Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Suplementy diety są potrzebne dla zachowania zdrowia i urody

Brak komentarzy | Publikacja:
Suplementy diety są potrzebne dla zachowania zdrowia i urody

Suplementy diety są potrzebne dla zachowania zdrowia i urody

– Dla zachowania zdrowia nie wystarczy zdrowo się odżywiać, trzeba stosować również suplementy diety i trzeba wiedzieć, jak je stosować – powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie ma wątpliwości, że suplementy diety są nam potrzebne, trzeba jednak pamiętać, że nie leczą chorób, bo nie mają właściwości leczniczych. Poza tym przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi zdrowych – pokreśliła specjalistka, która jest kierownikiem Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM. Jako przykład prof. Wawer podała powszechny niedobór pierwiastków śladowych, takich jak jod i selen. – Dostateczne ilości jodu mają jedynie mieszkańcy okolic Wybrzeża, a selenu też nam brakuje, bo jest go za mało w glebie – tłumaczyła. – Wiele osób wykazuje również niedobory witamin, głównie witaminy D oraz E. Niedobory witaminy D wykazuje aż 70% naszego społeczeństwa – dodała. Zimą spożywamy za mało witaminy C, brakuje nam również magnezu i wapnia, za dużo w diecie mamy natomiast sodu, co związane jest ze zbyt dużym spożyciem soli.

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że spożywamy za dużo witaminy A, w którą obfituje tran, wątroba i podroby oraz słodkie ziemniaki, marchew, szpinak i dynia. – Obniżenie poziomu witamin w naszym organizmie mogą powodować niektóre leki, a coraz mniej jest osób, które w ogóle ich nie zażywają – zwróciła uwagę prof. Wawer. Leki moczopędne, stosowane m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniżają w organizmie poziom potasu oraz magnezu – minerały, które przynajmniej u niektórych osób powinien być uzupełniany preparatami.

Suplementy diety bywają niezbędne

Zdaniem prof. Wawer, niektóre choroby wymagają większego spożywania mikroskładników pokarmowych. Osobom cierpiącym na choroby przewodu pokarmowego często brakuje witamin D, A, E, K i B12 oraz kwasu foliowego, żelaza, magnezu, cynku i selenu. W przypadku chorób nerek mogą występować niedobory witamin z grupy B, C i D oraz wapnia, cynku, selenu i L-karnityny. – Niedobory różnych mikroskładników często wykazują osoby starsze. Może o tym świadczyć choćby pogorszenie u nich kondycji fizycznej, jak i psychicznej oraz umysłowej – podkreśliła prof. Wawer. Jej zdanie,m tego rodzaju negatywne skutki może wywołać zbyt mały poziom witaminy B12, C, D i E oraz ryboflawiny, kwasu foliowego, cynku i miedzi.

Niedobór żelaza, witamin z grupy B, C i D oraz magnezu i miedzi może objawiać się ciągłym zmęczeniem i wyczerpaniem. Z kolei przebarwienia w skórze mogą być związane z brakiem karetenoidów, witaminy E i selenu. Skurcze mięśni łydek mogą świadczyć o niedoborze magnezu, potasu i wapnia. – Ludzie starsi często źle się odżywiają, na dodatek gorsze jest u nich wchłanianie składników pokarmowych – tłumaczyła prof. Wawer.

Zdaniem specjalistki, na rynku za mało jest preparatów z pierwiastkami śladowymi. Potrzebne są również suplementy z ekstraktami roślinnymi. – Produkty te muszą być jednak dobrze zbadane i standaryzowane – podkreśliła prof. Wawer.

Najważniejsze – bezpieczeństwo

Wiceprezes Federacji Suplementów Anna Mossakowska-Ziemniak przyznała, że konsumenci muszą mieć zagwarantowaną jakość wytwarzanych preparatów, dlatego należy wzmocnić ich kontrolę. – Za jakość sprzedawanych preparatów odpowiada producent, jednak zdarzają się nieuczciwi wytwórcy, pojawiają się też produkty fałszowane – podkreśliła.

Prof. Wawer dodała, że najważniejsza jest rzetelna informacja naukowa o suplementach. – Wiedza o nich nie może być jedynie czerpana z reklam i niedopuszczalne jest, żebyśmy kupowali suplementy tylko pod ich wpływem – podkreśliła specjalistka w oświadczeniu przekazanym PAP.

Z danych przedstawionych na konferencji prasowej wynika, że stale zwiększa się sprzedaż suplementów w Polsce. Przed kilkoma laty nie przekraczała ona 1,5 mld zł rocznie, a w 2016 r. zwiększyła się do 3,5 mld zł.

Jakie produkty warto jeść, aby mieć zdrowe zęby? Wyjaśnia psychodietetyk Anna Schroeder z Poradni Nutri Centrum w Łodzi.

Oprac. AF na podst. Zbigniew Wojtasiński, http://naukawpolsce.pap.pl/zdrowie

Fot. Monikapp, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
NRL: Potrzebne pilne zmiany w strategii walki z pandemią COVID-19 Lekarz

Naczelna Rada Lekarska uważa, że konieczne jest przyjęcie pilnych korekt w strategii walki z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i ich następstwami. W specjalnym stanowisku znalazły się zaproponowane przez środowisko zmiany. Propozycje zmian w strategii ...

dentysta - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: już 205 zarażonych dentystów Lekarz

Według danych ministerstwa zdrowia, do 12 października br. zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 205 lekarzy dentystów. W swoim poprzednim raporcie, obejmującym okres do 20 września, ministerstwo informowało o 113 zakażeniach wśród lekarzy dentyst...

niezbędne dla zdrowia - Dentonet.pl
Niezbędne dla zdrowia - akcja społeczne NIL i RPP Lekarz

Naczelna Izba Lekarska i Rzecznik Praw Pacjenta przedstawiają 10 najważniejszych zasad, jak zadbać o zdrowie własne i bliskich. Inicjatywa NIL i RPP ma przypominać i propagować podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Ogólnie dobry stan zdrowia zwięks...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ustawa o zawodzie lekarza - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: nowe zasady specjalizacji Lekarz

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne będą obowiązywać zmiany wprowadzone ustawą z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty....

Organizacja LDEK – NRL interweniuje u ministra zdrowia Lekarz

W odpowiedzi na pismo prezesa NRL dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych poinformował, że podczas najbliższego egzaminu LDEK muszą być przestrzegane reżimy sanitarne, stąd zakaz picia i jedzenia w trakcie egzaminu. Prezes NRL Andrzej Matyja interweniu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji