Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Spotkanie z przedszkolakami

Brak komentarzy | Publikacja:
Spotkanie z przedszkolakami

Spotkanie z przedszkolakami

Praca z najmłodszymi pacjentami to duża satysfakcja, ale i ogromne wyzwanie. Czasami, za pierwszym razem, łatwiej jest odwiedzić przedszkolaków higienistce stomatologicznej, która sama ma dzieci. Oznacza to przynajmniej jedno lub dwa doświadczenia więcej. Doświadczenia w nauce czyszczenia małych ząbków. Z drugiej strony, przed nami stoi nie jedna czy dwie, ale kilkanaście zaciekawionych buź. I trzeba przykuć ich uwagę na dłużej. Czary tu nie pomogą. Trzeba mieć dobry plan i scenariusz.

Najistotniejsze to realnie ocenić, co da się dzieciom przekazać. Higienistki stomatologiczne mają zwykle opracowany scenariusz takiej prelekcji dla najmłodszych. Z reguły na początku jest w nim tłumaczenie maluchom, dlaczego trzeba dbać o zęby i jak najlepiej to robić.

Świetnym przykładem dla dzieci jest przeczytanie bajki lub opowiedzenie historii o zwierzątku, które nie dbało o swoje ząbki i o przykrościach jakie je spotkały. Szczerze mówiąc, bardzo przydaje się pomoc wychowawczyń przedszkolnych w opanowaniu małego żywiołu, szczególnie gdy wszyscy udają się na pokaz prawidłowego mycia zębów. Jest to także okazja do oceny szczoteczek maluchów oraz pokazanie czym jeszcze można czyścić zęby.

 

Osobna sprawa to temat słodyczy. Dzieci powinny dowiedzieć się, że należy ograniczyć ich spożywanie ponieważ, powodują próchnicę zębów. A także o tym, że bardzo zdrowe są warzywa, owoce i mleko. Warto o tym mówić, chociaż bardzo wiele zależy tu od rodziców.

Dzieci potrafią być bardzo inspirujące i mają wiele pytań. Na zakończenie często jest wspólne pamiątkowe zdjęcie i bardzo przyjemny moment wręczenia namalowanej przez najmłodszych laurki. Takie spotkanie warto powtórzyć w przedszkolu za jakiś czas. W ten sposób wiedza na temat higieny i znaczenia fluoryzacji jamy ustnej utrwali się maluchom. Wizyty w przedszkoalch to dla higienistek stomatologicznych codzienna wytrwała praca.

 

A wyrazem dużego uznania, może być niejedna taka historia, kiedy po wizycie higienistki stomatologicznej w przedszkolu, maluch odpytuje potem rodziców czy oni już umyli zęby. Można powiedzieć, że to efekt uboczny prelekcji higienistki, ale za to jaki satysfakcjonujący.
ab

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

RTG - Dentonet.pl
Spotkanie NRL z dostawcami sprzętu RTG dla stomatologii Lekarz

28 listopada 2019 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami firm dostarczających sprzęt RTG dla stomatologii. Omówiono m.in. nowe zapisy prawa atomowego, które nakładają na dostawców urządzeń kolejne obowiązki....

Akademia Implantu2 - Dentonet.pl
Akademia Implantu - spotkanie praktyków. Wiedza bez sprzedaży. Lekarz

Systemy implantologiczne, regeneracja kości, nawigacja cyfrowa, szablony, druk 3D. Dla jednych zwykła codzienność, dla innych chaotyczna rzeczywistość, niosąca wiele pytań i często sprzeczne odpowiedzi. Studia, szkolenia, konferencje, curriculum i wr...

Oral B
Nowa pasta i spotkanie z gabinetami - Meet The Oral B w Warszawie Lekarz

Instytut Blend-a-med Oral B poinformował o wprowadzeniu na polski rynek nowej pasty do zębów pod marką Oral B, z nową formułą Active-Repair. Produkt szczegółowo zaprezentowano lekarzom i higienistkom podczas spotkania w Warszawie z przedstawicielami ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
spotkanie NIL
Spotkanie prezydium NIL z ministrem zdrowia - o czym rozmawiano? Lekarz

20 lipca prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej pod przewodnictwem prezesa Andrzeja Matyi spotkało się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Podczas rozmów nie zabrakło wątków stomatologicznych.W trakcie spotkania poruszono m.in. kwestię planowanego ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji