Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Stomatolog w Kanadzie

Brak komentarzy | Publikacja:
Stomatolog w Kanadzie

Stomatolog w Kanadzie

Kanada jest krajem, gdzie jest wysoki poziom opieki stomatologicznej, ale także duża świadomość pacjentów na temat zdrowia jamy ustnej. Jak to w rzeczywistości wygląda, możemy przekonać się w rozmowie z dr Zofią Wójt, która jest lekarzem stomatologiem w Kanadzie.

Dentonet.pl: Od jak dawna pracuje pani w Kanadzie i czym tam różni się podejście do stomatologii od tego w Polsce?

Dr Zofia Wójt: Jestem w Kanadzie od 20 lat, a od 16 pracuję jako lekarz stomatolog ogólny. W Polsce pracowałam w zawodzie przez 6 lat i o ile pamiętam pacjenci głównie zgłaszali się sami do dentysty z jakimś problemem.

W Kanadzie pacjenci bardziej dbają o zęby, regularnie zgłaszają się na wizyty kontrolne, respektują zalecenia lekarza czy higienistki, tak aby utrzymać jamę ustną w optymalnym zdrowiu. Ważną częścią wizyt kontrolnych jest badanie pod kątem wykrycia jakichkolwiek zmian nowotworowych lub tych o nie podejrzanych.

Obowiązkiem lekarza jest leczyć pacjenta bezboleśnie, a u bojaźliwych czy nerwowych pacjentów stosuje się np. gaz rozweselający czy leki uspokajające.

W Kanadzie pracuje się bardziej zespołowo, we współpracy z higienistką, asystentką – bardzo często praca na 4 ręce oraz recepcjonistką. Tutaj w Kanadzie bardzo dużą wagę przywiązuje się do profilaktyki i edukacji pacjentów.

Dentonet.pl: Czy konieczna jest nostryfikacja dyplomu i jak się to robi? Jak kształci się stomatologów w Kanadzie?

Dr Zofia Wójt: Konieczna jest nostryfikacja dyplomu dla dentystów szkolonych w innych krajach. Musiałam zdać 4 egzaminy: dwa teoretyczne i dwa praktyczne. Zarządza tym krajowe centrum egzaminacyjne National Dental Examining Board of Canada, a potem jeszcze każda prowincja wymaga pewnych egzaminów, np. w prowincji Ontario trzeba zdać egzamin z etyki i prawa.

W Kanadzie po szkole średniej trzeba studiować przez cztery lata nauki przyrodniczo-chemiczno-medyczne, a po uzyskaniu licencjatu zdać Stomatologiczny Test Umiejętności. Zawiera on wiadomości, zdolności manualne oraz sprawdzian dwu i trzy-wymiarowej wyobraźni przestrzennej. Trzeba przejść przez rozmowę kwalifikacyjną, potem studiować przez cztery lata na wydziale stomatologii na jednym z dziesięciu krajowych uniwersytetów.

Studia składają się z dwóch lat zajęć przedklinicznych i dwóch lat zajęć klinicznych, a na zakończenie trzeba zdać egzamin przed National Dental Examining Board of Canada. Po ukończeniu studiów można pracować jako dentysta ogólny lub kontynuować naukę w jednej z dziesięciu specjalizacji.

Dentonet pl: Jak wygląda struktura gabinetów, kto w nich pracuje?

Dr Zofia Wójt: Personel to dentysta, higienistka stomatologiczna, asystentka stomatologiczna, recepcjonistka, czasem w większych gabinetach menadżer, a w niektórych nawet koordynator leczenia. Jednak w większości to nie są duże gabinety.

Dentonet.pl: Jak funkcjonuje finansowanie leczenia stomatologicznego i profilaktyki. Czy są ubezpieczenia państwowe i prywatne, czy lekarze stosują zniżki, rabaty?

Dr Zofia Wójt: Większość pacjentów ma prywatne ubezpieczenia na usługi dentystyczne z zakładu pracy, które w części lub w całości pokrywają koszty leczenia. Niektórzy samozatrudniający się mają prywatne ubezpieczenia lub płacą za usługi z własnej kieszeni.

Ubezpieczenia państwowe są dla rencistów, dzieci do 18 roku życia z ubogich rodzin, a także są dotacje na pomoc doraźną dla ludzi na zasiłkach socjalnych czy uchodźców. Niektórzy dentyści stosują pewne formy zniżek i rabatów, ale w ograniczonej skali, gdyż jest to monitorowane przez izby lekarskie.

Dentonet.pl: Jakie wynagrodzenie osiągają stomatolodzy w Kanadzie?

Dr Zofia Wójt: Wynagrodzenie dentystów wg. statystyk wynosi od 78-140 tys. dolarów rocznie. Oczywiście w zależności od lokalizacji, wielkości praktyki, typu specjalizacji.

Dentonet.pl Jak wygląda ścieżka rozwoju zawodowego stomatologa w Kanadzie?

Dr Zofia Wójt: Każdy dentysta w prowincji Ontario jest zobowiązany do zebrania min. 90 punktów w przeciągu trzech lat. Punkty te przyznawane są za udział w seminariach, konferencjach, wydawanie publikacji naukowych, nauczanie.

Co roku uczestniczę w konferencji dentystycznej w Toronto organizowanej przez Ontario Dental Association oraz seminariach organizowanych np. przez York Region Dental Society, spotkaniach Aurora Dental Study Club, czy też szkoleniach organizowanych przez University of Toronto, Faculty of Dentistry – Center for Continuing Dental Studies.

Dentonet.pl: Czy lubi Pani swój zawód i czy ma satysfakcję z jego wykonywania?

Dr Zofia Wójt: Pomimo, że zawód stomatologa należy do bardzo stresujących, satysfakcję w nim przynoszą mi zadowoleni i wdzięczni pacjenci.

Dentonet.pl: Jak funkcjonują i czy są pomocne w Kanadzie organizacje samorządowe stomatologów?

Dr Zofia Wójt: Każdy dentysta w prowincji Ontario musi należeć do Royal College of Dental Surgeons of Ontario (RCDSO), poza tym może być członkiem Ontario Dental Association lub do Canadian Dental Association lub do obu. Poza tym działąją różne stowarzyszenia branżowe, jak np. Implant Study Club czy Academy of Cosmetic Dentistry.

Są bardzo pomocne. Jako członkowie ODA czy CDA dostajemy co roku uaktualnione cenniki na swoje usługi, mamy też bardzo wygodne podłączenie do systemu przez który wysyłamy komputerowo rachunki do towarzystw ubezpieczeniowych.

Stowarzyszenia reprezentują też dentystów w rozwiązywaniu ich spraw. Ostatnio dzięki ich intensywnej działalności przywrócono nam prawo leczenia współmałżonków i partnerów życiowych, które to prawo przez kilka lat było nam zabrane przez Ministerstwo Zdrowia pod groźba utraty licencji.

Organizacje pomagają też w rozwiązywaniu trudnych spraw kontaktach z pacjentami,jak np. odpowiedź na skargę, co także się zdarza. Zawsze możemy się do nich zwrócić z prośbą o poradę.

Dentonet.pl: Czy zdarzyło się Pani skorzystać z takiej pomocy?

Dr Zofia Wójt: Pamiętam taką sytuację z mojej praktyki, kiedy pacjentka zwróciła się z prośbą o wykonanie podobnej protezy, jaką miała wiele lat temu zrobioną w Polsce. Proteza wydawała mi się źle zaprojektowana, co groziło jej połknięciem lub zadławieniem, więc zwróciłam się o poradę do RCDSO, gdzie potwierdzono moje obawy i doradzono jak zapobiec problemom pacjenta, ale także moim.

Niestety, pacjentka była niezadowolona i przestała korzystać z moich usług, bo nie mogła zrozumieć dlaczego w Kanadzie nie można jej wykonać usługi tak jak w Polsce. To jedna z różnic w pracy stomatologa pomiędzy Polską a Kanadą. Tu są wyraźnie określone granice: dentyści w Kanadzie muszą praktykować swój zawód według wiedzy i wykształcenia i mają w tym względzie duże wsparcie. W Polsce koledzy mają trudniej, a pacjenci mają pewne tendencje do wymuszania swoich oczekiwań.

Dentonet.pl: Dziękuję za rozmowę.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

akromegalia
Akromegalia – rzadka choroba, którą może zdiagnozować stomatolog Lekarz

Objawy akromegalii – powiększenie stóp, dłoni, uszu, nosa czy języka oraz zmiana głosu na niższy – bywają bardzo charakterystyczne. Jednak ta rzadka, powoli rozwijającą się choroba wciąż rozpoznawana jest zbyt późno, nawet po 20 latach – mówił prof. ...

niedźwiedź
Stomatolog Paul Cassar usunął zęby cierpiącemu niedźwiedziowi Lekarz

Stomatolog Paul Cassar z Wielkiej Brytanii poleciał ostatnio do Erywania, stolicy Armenii, by wyleczyć zęby niedźwiedzia. Zwierzę zostało uratowane z prywatnego zoo jednego z byłych generałów tamtejszej armii i bardzo cierpiało z powodu bólu zębów – ...

znicz
Zmarł prof. Eugeniusz Spiechowicz - zasłużony polski stomatolog Lekarz

W wieku 89 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Eugeniusz Spiechowicz – wieloletni członek prezydium Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, pierwszy prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetyki Stomatologicznej, wykładowca akademicki, autor licznych pu...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Prof
Diagnostyka onkologiczna? Stomatolog musi wykrywać sytuacje nietypowe Lekarz

Prof. Marcin Kozakiewicz zaprasza na 2 Kongres Unii Stomatologii Polskiej. Wydarzenie to odbędzie się podczas najbliższej edycji targów CEDE w Poznaniu (20-22 września).Prof. Kozakiewicz zaprasza na 2 Kongres Unii Stomatologii Polskiej from DENTONET ...

caroline lm QA9fRIi6sFw unsplash
Stomatolog po raz pierwszy z najwyższym wyróżnieniem PTL Lekarz

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, Robert Stępień, otrzymał najwyższej odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Medale Gloria Medicinae przyznawane są „za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za...

Kanada
Dobrze być dentystą w Kanadzie - ranking Canadian Business Lekarz

Według rankingu portalu https://www.canadianbusiness.com/ dentysta jest drugim najlepszym zawodem w Kanadzie. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się pielęgniarki.Tworząc zestawienie, specjaliści z kanadyjskiego portalu wzięli pod uwagę trzy ws...

nagrody RPO
Stomatolog z przychodni dla bezdomnych z odznaką RPO Lekarz

Janina Gałwa – stomatolog, która przez kilka lat udzielała pomocy osobom bezdomnym – została nagrodzona odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich "Za zasługi dla ochrony praw człowieka". Takie same nagrody otrzymały trzy inne lekarki: dermatolog Róża Czem...

grafika
Pierwszy webinar "Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" już za nami Lekarz

- Mam przyjemność zaprezentować Państwu problemy hemostazy, z którymi możecie zetknąć się w swoich gabinetach stomatologicznych – mówiła do uczestników webinaru "Zdrowy uśmiech to nie wszystko? Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" dr n. med. Mag...

Konrad Rylski
Stomatolog dr Konrad Rylski ze Srebrnym Krzyżem Zasługi Lekarz

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu wręczył odznaczenia za "Zasługi w działalności na rzecz potrzebujących pomocy". Srebrny Krzyż Zasługi odebrał dr Konrad Rylski – stomatolog, który od ośmiu lat jako wolontariusz wyjeżdża do Afryki, gdzie lec...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji