Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wciąż są problemy z działaniem Systemu Monitorowania Kształcenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wciąż są problemy z działaniem Systemu Monitorowania Kształcenia

Wciąż są problemy z działaniem Systemu Monitorowania Kształcenia

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował kolejne pismo do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, w którym ponownie zwrócił uwagę na problemy z funkcjonowaniem Systemu Monitorowania Kształcenia, w ramach którego lekarze oraz lekarze dentyści składają wnioski o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Już na początku września do Naczelnej Izby Lekarskiej trafiły bardzo niepokojące sygnały, informujące o tym, że lekarze i lekarze dentyści ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego doznają poważnych utrudnień w złożeniu wniosku. Medycyny zgłosili samorządowi liczne problemy związane z funkcjonowaniem Systemu Kształcenia Medycznego. Prezes NRL poinformował o nich ministra zdrowia i poprosił o ich pilne usunięcie.

Jak dotąd pismo Macieja Hamankiewicza nie doczekało się odpowiedzi, a w środowisku lekarskim cały czas narasta niepokój związany z trudnościami w uzyskaniu przez podmioty lecznicze akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Prezes NRL ponownie zwrócił się do ministra o podjęcie pilnych działań w celu umożliwienia złożenia wniosku wszystkim podmiotom szkolącym, które chcą akredytować dodatkowe miejsca specjalizacyjne, tak aby możliwe było wykorzystanie tych miejsc już w postępowaniu kwalifikacyjnym rozpoczynającym się jesienią bieżącego roku.

Według docierających do Naczelnej Izby Lekarskiej informacji, pierwotnie CMKP umożliwiło składanie wniosków o akredytację do szkolenia specjalizacyjnego w wersji papierowej, następnie jednak wszystkie wnioski złożone w wersji papierowej zostały zwrócone z poleceniem złożenia ich drogą elektroniczną poprzez SMK. Podobno sytuacja taka dotyczy w skali kraju aż 400 wniosków. – Złożenie przez podmioty ubiegające się o akredytację wniosku za pomocą elektronicznego sytemu jest jednak poważnie utrudnione. Otrzymujemy informacje, że były problemy z uzyskaniem przez te podmioty uprawnień administratora, a kontakt z działem technicznym SMK odbywał się drogą e-mailową, co wydłużało procedurę uzyskania wyjaśnień i pomocy przy obsłudze nowego systemu. Wiemy również, że podmioty ubiegające się o akredytację natrafiają na kolejne bariery przy wypełnianiu wniosku elektronicznego, takie jak trudności przy dołączaniu załączników do wniosku czy brak możliwości zapisywania niektórych już wypełnionych fragmentów wniosku. W rezultacie wypełnienie i złożenie wniosku jest niezwykle czasochłonne – poinformowano.

Docierające do samorządu lekarskiego sygnały mówią, że mimo wielu dni pracy nad wnioskiem i zaangażowania informatyków, niektórym szpitalom nadal nie udało się złożyć wniosku za pośrednictwem SMK. Sytuacja ta może doprowadzić do tego, że podmioty, które dysponują miejscami szkoleniowymi, nie będą mogły ich na czas uruchomić. – Pozostaje zadać pytanie czy kraj, w którym dramatycznie brakuje lekarzy specjalistów, stać na takie marnowanie miejsc szkoleniowych – dodano.

W tym roku w sesji jesiennej prawdopodobnie kilka tysięcy młodych lekarzy będzie chciało złożyć wnioski o rozpoczęcie rezydentury, a czas na to upływa już 30 września 2017 r. Wielu młodych lekarzy uzależnia złożenie wniosku od tego, czy będą otwarte miejsca specjalizacyjne w miejscowościach położonych blisko ich miejsca zamieszkania. – Trudno się dziwić lekarzom, że nie chcą podejmować ryzyka wyznaczenia ich do odbywania rezydentury z dala od domu i czekają ze złożeniem wniosku do momentu potwierdzenia akredytacji dla bliżej położonych miejsc szkoleniowych – zaznaczono.

Liczne pisma, które w tej sprawie samorząd lekarski otrzymuje od młodych lekarzy wskazują na poważne ryzyko, że w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym liczba miejsc specjalizacyjnych będzie mniejsza niż potencjał jednostek gotowych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. – Nie trzeba nikogo przekonywać, że byłaby to sytuacja bardzo niedobra dla polskiej służby zdrowia. Trudno bowiem o bardziej absurdalny powód niewykorzystania miejsc specjalizacyjnych niż to, że elektroniczny system, który ma przyjmować wnioski o akredytację, nie działa prawidłowo – podsumowano.

Jaka jest średnia wieku specjalistów stomatologii zachowawczej w Polsce? Odpowiedź na to pytanie – w materiale filmowym. Dyskusja dotyczy zwiększonych limitów przyjęć na studia na kierunkach lekarsko-dentystycznych.

AF

Fot. AlarconBenthos, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

W Gdańsku budują ośrodek kształcenia podyplomowego Lekarz

Prace budowlane mają zakończyć się w 2022 roku. - W 2023 będziemy mieli wiele pracy z wypełnieniem tej formy treścią, tak aby rzeczywiście, w wieloraki sposób służyła ona obecnym i następnym pokoleniom lekarzy w szeroko pojętej edukacji podyplomowej....

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców wciąż do wzięcia Asysta

Asystentki oraz higienistki stomatologiczne współpracujące z gabinetami stomatologicznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w związku z panującą pandemią koronawirusa straciły źródło dochodu, cały czas mogą starać się o świadczeni...

dentyści w Wielkiej Brytanii - Dentonet.pl
UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie Lekarz

Podczas gdy stomatolodzy w wielu państwach europejskich liczą na szybkie złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, rząd Wielkiej Brytanii nie poinformował jeszcze, kiedy tamtejsi dentyści będą mogli wrócić do pracy. Podobnie Irlandzkie T...

ROZWIŃ WIĘCEJ
e-karty dla lekarzy - Dentonet.pl
14-dniowa kwarantanna dla medyków wciąż obowiązkowa Lekarz

Naczelna Rada Lekarska opublikowała komunikat, w którym krytykuje podtrzymanie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla przekraczających polską granicę pracowników ochrony zdrowia. Rada ministrów stopniowo znosi część dotychczasowych nakazów i obostr...

BDO - Dentonet.pl
"Rzeczpospolita": są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO Lekarz

Jak informuje „Rzeczpospolita” stomatolodzy mają od nowego roku kłopoty z odbiorem odpadów medycznych z gabinetów. Niepoprawnie funkcjonuje bowiem elektroniczna BDO.Przypomnijmy – 1 stycznia 2020 r. działać zaczął kolejny moduł bazy danych o produkta...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres