, zamówienie kwartalne lub roczne. Co roku na świecie sprzedaje się około 3,5 mld szczotec...

Y Brush
Szczoteczka do zębów Y-Brush rusza na podbój rynku USA Asysta

Y-Brush - wyróżniająca się kształtem szczoteczka, która ma skutecznie wyczyścić zęby w 10 sekund - pojawiła się właśnie w sprzedaży na rynku amerykańskim. Podstawowy model kosztuje tam 80 dolarów. Przypomnijmy - Y-Brush to szczoteczka do zębów, przy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczoteczka dla pierwszaka
Szczoteczka soniczna dla pierwszaka! 6 tys. uczestników akcji Lekarz

Ponad 6 tys. uczniów klas pierwszych wrocławskich szkół podstawowych otrzyma soniczne szczoteczki do mycia zębów z wygrawerowanymi imionami. Akcję realizuje miasto Wrocław we współpracy z Fundacją Smile Together. Jak informuje wrocławski magistrat, ...

szczoteczki z PHA
Eko-szczoteczka z nagrodą Red Dot Design Award Asysta

Szczoteczka do zębów wykonana z materiałów PHA – biodegradowalnych polimerów pochodzenia roślinnego – wyprodukowana przez firmę Biomaterials Inc. otrzymała nagrodę Red Dot Design Award 2023 w kategorii „Product design”. Szczoteczka firmy Biomaterial...

szczoteczka 1
Czym jest i jak działa szczoteczka soniczna? Pacjent

Codzienne dbanie o stan naszych zębów to bardzo ważny element rutyny rano, jak i wieczorem. Zdecydowanie łatwiej jest zachować je w zdrowiu, niż później leczyć, szczególnie jeżeli mamy predyspozycje do szybkiego powstawania uszczerbków. Czy szczotecz...

szczoteczka
Szczoteczka do zębów dla dziecka – przedmiot luksusowy? Lekarz

W wywiadzie dla czasopisma „The BMJ” (British Medical Journal) dr Camilla Kingdon, prezes organizacji Royal College of Paediatrics and Child Health, poinformowała, że wzrost kosztów życia, jaki wraz z kryzysem uderzył w tysiące brytyjskich rodzin, po...

Everloop
Eko-szczoteczka do zębów z wymiennym włosiem Asysta

Meksykańska firma NOS opracowała ekologiczną szczoteczkę składającą się z plastikowej rączki z recyklingu oraz wymiennego włosia wykonanego w 100% z naturalnych włókien bambusowych. Ekologia jest coraz bardziej widoczna w branży stomatologicznej – m...

szczoteczka z alkomatem
Szczoteczka do zębów z... wbudowanym alkomatem Asysta

Direct Line – jedna z największych brytyjskich firm ubezpieczeniowych – finansuje prace nad szczoteczką do zębów z wbudowanym alkomatem. Ma to być akcesorium przydatne dla kierowców, którzy dzięki wyszczotkowaniu zębów mają wiedzieć, czy mogą bezpiec...

BRiN SeaDifferently
Sea Differently – eko szczoteczka nagrodzona w Hong Kongu Asysta

Sea Differently – ekologiczna szczoteczka do zębów wykonana z plastiku… wydobytego z oceanu i poddanego recyklingowi – otrzymała złoty medal targów Hong Kong Smart Design Awards. Szczoteczkę Sea Differently stworzyli wspólnie francuski projektant pr...

szczoteczka do zebow
Szczoteczka do zębów, bakterie, wirusy i... zima Asysta

Jak – w kontekście używania szczoteczek do zębów – chronić zdrowie zimą, czyli w okresie wzmożonego ryzyka przeziębień oraz zachorowania na grypę i inne choroby? Chociaż sposoby utrzymania szczoteczek do zębów w czystości są nadal przedmiotem dyskusj...