Światło, które może uratować życie
Światło, które może uratować życie
Rak jamy ustnej wykryty we wczesnym stadium zwiększa szansę na przeżycie chorego do 80% – zapewniają stomatolodzy. Dlatego coraz więcej gabinetów stomatologicznych w Polsce zanim podejmie się leczenia pacjenta, wykonuje badania w kierunku diagnostyki raka jamy ustnej.
Także jeden ze śląskich gabinetów – Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic wprowadza właśnie, jako jeden z pierwszych w regionie obowiązkową diagnostykę raka jamy ustnej dla wszystkich swoich pacjentów.
Badanie z użyciem VELscope, czyli urządzenia emitującego bezpieczne dla pacjentów niebieskie światło pozwala w sposób nieinwazyjny rozpoznać zmiany nowotworowe w jamie ustnej.
– Rak jamy ustnej rozpoznany w pierwszym stadium, daje 80% szans na wyleczenie. W ostatnim stadium tylko 20%. Obowiązkiem dentystów jest, żeby te statystyki były lepsze – mówi dr Wojciech Fąferko z Dentim clinic.
Światło, które może uratować życie
Mimo że guzy powstające w jamie ustnej można wyleczyć w pierwszym stadium rozwoju. Aż 50% pacjentów kończy z przerzutami do węzłów chłonnych.
Zmiany nowotworowe wykryte w ostatnich stadiach dają szansę na przeżycie tylko 20% pacjentów. Aż 66% przypadków wykrytych w jamie ustnej zmian nowotworowych wykrywanych jest w ich ostatnim stadium, często nieoperacyjnym i nieuleczalnym. Dziś w Polsce szacuje się, że na raka jamy ustnej choruje ponad 4 tys. osób. Ponad 60% przypadków dotyczy mężczyzn.
– Zmiany nowotworowe w jamie ustnej może rozpoznać zarówno lekarz internista, badający nas podczas grypy, jak również lekarz stomatolog. Ta druga grupa powinna być szczególnie wyczulona na tego typu zmiany i propagować wśród pacjentów diagnostykę i wczesne leczenie już pierwszych zmian.
Problem w tym, że o raku jamy ustnej wciąż nie wiele się mówi, a jego wykrywalność w Europie Zachodniej szacuje się jedynie na 11 przypadków na 100 tys. osób. Ponad 70% przypadków to ostatnie stadia raka, z przerzutami do płuc, węzłów chłonnych, czy często niedające się leczyć – alarmuje lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.
Dlatego też Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic postanowiło objąć obowiązkowym badaniem diagnostycznym wszystkich swoich pacjentów.
– Największą grupą ryzyka są osoby po 40 roku życia, palacze, osoby nadużywające alkoholu, prowadzący niezdrowy tryb życia. To również najczęstsi pacjenci gabinetów stomatologicznych. Podobnie jest z osobami w wieku 18 -39, którzy stanowią grupę o podwyższonym ryzyku – mówi dr Fąferko.
Badanie w kierunku nowotworu jamy ustnej w Dentim clinic wykonywane jest z użyciem specjalnego urządzenia o nazwie VELscope. Urządzenie to generuje bezpieczne dla pacjenta niebieskie światło, które w jamie ustnej powoduje fluorescencję od powierzchni nabłonka do błony podstawowej.
– Tym urządzeniem, które w sposób nieinwazyjny rozpoznaje zmiany nowotworowe jesteśmy w stanie wykryć je w bardzo wczesnym stadium. Badając zarówno nabłonek i błonę śluzową, widzimy te obszary, gdzie jako pierwsze pojawiają się zmiany przedrakowe – wyjaśnia dr Fąferko.
I dodaje: – W ten sposób rozpoznajemy ryzyko w jego bardzo wczesnym stadium. Pierwsze zmiany w świetle lampy barwią się na ciemniejszy kolor. To pierwsza oznaka, że w jamie ustnej pojawiła się nadżerka lub inna nieprawidłowość w wyglądzie komórek – mówi.
Wirus i papierosy, główni sprawcy?
Aż 75% przypadków pojawienia się raka jamy ustnej występuje u palaczy. Ale nie tylko palący papierosy narażeni są na zmiany rakowe w jamie ustnej. Za nowotwór odpowiadają także czynniki biologiczne – wirusy, i grzyby.
– Palacze stanowią dziś największą grupę ryzyka i to oni powinni w pierwszej kolejności poddać się diagnostyce. Także osoby, które w przeszłości były zarażone wirusem ludzkiego brodawczaka (HPV16). Czynnik ten jest szczególnie widoczny w grupie osób w wieku powyżej 18 lat. HPV przenosi się bowiem drogą płciową. Jest to ten sam wirus, który odpowiada u 90% kobiet za rozwój raka szyjki macicy – tłumaczy dr Fąferko.
Większość zmian rakowych w jamie ustnej lokalizuje się na powierzchni policzka, podniebienia miękkiego, dna jamy ustnej i wardze. – Badanie VELscopem trwa niecałe 10 minut. Lekarz podgląda jamę ustną poprzez specjalny system optyczny, zaglądając w miejsca, w których zmiany pojawiają się w pierwszej kolejności. Szybka diagnoza i skierowanie pacjenta na biopsję a następnie leczenie, bardzo dobrze rokuje – mówi Fąferko.
Dziś w Polsce standardem jest tzw. dotykowe badanie, które powinien przed każdym zabiegiem wykonać lekarz stomatolog. Badanie to jednak ogranicza się obejrzenia jamy ustnej, podniebienia, języka, gardła i migdałków, oraz wewnętrznej strony policzków. Problem w tym, że ludzkie oko bywa zawodne.
– Takie badania są konieczne. Technologia pozwala nam jednak być dziś jeszcze bardziej precyzyjnymi. Wskazać dokładnie miejsce, w którym zaszły zmiany – mówi.
Jak zauważa dentysta, takie badanie jest konieczne także z innego powodu – edukuje pacjenta.
– Świadomość występowania raka jamy ustnej jest bardzo niska w Polsce. Brakuje akcji profilaktycznych i edukacyjnych. Wielu pacjentów jest wręcz zdziwionych tego typu badaniem, kiedy jednak dowiaduje się, że prosta diagnostyka może uratować życie, często kierują na nią całe rodziny – mówi.
inf.wł.
Więcej informacji o urządzeniu VELscope znajdziesz TUTAJ
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Kryzys związany z chorobą COVID-19 bez wątpienia wywrze głęboki wpływ na przedsiębiorstwa wielu branż, w tym praktyki stomatologiczne. I choć droga do unormowania sytuacji w tym zakresie jest wciąż daleka, już dziś warto zacząć opracowywać plan powro...
Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów pozwala wcześnie wykryć chorobę i uratować życie – przekonywali eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie. Zaznaczyli, że obok zdrowego stylu życia poddawanie się badaniom jest najsk...
Nikogo już nie dziwi fakt, że obecnie najważniejszą walutą na świecie wcale nie są pieniądze, ale czas, którego nie da się cofnąć, dostać w prezencie czy kupić. Dla każdego z nas doba ma 24 h, a czas lekarza dentysty poświęcony pracy z pacjentem najc...
Czy stomatologia publiczna jest w ogóle potrzebna, skoro tak wielu Polaków korzysta z niej w sektorze prywatnym? - Takie pytania zadawano mi nawet w Sejmie. Dane liczbowe potwierdzają natomiast, że liczba świadczeń publicznych w ostatnich latach utrz...
Nawet 99,9% koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Dotyczy to także wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Dotychczas wirusy mogły być zabijane przez konwencjonalne bakteriobójcze światło UV-C o długości fali 254 nm, niebez...
Zaburzenia oddychania, które mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia, a w konsekwencji długość życia, mogą i powinny być leczone przez chirurgów szczękowo-twarzowych we współpracy z ortodontami.- Mówimy tu o zaburzeniach oddychania związanych z anatom...
Darmowe badania i konsultacje ze specjalistami, lekcje pierwszej pomocy, precyzyjny pomiar masy ciała – to tylko część pakietu dla pacjentów, którzy odwiedzą Oddziały Wojewódzkie NFZ-u w każdą środę września i października.Od początku września Narodo...
- Dobrowolność i darmowość tych szczepień jest uzasadniona - mówi w rozmowie z Dentonetem wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski. Rozmawiamy o nadziejach i obawach związanych z najnowszymi informacjami na temat szczepionki przeciwko SARS-CoV...
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną obowiązywać nie od 1 lipca, a od 1 grudnia 2018 r. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i st...
8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednak co ważne, realizowane w aptekach będą mogły być także recepty papierowe.E-recepta to centralny system informatyczny udostępniony w ramach projektu "Elekt...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji