Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Środki z NFZ

Publikacja:
Środki z NFZ

Środki z NFZ

Jak już pisaliśmy – NFZ planuje przeznaczyć na świadczenia stomatologiczne w 2015 roku 1 750 440 000 zł. Jednak w praktyce oznacza to, że na jednego pacjenta przypadnie kwota… 45zł!

Kwota ta nie jest w stanie pokryć żadnego zabiegu stomatologicznego w całości, dlatego Polacy coraz częściej sięgają po usługi gabinetów prywatnych. Wg ekspertów kampanii „Lekcja Stomatologii” jedynie ok. 28% Polaków leczy zęby w gabinetach, które mają kontrakt na wykonywanie świadczeń gwarantowanych. Skutkuje to wzrostem kwoty na roczną opiekę, przypadającą na jednego pacjenta, korzystającego z państwowej opieki stomatologicznej do ok. 170 zł. Suma ta jest większa, lecz nadal niewystarczająca. Pokrywa jedynie koszt dwóch wizyt kontrolnych.

Cenę wizyty dentystycznej generuje wiele czynników, tj. narzędzia stomatologiczne, fotel, asysta stomatologiczna czy wynajem lokalu. To tylko kilka elementów niezbędnych do przyjęcia pacjenta. Podliczając wszystkie wydatki – koszt jednej wizyty znacznie przekroczy kwotę, którą NFZ oferuje na roczną opiekę pacjenta. Dodatkowo lekarze muszą inwestować w swoje wykształcenie, gdyż stomatologia stale się rozwija – mówi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja Stomatologii”.

Warto zwrócić także uwagę na zakres usług wykonywanych w ramach NFZ. Państwowa opieka dentystyczna refunduje tylko część zabiegów. Jedną z ważniejszych dziedzin stomatologii, pominiętą na liście świadczeń gwarantowanych, jest endodoncja. Państwo nie zapewnia również opieki ortodontycznej osobom powyżej 12. roku życia, a nieprawidłowości w zgryzie to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia całej jamy ustnej.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia próchnica dotyczy 80% 6-latków, 79% 12-latków i 96% 18-latków. U osób dorosłych jest najgorzej – 99% z nich ma próchnicę, a tylko 5,4% pełne uzębienie. Są to jedne z gorszych statystyk w Europie.
Jak mówi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz – Najważniejszą częścią rozważań na temat opieki stomatologicznej w Polsce powinien być bardzo zły stan uzębienia Polaków i jego przyczyny. Do naszych gabinetów często przychodzą pacjenci ze stresem stomatologicznym, którzy mają bagaż złych doświadczeń sprzed lat. Kampania „Lekcja Stomatologii” próbuje zwalczyć złe myślenie o dentyście i promować profilaktykę stomatologiczną, która jest najprostszym sposobem na uniknięcie dużych kosztów leczenia.
 
Zachęcamy także do przeczytania:
"7 mln mniej na leczenie stomatologiczne"
oraz
"Podział środków NFZ na leczenie stomatologiczne"

 

B.Z.

Nasza sonda uliczna: "Zęby leczymy prywatnie, czy z NFZ?"

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kajdanki
Skradzione środki na koncie bankowym asystentki Asysta

Pełniąca funkcję kierownika dwóch gabinetów asystentka stomatologiczna z Walii zrealizowała prawie 100 nieuzasadnionych przelewów na własne konto bankowe. W ten sposób kobieta wyprowadziła z obu praktyk kwotę ponad 60 000 funtów szterlingów na szkodę...

wybielanie - Dentonet.pl
Środki do wybielania zębów z sieci? Mogą być niebezpieczne! Asysta

Wybielanie zębów to dostępny dla większości pacjentów sposób na piękniejszy uśmiech. Jest wciąż popularne, choć nie brakuje stomatologów, którzy odradzają przeprowadzanie tej procedury, m.in. ze względu na możliwość powstania nadwrażliwości zębów. Wy...