Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Stomatologia bez strachu i bólu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatologia bez strachu i bólu

Stomatologia bez strachu i bólu

Aby zminimalizować stres związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym i ograniczyć dolegliwości bólowe towarzyszące różnym zabiegom dentystycznym, współczesna stomatologia wykorzystuje różnorodne metody – od laseroterapii po znieczulenie komputerowe i sedację wziewną. Także nowa generacja środków znieczulających umożliwia bezbolesne leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków i wydatnie zwiększa komfort lekarza i pacjenta.

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

Wskazaniem do wykonania znieczulenia ogólnego są zabiegi stomatologiczne, których przeprowadzenie wymaga sporo czasu i które mimo podania środka znieczulającego mogą spowodować dotkliwy ból u pacjenta. Leczenie stomatologiczne w narkozie bywa również korzystnym rozwiązaniem w przypadku pacjentów z dentofobią oraz małych dzieci (zwłaszcza wówczas, gdy stan ich uzębienia negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a one same nie potrafią jeszcze współpracować z dentystą).

Podczas znieczulenia ogólnego dochodzi do wyłączenia świadomości pacjenta, dzięki czemu nie odczuwa on bólu i lęku. Niemniej pełna narkoza stwarza również ryzyko powikłań, dlatego nie może być przeprowadzana u osób z dużymi obciążeniami układowymi. Do bezwzględnych przeciwwskazań do leczenia w znieczuleniu ogólnym należą choroby serca, ciężka niewydolność nerek oraz wątroby, schorzenia układu krwionosnego (np. nasilona anemia), padaczka i niektóre choroby układu oddechowego.

Leczenie zęba w sedacji wziewnej

Ta metoda znieczulenia bardzo dobrze sprawdza się w przypadku maluchów, które reagują lękowo na widok strzykawki (warunek – dziecko musi mieć ukończone przynajmniej trzy latka). Także pacjenci z dentofobią chętnie korzystają z dobrodziejstw sedacji, ponieważ znacznie redukuje ona poziom lęku.

Sedacja polega na podaniu pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i tlenu przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej. Zabieg ten jest przeprowadzany tuż przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, zaś jego efekt jest natychmiastowy. Pacjent ma wrażenie wznoszenia się w powietrzu lub pływania w wodzie, czuje się przyjemnie rozluźniony i oszołomiony, nie odczuwa strachu ani bólu i – co w gabinecie stomatologicznym jest prawdziwą rzadkością – czasami nawet popada w euforię. Co istotne, przy ogólnym rozluźnieniu i zniesionym odczuciu bólu zachowuje podstawowe odruchy i nie traci kontaktu z otoczeniem.

Gaz rozweselający wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu stomatolog może oczyścić niewielkie ubytki lub usunąć z zębów pacjenta kamień nazębny.

Leczenie zębów w sedacji głębokiej

Sedacją nazywamy stan głębokiego uspokojenia, który następuje po podaniu wyspecjalizowanych środków farmakologicznych. Leki – obniżając aktywność ośrodkowego układu nerwowego – zmniejszają napięcie organizmu i uśmierzają niepokój. Po podaniu dożylnego środka uspakajającego pacjent zapada w płytki sen, zachowując przy tym oddechowe odruchy obronne, takie jak połykanie, kaszel i kichanie.

Warto jednak w tym miejscu dodać, iż zabiegi w sedacji głębokiej są w gabinecie stomatologicznym wykonywane dość rzadko ze względu na duży koszt takiego leczenia oraz konieczność zaangażowania wykwalifikowanego lekarza anestezjologa. Anestezjolog przed zabiegiem ocenia stan zdrowia pacjenta, zleca przeprowadzenie odpowiednich badań i podczas zabiegu aplikuje środek znieczulający.

Leczenie zębów w znieczuleniu miejscowym

Jednak najpowszechniej stosowanymi przez stomatologów znieczuleniami są znieczulenia miejscowe, które powodują wyeliminowanie odczuwanie bólu w obwodowym układzie nerwowym. Standardowo środki do znieczulenia miejscowego stosuje się łącznie ze środkami obkurczającymi naczynia krwionośne (takimi jak adrenalina czy L-noradrenalina). Dzięki temu znieczulenie działa dłużej, jest mniej toksyczne oraz zmniejsza krwawienie podczas zabiegu. Do najczęściej stosowanych środków znieczulających w stomatologii należą: lignokaina, artykaina, mepiwakaina, lidokaina i inne. Anestetyki te działają dość krótko – od 30 minut aż do 1,5 godziny – w zależności od rodzaju, dawki i stężenia substancji znieczulającej.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sedacja wziewna
Sedacja wziewna w leczeniu stomatologicznym - co to jest? Pacjent

Sedacja wziewna – czyli podanie gazu rozweselającego – to coraz bardziej popularna metoda zmniejszenia stresu towarzyszącego pacjentowi podczas wizyty u dentysty. Pomaga ona odprężyć się, uniknąć strachu, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Oto ki...

Dynexan
Rola i zastosowanie lidokainy we współczesnej stomatologii Lekarz

Lidokaina (łac. Lidocainum; lignokaina, ksylokaina) to organiczny związek chemiczny, pochodny acetanilidu. Znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie, w tym w stomatologii. W 1943 r. został zsyntetyzowany przez szwedzkiego chemika Nilsa Lofgrena. W...

dentofobia
Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

ROZWIŃ WIĘCEJ
usuwanie ósemek
Esktrakcja ósemek w znieczuleniu ogólnym [z forum Dentonetu] Lekarz

Miał może ktoś z Was doświadczenie z pozbywaniem się problematycznych zębów mądrości w znieczuleniu ogólnym? Niestety, mam dwie dolne niefortunnie usytuowane, z którymi muszę się pożegnać ze względu na nawracające stany bólowe/zapalne – pyta na naszy...

atraumatyczna technika wkłucia - Dentonet.pl
Atraumatyczna technika wkłucia w leczeniu stomatologicznym Lekarz

Znieczulenia miejscowe w stomatologii mogą i powinny być wykonywane maksymalnie komfortowo i bezboleśnie dla pacjenta. Wykorzystywana w tym zakresie może być atraumatyczna technika wkłucia. Znieczulenia miejscowe są rutynowymi zabiegami wykonywanymi ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres