Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Struktura koloru

Publikacja:
Struktura koloru

Struktura koloru

Wybierz estetykę, nie kolor!

Stomatologia – kompozyt – kolor. Codzienna praca stomatologa, obiecująca wspaniałe efekty, okupiona jest mozolną precyzją, a efekt w dużej mierze zależy od doboru koloru.

Ciężkie życie kolorysty

I tu właśnie często tkwi problem. Czynniki takie jak temperatura i kąt padania światła, tło, czas obserwacji oraz kondycja naszego oka mają wpływ na dobór koloru. Drogie sprzęty zapewniają wsparcie, ale nie idealną powtarzalność, a po drugie – to tylko etap doboru. Po nim następuje ciężka warstwowa praca i pytanie, czy efekt na koniec – subiektywnie – przypadnie do gustu pacjentowi. Czy interpretacja koloru tkanki naturalnej w kompozycie uda się czy nie?

Kolory kosztują

Współcześnie przyjęty system pracy z kolorami kompozytów opiera się na palecie barwników. Lekarz każdorazowo dobiera proporcje kolorów z różnych strzykawek. Producenci rozwijają palety, sprzedając 12, 19, 25 a nawet 35 strzykawek w zestawie… ale i tak najbardziej powszechnymi bazami są kolor A2, A3 lub A3,5. To ich schodzi najwięcej. W ten sposób wiele z zakupionych strzykawek jest niewykorzystanych i niemal pełne ulegają przeterminowaniu.

W poszukiwaniu lepszego światła

Odkrycia naukowe pogłębiły rozumienie „efektu kameleona”. W 2018 r. powstał materiał kompozytowy, który ma gwarantować powstawanie koloru w sposób strukturalny. Dzięki technologii „Smart Chromatic” Omnichroma (prod. Tokuyama Dental) nie zawiera w ogóle pigmentu, a w zamian używa naturalnych zjawisk – koloru, który powstaje gdy światło pada na materiał o określonej strukturze. Struktura ta przejmuje cechy od otaczających ją tkanek. Dzięki temu nie ma potrzeby dobierania koloru.

Omnichroma2

Innowacja czy pomysł na zysk?

W założeniu jedna strzykawka Omnichromy powinna spełnić zadania nawet kilkunastu strzykawek w innym systemie kolorystycznym. Ile można zaoszczędzić? Sprawa indywidualna, ale utylizacja niewykorzystanych, przeterminowanych odcieni to zjawisko powszechne. Obiektywne zalety to uproszczenie zamówień, w zasadzie polegające na uzupełnianiu stanu tylko jednego materiału. Do tego dochodzi oszczędność czasu pracy i brak niepewności co do koloru końcowego.

Co z pozostałymi parametrami?

Według deklaracji producenta, kompozyt Omnichroma ma wysokie parametry wytrzymałości na zginanie i ściskanie. Ma też dawać gładsze powierzchnie, a materiał, który jest homogeniczny powinien w sposób trwały zachowywać kolor. Co więcej, materiał nie zawiera bis-GMA, co minimalizuje ryzyko alergii.

beznazwy2

„Natura zawsze jest zdolna dać dużo tym, którzy pragną ją zrozumieć” (Z. Gerlach)

Wiedza medyczna może być w nieskończoność pogłębiana dzięki lepszemu zrozumieniu zjawisk naturalnych. Omnichroma to zupełnie nowe podejście do kompozytu stomatologicznego, opartego na naturalnych zjawiskach. Innowacja w kolorze? Przełom? Jak zwykle warto z zainteresowaniem śledzić rozwój nowej technologii.

dr Kaja Wichrowska – Rymarek