Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stomatologia w UK: zarobki kobiet o 32% niższe!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatologia w UK: zarobki kobiet o 32% niższe!

Stomatologia w UK: zarobki kobiet o 32% niższe!

W Polsce stomatologia jest – w dużym stopniu – zawodem sfeminizowanym, chociaż w ostatnich dekadach następuje stopniowa zmiana tego trendu. Z kolei w państwach Europy Zachodniej (m.in. w Wielkiej Brytanii) oraz w Stanach Zjednoczonych większość osób wykonujących zawód lekarza dentysty to wciąż mężczyźni.

To jednak – przynajmniej na Wyspach Brytyjskich – powoli się zmienia. W 2020 r. statystyczny student stomatologii na brytyjskiej uczelni medycznej to… kobieta pochodzenia azjatyckiego (najczęściej hinduskiego lub pakistańskiego), wywodząca się z klasy średniej lub środowiska robotniczego.

„Ofensywę” kobiet widać już teraz w tej części branży, która współpracuje z Narodową Służbą Zdrowia (NHS). O ile jeszcze 12 lat temu wśród dentystów pracujących na podstawie kontraktów z NHS pań było o 30% mniej niż mężczyzn, to obecnie proporcje nie tylko wyrównały się, ale nawet nieznacznie odwróciły. Na ogólną liczbę 36 tys. czynnych zawodowo brytyjskich stomatologów (dane z 2019 roku) w Narodowej Służbie Zdrowia pracuje 12,4 tys. kobiet oraz 12 tys. mężczyzn.

Cieszy to tylko połowicznie, ponieważ może oznaczać, że mniej kobiet dentystów niż panów swoje życie zawodowe związało z prywatną stomatologią, gdzie poziom dochodów jest zwykle wyższy (a niekiedy znacznie wyższy) niż w przypadku klinik współpracujących z NHS.

Potwierdzają to statystki – średni dochód (przed opłaceniem podatków) osiągany przez mężczyznę wykonującego zawód lekarza dentysty w Wielkiej Brytanii to niemal 85 000 funtów szterlingów (£), podczas gdy roczny przychód kobiety stomatologa to zaledwie 58 000 £, czyli o 32% mniej! Także wśród dentystów związanych kontraktem z NHS pobory pań są niższe – 45 900 £, mężczyzna zaś może liczyć na roczny dochód w wysokości 55 300 £.

Czego nie sposób nie zauważyć, wśród brytyjskich kobiet stomatologów jest wyraźnie mniej właścicieli gabinetów, ale także wykładowców akademickich oraz osób prowadzących szkolenia.

Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (BDA) przyznaje, że po wejściu do zawodu dentystkom jest trudniej zrobić dalszy krok w karierze zawodowej niż mężczyznom. Sytuację tę próbują zmienić organizacje grupujące kobiety stomatologów, takie jak m.in. Women’s Dentist Network (WDN).

Koszty prowadzenia praktyki stomatologicznej wzrosły. Podnosić ceny dla pacjentów czy nie? Jak to zorganizować? Dodatkowa opłata epidemiologiczna czy wyższa cena za całość usługi? Jak i czy rozmawiać z pacjentami o wyższych cenach? A jeśli nie chcemy podnosić cen – jak zadbać o rentowność praktyki stomatologicznej w dobie pandemii? Na te pytania odpowiada specjalnie dla czytelników Dentonetu Michał Katarzyński, trener rozwoju praktyk stomatologicznych.

T.H. źródła: www.bda.org, www.dentistry.co.uk

Fot. No-longer-here, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

Dentonet - jak uniknąć parodontozy?
UK: stomatologia „zrób to sam” praktykowana w 25% rodzin Lekarz

Podczas blokady spowodowanej przez pandemię COVID-19, która obowiązywała od marca do początku czerwca br., w większości brytyjskich gabinetów nie prowadzono leczenia. W tym czasie mieszkańcy co czwartego gospodarstwa domowego na terenie Zjednoczonego...

stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XV Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z najciekawszymi newsami ze świata stomatologii z ostatnich dni! Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że niedostateczna higiena jamy ustnej może być przyczyną wydłużonego czasu usuwania wirusa SARS-...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higienistka - Dentonet.pl
Wielka Brytania: tysiące asystentek odchodzi z zawodu! Asysta

W dyskusji na temat przyszłości brytyjskiej stomatologii w dobie pandemii najwięcej mówi się o sytuacji finansowej lekarzy dentystów – zwłaszcza tych, którzy nie mają podpisanej umowy z Narodową Służbą Zdrowia (NHS) i z tego względu nie mogą liczyć n...

dentyści w USA - Dentonet.pl
USA: Leczenie doraźne? Większość dentystów mówi: tak! Lekarz

Zdecydowana większość gabinetów dentystycznych w Stanach Zjednoczonych jest zamknięta dla pacjentów czekających na standardowe leczenie, ale wiele praktyk przyjmuje pacjentów doraźnie, co potwierdza ankieta przeprowadzona przez Health Policy Institut...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres