Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Statystyki – współczesna wyrocznia?

Publikacja:
Statystyki – współczesna wyrocznia?

Statystyki – współczesna wyrocznia?

Temat wiarygodności statystyk i ich rolę w podejmowaniu decyzji biznesowych, politycznych itp. podjęła „Dziennik Gazeta Prawna”. Okazuje się, że bardzo łatwo nimi manipulować.
Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że badania statystyczne zawierają margines błędu, ale także dlatego, że można je interpretować w dość subiektywny sposób – można je przedstawiać tak, by celowo coś nimi udowodnić – w zależności od tego, co się chce udowodnić. Co podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna” – najczęściej danymi statystycznymi udowadnia się swoje racje, ponieważ z liczbami się nie dyskutuje. Jednakże badania statystyczne powinny być interpretowane w sposób obiektywny, gdyż na ich podstawie podejmuje się ważne decyzje.

Zazwyczaj osoba, której przedstawia się statystyczne liczby, rzadko zastanawia się, na ile obiektywna jest ich ocena. Dlatego łatwo jest nas wprowadzić w błąd. Przykład? Dana uczelnia przedstawia dane dotyczące liczby kandydatów na jedno miejsce. Może być to liczba X, która stawia w bardzo korzystnym świetle dany kierunek. Jednak należałoby wziąć pod uwagę również okoliczności towarzyszące „napędzonej” statystyce – np. że obecnie jeden kandydat może złożyć dokumenty nawet na piętnaście kierunków. A zatem liczba X nie musi być dowodem prestiżu kierunku, gdyż na podobnej zasadzie ta sama osoba może wybierać inne kierunki. Albo – skąd mamy pewność, że pasta X jest najczęściej wybieraną pastą w naszym kraju? To zależy jak zinterpretujemy „badania statystyczne”.

Co jeszcze wskazuje na subiektywizm statystyk? Marek Styczeń, doktor nauk społecznych, pracownik Zakładu Statystyki, Demografii i Socjologii Matematycznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczy, że jeśli dana osoba chce udowodnić swoje racje za pomocą statystyk – przedstawia tylko te argumenty, które te racje potwierdzają, a pomija te, które są z nimi sprzeczne.
Inny prosty przykład? Czy liczba X to dużo, czy mało? To zależy, co weźmiemy za punkt odniesienia. Czasami dużo, czasami mało.
Michał Styczeń podkreśla, że przedstawiane nam dane statystyczne nie powinny być dla nas jedynym źródłem informacji, gdyż jeżeli ktoś przedstawia nam liczby – możemy podlegać sugestiom co do ich oceny. W tym kontekście – jeśli nie wiemy czegoś więcej na dany temat, lepiej jest przyjąć, że czegoś nie wiemy, niż przyjmować, że przedstawiane nam informacje są jedyną wiedzą w danym temacie.
– Jeżeli nie zdobędę potrzebnych mi informacji, przynajmniej będę wiedział, czego nie wiem – twierdzi Michał Styczeń.
 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


POWIĄZANE ARTYKUŁY

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Biodruk 3D rewolucjonizuje współczesną medycynę Lekarz

Od początku 2021 r. pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Biodruk 3D pozwala również tworzyć z tkanek modele nowotworów i testować na nich działanie terapii celowanych. Implant 3D pomógł pacjentce, która przez 27 lat nie była w ...

Aneta Furtak
„Współczesna stomatologia to nie tylko zęby” Lekarz

W Polsce niewielu lekarzy dentystów posiada specjalizację z zakresu periodontologii. Tymczasem trzeba pamiętać, że współczesna stomatologia to nie tylko zęby, ale też dziąsła czy tkanki miękkie jamy ustnej. – Zwracajmy na to uwagę. Działajmy przede w...