Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szczerozłoty uśmiech Kirgieleya Guermana

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szczerozłoty uśmiech Kirgieleya Guermana

Szczerozłoty uśmiech Kirgieleya Guermana

Marzeniem Kirgieleya Guermana, 62-latka z okolic Jakucka, są nowe, mocne zęby, którymi mógłyby bez problemu pogryźć skórkę chleba czy pochrupać orzechy. Niestety, Kirgieleya nie stać na korony z kompozytu, a tym bardziej na porcelanowy mostek. Mówiąć szczerze, Kirgelaya nie stać nawet na wizytę u dentystę.

W Jakucji – rejonie słynącym ze złóż złota i diamentów – spora część społeczeństwa żyje na krawędzi ubóstwa. Ceny usług, zwłaszcza medycznych, są porównywalne z cenami moskiewskimi, natomiast wypłacane przez państwo świadczenia pozwalają jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

– W Jakucku tylko zdrowie i życie są tanie – stwierdza filozoficznie Kirgieley – za całą resztę trzeba słono płacić. Gdybym chciał odłożyć na protezę z mojej obecnej emerytury, to może udałoby mi się to gdzieś w okolicach setki. Jeśli chcę mieć nowe zęby, sam muszę się zatroszczyć o materiał dla dentysty.

Kirgieley Guerman, podobnie jak wielu jego rodaków, zajmuje się chałupniczym poszukiwaniem złota. Tym, co motywuje go do ciężkiej pracy w fatalnych warunkach, jest myśl o nowych, złotych zębach.

– Zdaję sobie sprawę, że złote zęby nie wyglądają w ustach zbyt ładnie i są traktowane, zwłaszcza przez młode pokolenie, jako symbol kiczu i snobizmu – stwierdza melancholijnie Kirgieley (w dawnym wcieleniu nauczyciel historii, obecnie emeryt i poszukiwacz złota). – Jednak dla mnie są jedyną szansą, aby odzyskać pełne uzębienie. Po roku pracy uzbierałem już tyle okruchów, że złota starczy na dwa boczne trzonowce i wyleczenie okolicznych zębów. Jest szansa, że za dwa-trzy lata będę mógł się uśmiechać, nie zasłaniając przy tym ust ręką.

Jakucja – republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej – geograficznie stanowi wschodnią część Syberii. Rocznie wydobywa się w niej ponad 22 tony złota rocznie, z czego ponad połowę zabiera centralny budżet. Lokalne władze przez palce patrzą na wydobycie kruszcu przez drobnych poszukiwaczy, takich jak Guerman czy jemu podobni. Wolnym poszukiwaczom pozwala się na powtórną przemywkę już przemytych piasków albo poszukiwania na działce, na której warunki geologiczne nie pozwalają na przemysłowe wydobycie. Zawartość złota na takich działkach jest niewielka, ale łatwo się je wydobywa za pomocą prostych przyrządów – identycznych jak te stosowane przez poszukiwaczy w Klondike: kilofa, łopaty, korytka lub żelaznej misy.

– Wiem, że kiedyś złote zęby były oznaką zamożności i bogactwa – stwierdza Kirgieley Guerman. – Tymczasem mnie do wstawienia złotych koron zmusiła bieda. Trudno nie uznać tego faktu za paradoks.

Złoto w dentystyce
Złoto odgrywało znaczącą rolę od początków dentystyki po czasy współczesne. Już w 1756 roku Filip Pfaff (1711-1766) w "Rozprawie o zębach ciała ludzkiego i ich schorzeniach" opisał sposób wykonania złotych koron na zęby trzonowe i siekacze, jak również technikę pokrycia złotem kikutów miazgi leczonej amputacyjnie. W 1834 roku Gall w swojej pracy "Zahnmechanik oder Odontotechnik" zwrócił uwagę na wykorzystanie złota jako lutowia do łączenia klamer z płytą protez.

Obecnie złoto dentystyczne znajduje zastosowanie przede wszystkim w stomatologii zachowawczej, implantologii oraz protetyce. Prace protetyczne wykonane ze złota i jego stopów są niezwykle trwałe i wykazują się wysoką biozgodnością względem tkanek jamy ustnej (nie powodują reakcji alergicznej).

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

Aby zdrowy uśmiech mieć… Poradnik stomatologiczny od NFZ-u Asysta

Zachodniopomorski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował czwarte już wydanie poradnika stomatologicznego dla dzieci i kobiet w ciąży.Poradnik "Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć" zawiera najważniejsze zalecenia w kierunk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Przywracamy uśmiech z Kol-Dentalem – Krzysztof [video] Lekarz

W ramach programu "Przywracamy uśmiech" firmy Kol-Dental Krzysztof przeszedł metamorfozę w gabinecie Interdentica w Nowym Sączu.Krzysztof przez 30 lat pracował w straży pożarnej. Do dentysty chodził tylko wtedy, gdy coś zaczynało boleć, a nigdy profi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres