Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO!

Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO!

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by rutynowe wizyty dentystyczne były odkładane w czasie – aby chronić pacjentów i personel dentystyczny. Opinii tej nie podzielają jednak organizacje zrzeszające lekarzy stomatologów.

WHO rekomenduje, aby w przypadku wzrostu zachorowań na COVID-19 dać pierwszeństwo leczeniu pilnych, doraźnych przypadków, a unikać lub ograniczyć do minimum wykonywanie procedur, podczas których generowany jest aerozol, jak również przekładać rutynowe zabiegi, mniej istotne z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej – powiedział dr Benoit Varenne z WHO.

Rzeczniczka WHO w rozmowie z „Dental Tribune International” powiedziała, że najnowsze wytyczne mają na celu ochronę pacjentów i personelu dentystycznego. – Podczas pandemii COVID-19 wielu z nas potrzebowało lub będzie potrzebować opieki dentystycznej. Ale stomatolodzy kontaktują się z pacjentami twarzą w twarz, używają instrumentarium wytwarzającego aerozole, mają kontakt ze śliną, krwią i innymi płynami ustrojowymi, dlatego są narażeni na wysokie ryzyko zakażenia COVID-19 lub też przeniesienia zakażenia na pacjentów – stwierdziła.

Na rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia szybko zareagowały stowarzyszenia zrzeszające lekarzy stomatologów. Organizacje dentystów m.in. z USA i Niemiec wydały oświadczenia, w których zalecają, by dentyści w tych krajach ignorowali sugestie WHO i nadal wykonywali u swoich pacjentów rutynowe zabiegi stomatologiczne.

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) w wydanym komunikacie stwierdziło, że aktualne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, które zalecają stosowanie wysokiej jakości środków ochrony osobistej, są wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno personelowi amerykańskich gabinetów, jak i leczonym pacjentom.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy miliony pacjentów bezpiecznie odwiedziły swoich dentystów i korzystały z pełnego zakresu usług stomatologicznych. Przy odpowiednich środkach ochrony osobistej opieka dentystyczna powinna być nadal świadczona podczas globalnych pandemii lub innych katastrof – przekonuje prezes ADA, dr Chad P. Gehani.

Z kolei zdaniem stowarzyszeń stomatologicznych działających na terenie Niemiec, zalecenia WHO nie dotyczą dentystów we wszystkich krajach. – Wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 w Niemczech są nadal niskie w porównaniu z takimi krajami jak Brazylia czy USA – podała w komunikacie prasowym Berlińska Izba Stomatologiczna (Zahnärztekammer Berlin). W dokumencie przywołano badania z Chin, Włoch, Korei Południowej oraz Niemiec, które wykazały, że ryzyko infekcji w gabinetach dentystycznych nie jest większe, o ile używane są w nich właściwe środki ochrony osobistej.

Prezes Berlińskiej Izby Stomatologicznej, dr Karsten Heegewaldt, podał w komunikacie prasowym: – Biorąc pod uwagę wysoki standard higieny w naszych gabinetach, wizyty u dentysty są nadal możliwe. Leczenie stomatologiczne powinno być kontynuowane za wszelką cenę i nie należy go odkładać ze względu na wpływ zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia.

Ponadto dr Heegewaldt zaapelował do pacjentów, aby nie sugerowali się wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, które określił jako „ogólne, pozbawione związku z sytuacją w poszczególnych państwach, a także wprowadzone kosztem zdrowia jamy ustnej”.

Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Stomatolodzy ws. aborcji: "Na jeden dzień zamknijmy gabinety" Lekarz

Przez kraj przetaczają się fale protestów. Strajk Kobiet ma oczywiście związek z opublikowanym kilka dni temu orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu aborcji eugenicznej jako niezgodnej z konstytucją RP. W codziennych protestach, mimo trwając...

szczepionka na grypę - Dentonet.pl
10 razy większe zainteresowanie szczepieniami przeciw grypie Lekarz

W aptekach i przychodniach bardzo trudno zdobyć szczepionkę przeciwko grypie. W tym sezonie zainteresowanie tymi szczepieniami jest aż dziesięć razy większe niż w latach poprzednich – powiedział przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Z...

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Pomysł polskich badaczy na szczepionkę przeciw COVID-19 Lekarz

Badacze z Gdańska i Krakowa łączą siły, aby wspólnie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę przeciw COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa - tłumaczy w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepienie na grypę - Dentonet.pl
Szczepienie przeciw grypie chroni przed powikłaniami Asysta

Warto szczepić się przeciw grypie, bo szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami grypy – powiedziała w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas. Dodała, że szczepionk...

szczepionka - Dentonet.pl
GIS zaleca przed zimą szczepienia przeciw grypie Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przed nadchodzącym sezonem jesiennym zachęca do szczepień przeciw grypie. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2. Jak czytamy w komunikacie na stronie G...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres