Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Spotkanie higienistek i asystentek stomatologicznych

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Spotkanie higienistek i asystentek stomatologicznych

Spotkanie higienistek i asystentek stomatologicznych

Ortodoncja była tematem II Wojewódzkiej Konferencji Higieny Stomatologicznej, która miała miejsce w Łodzi. W spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego wzięły udział higienistki i asystentki stomatologiczne. Centrum na co dzień przygotowuje kandydatki do pracy w obu tych kierunkach.

Sylwia Laskowska (dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego) we wstępie wyjaśniła, że wraz z innym pracownikami CKU bywali na różnych konferencjach o różnej tematyce, patrzyli na to, co inni robią, aż stwierdzili: „dlaczego nie my?”. I tak na niewielkiej przestrzeni znalazło się wiele osób, które miały coś do powiedzenia na jeden konkretny temat: na temat ortodoncji.
Obecnie z leczenia ortodontycznego nie korzystają już jedynie dzieci, ale nawet osoby czterdziestoletnie. Dlaczego dopiero w tym wieku? Ponieważ kiedy te osoby były dziećmi, ortodoncja nie dysponowała takimi środkami jak obecnie.

Aparaty stałe, ruchome, higiena aparatów ortodontycznych, rola higienistki w procedurze montażu aparatu to lista zagadnień omawianych podczas konferencji.

– Higienistka zajmuje się obecnie większością przygotowań w gabinecie ortodontycznym, począwszy od scalingu i piaskowania – mówi w wywiadzie dla portalu Dentowizja dr n. med. Bożena Badełek-Mirek. – Zakłada separację, przynosi dokumentację, którą sporządza się już w momencie, kiedy pacjent zjawia się w gabinecie fotograficznym. Obecnie tworzenie dokumentacji medycznej to zadanie nie sekretarki medycznej, ale higienistki.

Choć najstarsza pacjentka w gabinecie ortodontycznym liczyła 70. lat, to podstawą do leczenia ortodontycznego może być przedwczesna utrata zębów mlecznych – dodaje dr Aleksandra Hilt. – Do takiej utraty niestety nadal prowadzą powikłania próchnicy, szczególnie u dzieci do 3 roku życia. Wówczas prowadzi to do szeregu nieprawidłowości zębowych. Najczęściej dochodzi do braku miejsca dla odpowiedniego zęba stałego, który nie ma możliwości pojawienia się w przestrzeni, w której powinien, czyli znajduje sobie zwykle inne miejsce, nieprawidłowe. No i wówczas pojawia się wada zgryzu, a jeśli doszło do utraty całej korony, np. z powodu próchnicy, co też się zdarza, to wówczas nie ma możliwości leczenia – ząb musi być usunięty. Wówczas należy wdrożyć leczenie zabezpieczające to miejsce po utraconym zębie, np. poprzez utrzymywacz przestrzeni (aby dziąsło w takim stanie dotrwało do okresu fizjologicznego wyrzynania się zęba odpowiedniego (stałego).

W II części konferencji dr Tomasz Dzieniakowski przybliżył tajniki pracy zespołowej w gabinecie stomatologicznym – w jaki sposób świadoma higienistka lub asystentka może podnieść jakość pracy lekarza dentysty. Podstawa to ergonomia i wyznaczenie punktu zero.
Punkt zero jest to metrycznie zdefiniowany punkt w przestrzeni, który wybieramy za pomocą tzw. samooceny perceptywnej – mówi dr n. med. Tomasz Dzieniakowski.
To jest naturalny mechanizm wbudowany w ciało ludzkie, który pozwala nam przyjąć taką pozycję, w której czujemy się najwygodniej. Poszukiwanie tego punktu związane jest z wyznaczeniem przestrzeni dla pracy lekarza stomatologa. Jeżeli mam punkt odniesienia („reference point”), to wtedy mogę zbudować swoje stanowisko pracy. Wiem, jak w stosunku do tego punktu ułożyć głowę pacjenta, gdzie znajdują się moje ręce, gdzie znajduje się miejsce do wymiany narzędzi i materiałów, gdzie znajduje się asysta, a gdzie wszystkie elementy (środki techniczne niezbędne do wykonania tego zabiegu).

Ponieważ pracujemy w teamie (together each achieves more) – razem osiągamy więcej. W zawiązku z tym lepiej służymy pacjentowi i naszą pracą możemy osiągnąć więcej. Punkt zero to umożliwia.

Konferencje tego typu w Centrum Kształcenia Ustawicznego będą organizowane regularnie. Przygotowywana jest już III edycja.
– Stwierdziłyśmy z koleżanką, że jeśli możemy na sali gimnastycznej zamontować unit – podsumowuje Sylwia Laskowska z CKU – i może on działać, by grając w siatkówkę można było oczyścić zęby, to dlaczego nie pójść dalej i nie pokazywać tego na odległość? 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

higienistka - Dentonet.pl
Wielka Brytania: tysiące asystentek odchodzi z zawodu! Asysta

W dyskusji na temat przyszłości brytyjskiej stomatologii w dobie pandemii najwięcej mówi się o sytuacji finansowej lekarzy dentystów – zwłaszcza tych, którzy nie mają podpisanej umowy z Narodową Służbą Zdrowia (NHS) i z tego względu nie mogą liczyć n...

higienistka - Dentonet.pl
UK: poważne przeszkody w pracy higienistek stomatologicznych Asysta

Higienistki stomatologiczne w Irlandii Północnej wyrażają obawy o swoją przyszłość. Reprezentujące je stowarzyszenie potwierdziło, że jego członkinie w wielu przypadkach mierzą się ze skróceniem czasu pracy, nie mogą wykonywać wszystkich zabiegów, ma...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zarobki asystentek i higienistek - Dentonet.pl
Zarobki asystentek i higienistek stomatologicznych w UE Asysta

Portal Europa.jobs wyliczył, na jakie zarobki mogą liczyć asystentki i higienistki stomatologiczne, które zdecydują się na pracę poza granicami Polski. Według portalu Europa.jobs asystentka stomatologiczna zatrudniona w gabinecie stomatologicznym w ...

higienistka - Dentonet.pl
Studia dla higienistek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Asysta

W roku akademickim 2020/2021 Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia 3-letnie studia I stopnia na kierunku „higiena stomatologiczna”. Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierunek powstaje jako część projek...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres