Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Sposób na próchnicę

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Sposób na próchnicę

Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie, a dokładnie ich produkty przemiany materii. Próchnicotwórcze bakterie metabolizują cukry zawarte w pożywnemu przez co powstają kwasy zagrażające zdrowym tkankom zębów i doprowadzające do rozwoju próchnicy.

Prof. Jeffrey Hillman z University of Florida wyhodował szczep bakterii, który doskonale czuje się w jamie ustnej, a nie produkuje kwasu mlekowego.

Eksperymenty wykazały, że zmutowany, Streptococcus mutans – bakteria uznawana za największe zagrożenie w rozwoju próchnicy, po wprowadzeniu do jamy ustnej wygrywa walkę z dotychczasowymi jej mieszkańcami.

Poddane terapii szczury nie miały najmniejszych śladów próchnicy, nawet kiedy naukowcy pozwolili im opychać się wyłącznie słodyczami.

Zdaniem badaczy nowe bakterie są nie tylko skuteczne w walce z próchnicą, ale także nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Terapia ma być jednorazowa, a jej koszt oszacowano na około 150 USD.

Jednak zanim w aptekach pojawi się antypróchniczy preparat, uczeni chcą na wszelki wypadek dodatkowych kilku lat obserwacji.

na podstawie: Wiedza i Życie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
Ilu jest w Polsce dentystów? GUS będzie liczył w inny sposób Lekarz

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozbieżnościach dotyczących liczby lekarzy dentystów publikowanych m.in. przez Eurostat oraz Naczelną Izbę Lekarską. Niedawno do samorządu wpłynęło pismo od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym wskazano, że GUS...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Nowy sposób masowej diagnostyki SARS-CoV-2 Lekarz

Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze. Bada...

ROZWIŃ WIĘCEJ
DSD - najbardziej etyczny sposób "sprzedaży" w stomatologii? Lekarz

Czy Digital Smile Design jest najbardziej etyczną formą "sprzedaży" w gabinecie stomatologicznym? Na to pytanie podczas swojego wykładu w ramach I Konferencji Dentonet Online odpowie dr Bartosz Cerkaski. Zapraszamy! ...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
ŚDZJU 2020: w gronie ekspertów, o tym jak uprzedzić próchnicę Lekarz

22 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie ekspertów zaproszonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, poświęcone krajowym obchodom Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) i kampanii „...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres