Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Elektroniczny System Monitorowania Zagrożeń uruchomiony

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Elektroniczny System Monitorowania Zagrożeń uruchomiony

Elektroniczny System Monitorowania Zagrożeń uruchomiony

30 listopada ministerstwo zdrowia uruchomiło internetowy System Monitorowania Zagrożeń (SMZ). Ma on umożliwić szybkie zgłaszanie zagrożeń związanych z szeroko pojętym zdrowiem publicznym.

System Monitorowania Zagrożeń to narzędzie przeznaczone dla lekarzy, lekarzy dentystów oraz innych pracowników służby zdrowia. Jego głównymi odbiorcami są natomiast Państwowa Inspekcja Sanitarna, Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, pacjenci oraz przedstawiciele medyczni. Ma on zastąpić dotychczasową papierową formę składania zgłoszeń, a co za tym idzie – przyspieszyć czas reakcji i przynieść oszczędności finansowe.

System Monitorowania Zagrożeń – do czego służy?

System Monitorowania Zagrożeń może być wykorzystywany w przypadkach, gdy lekarze, lekarze dentyści oraz inni pracownicy ochrony zdrowia zauważą przypadki:

• podejrzenia lub rozpoznania zakażeń oraz zachorowań na choroby zakaźne (ZLK),
• dodatnich wyników badań laboratoryjnych (ZLB),
• niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP),
• niepożądanych działań produktów leczniczych (NDPL),
• niepożądanych działań produktów leczniczych weterynaryjnych (NDPLW),
• niepożądanych działań badanych produktów leczniczych (NDBPL),
• meldunku o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę (MZ-55).

Za pomocą Systemu będzie można wprowadzać tego typu dane, przetwarzać je i edytować. Dodatkowo, moduł Resortowego Systemu Wczesnego Ostrzegania zapewni rejestrację oraz wprowadzenie informacji o niepożądanych zdarzeniach wraz z ewentualnymi załącznikami.

Aby utworzyć aktywne konto użytkownika w SMZ należy założyć konto na platformie P2, zalogować się do SMZ, złożyć wniosek o nadanie uprawnień (określić organizację użytkownika oraz rolę, o jaką się wnioskuje) oraz otrzymać zatwierdzenie wniosku. Role i uprawnienia nadawane są w systemie.

Podstawą skutecznego działania w sytuacji zagrożenia życie jest praca w zespole. A takie sytuacje mogą mieć miejsce w gabinecie. Pacjent może poczuć się gorzej podczas zabiegu. Gabinet stomatologiczny może też być potraktowany przez ludzi z zewnątrz jako miejsce, gdzie udzielona zostanie pierwsza pomoc. Na obie sytuacje lekarz dentysta i jego współpracownicy muszą być przygotowani.

AF
Fot. StartupStockPhotos, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
"System zbliża się do ściany" - eksperci ostrzegają przed zapaścią Lekarz

Wirus nie stał się groźniejszy, to ludzie zaczęli go bagatelizować – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Obserwując sytuację w Polsce i dynamikę jej zmian, mam wrażenie, że system opieki zdrowotnej coraz bardz...

eWUŚ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia: system eWUŚ ma problemy techniczne Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z problemami technicznymi systemu eWUŚ mogą występować przerwy w dostępie do systemu. Prowadzone są prace nad przywróceniem systemu do pełnej funkcjonalności. Fundusz przypomina, że w przypadku bra...

System pomoże dobrać skuteczny antybiotyk dla pacjentów Lekarz

Na UW powstaje system do wykrywania genów, które uodparniają bakterie na antybiotyki. Naukowcy planują udostępnienie systemu lekarzom, aby mogli szybko ustalać, które typy antybiotyków pomogą najskuteczniej leczyć konkretnego pacjenta, a których unik...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres