Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym

Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym

W sobotę podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019) odbywa się sesja „Ogólnoustrojowe stany nagłego zagrożenia zdrowotnego w gabinecie stomatologicznym”. Na bazie dyskusji ekspertów po raz pierwszy w Polsce zostały opracowane rekomendacje dotyczące stanów nagłych w gabinecie stomatologicznym. Uczestnicy sesji zapoznali się z nimi jako pierwsi.

Wytyczne w zakresie ogólnoustrojowych stanów nagłych zagrożenia zdrowotnego są powszechnie dostępne. Nikt do tej pory nie pokusił się jednak o sprecyzowanie rekomendacji do sytuacji, które mogą wydarzyć się w gabinecie stomatologicznym. Jako pierwsi zrobili to Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polska Rada Resuscytacji.

Prezentacja opracowanych rekomendacji jest jednym z najważniejszych wydarzeń 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, towarzyszącego wystawie CEDE 2019. W sobotę podczas specjalnej kilkugodzinnej sesji temat ten omawiają m.in. prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. Tomasz Kaczmarzyk, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Radosław Owczuk, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz prof. Mariusz Szuta, przewodniczący zespołu ekspertów ds. programów specjalizacji w chirurgii szczękowo-twarzowej.

Rekomendacje powinny zostać opublikowane do powszechnej wiadomości w IV kwartale 2019 r. lub na początku 2020 r. pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiej Rady Resuscytacji. – Pomysł wziął się z praktyki dnia codziennego, kiedy zauważyłem, że wielu stomatologów nie ma podstawowych odruchów i w krytycznych sytuacjach tracą zimną krew. Tymczasem nasze postępowanie w stanach nagłych musi być oparte na automatyzmach, które powinny być na bieżąco aktualizowane – powiedział prof. Mariusz Szuta.

CEDE2019-11

O prawnych aspektach udzielania pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym opowiadał radca prawny Paweł Strzelec. Art. 30 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nakłada bowiem na medyków obowiązek udzielania pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

Coraz częściej jednak od lekarza dentysty jako profesjonalisty, co więcej często przedsiębiorcy prowadzącego własną praktykę, w udzielaniu pierwszej pomocy wymagana jest staranność wyższa niż przeciętna – mówił. Chodzi tu m.in. o prawidłowość kwalifikacji pacjenta do zabiegu, wywiad z pacjentem, zlecenie ewentualnych badań, wyposażenie gabinetu w sprzęt i leki, prawidłowość akcji reanimacyjnej oraz wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Jeśli chodzi o statystyki, najczęstszym stanem nagłym jest omdlenie (blisko 51% wszystkich przypadków). U pacjentów występuje również m.in. łagodna reakcja anafilaktyczna, atak dusznicy bolesnej, napad drgawkowy, napad astmatyczny, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia czy ostry zespół wieńcowy.

Podczas sesji omówione zostaną także tematy m.in. zasad stratyfikacji ryzyka wystąpienia nagłych stanów ogólnoustrojowych zagrożenia zdrowotnego u pacjenta na fotelu stomatologicznym, wyposażenia gabinetu stomatologicznego w dodatkowy sprzęt i leki zwiększające bezpieczeństwo pacjenta oraz aktualnych wytycznych postępowania w ogólnoustrojowych stanach nagłych (m.in. omdlenie, przełom nadciśnieniowy, napad drgawkowy, niedocukrzenie, zespół hiperwentylacyjny, ciało obce w drogach oddechowych).

Panel zakończy się w sobotę w godzinach popołudniowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG zębów - Dentonet.pl
RTG w stomatologii w czasach COVID-19 – wytyczne PTS-u Lekarz

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przygotował zalecenia dotyczące wykonywania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich w trakcie pandemii COVID-19. Jak czytamy w zaleceniach, pacjenci z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-...

wytyczne stomatologia - Dentonet.pl
Zaktualizowano wytyczne dotyczące leczenia stomatologicznego Lekarz

5 maja 2020 r. ministerstwo zdrowia przedstawiło szczegółowe zaktualizowane zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w czasie stanu epidemii związanej z wirusem SARS-CoV-2. Są one dostępne w formacie PDF na stronie Warszawsk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Jak zabezpieczyć siebie oraz pacjenta po powrocie do pracy? [WEBINAR] Lekarz

Z powodu zagrożenia koronawirusem wiele gabinetów stomatologicznych podjęło trudną decyzję o czasowym ograniczeniu, a nawet zawieszeniu działalności. Prędzej czy później lekarze dentyści wrócą jednak do pracy, a wówczas trzeba będzie wiedzieć, w jaki...

PTS - Dentonet.pl
Gabinet stomatologiczny w czasie pandemii – PTS radzi Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się szereg opracowanych przez ekspertów wytycznych i podpowiedzi dotyczących funkcjonowania praktyk stomatologicznych w dobie pandemii COVID-19. Opisy, infografiki, formularze o...

nominacje profesorskie - Dentonet.pl
Nowi profesorowie stomatologii - prezydent wręczył nominacje Lekarz

4 marca br. prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 76 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nowo mianowanych profesorów znalazły się cztery osoby związane zawodowo ze stomatologią, w tym prof. Jan Krzysztof Pietr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres