Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

ZUS podpowiada: jak się starać o świadczenie postojowe?

Publikacja:
ZUS podpowiada: jak się starać o świadczenie postojowe?

ZUS podpowiada: jak się starać o świadczenie postojowe?

Spora grupa asystentek, a zwłaszcza higienistek stomatologicznych to osoby samozatrudnione. Jeśli ich przychód z powodu panującej pandemii koronawirusa spadł o co najmniej 15%, mogą starać się o świadczenie postojowe, będące częścią przyjętej tzw. tarczy antykryzysowej.

O tym, jaka pomoc została przygotowana dla przedsiębiorców pisaliśmy w artykule „Podpisana tarcza antykryzysowa – na co mogą liczyć przedsiębiorcy”. Jedną z form pomocy jest świadczenie postojowe dla osób samozatrudnionych.

Jak czytamy na stronie internetowej ZUS-u, świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS-u na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS-u na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku – dodano.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać świadczenie postojowe, należy złożyć do ZUS-u wniosek o świadczenie postojowe – najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Wzór wniosku jest dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek można przekazać:

– drogą elektroniczną przez PUE ZUS,

– drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl,

– za pośrednictwem poczty,

– osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się e-mailem lub telefonicznie. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenie postojowe zostanie przelane na konto. Decyzję odmowną w sprawie świadczenia postojowego osoba samozatrudniona otrzyma na PUE ZUS lub pocztą.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

Oprac. AF / Źródło: ZUS

Fot. gosiak1980, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

postojowe dla samozatrudnionych - Dentonet.pl
Świadczenie postojowe – ostatni dzień na wniosek do ZUS Lekarz

Do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, mają czas na złożenie wniosku o świadczenie postojowe. Zgodnie z przepisami, wnioski te mogą złożyć najpóźniej w cią...