Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Sportowcy nie dbają o zęby?

Brak komentarzy | Publikacja:
Sportowcy nie dbają o zęby?

Sportowcy nie dbają o zęby?

Uczestnicy ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie mieli zapewnioną doskonałą opiekę medyczną, w tym stomatologiczną. Pisaliśmy o tym w lipcu 2012 roku – Dentysta na olimpiadzie.

Specjalnie otwarta na igrzyska klinika stomatologiczna posłużyła brytyjskim badaczom z University College London – UCL (Eastman Dental Institute) m.in. do przeprowadzenia badań nad stanem zdrowia jamy ustnej najlepszych sportowców naszego globu. Wyniki ich prac opublikowało fachowe pismo „British Journal of Sports Medicine”.

Wszyscy, którym wydawało się, że olimpijczycy mają nienaganne uzębienie, mogą być wynikami badania zaskoczeni. Otóż, delikatnie mówiąc, stan uzębienia i higiena jamy ustnej sportowców olimpijczyków pozostawia bardzo wiele do życzenia.

Londyńskimi badaniami objęto 302 sportowców, reprezentujących 25 dyscypliny sportowe (od lekkoatletów, poprzez bokserów, po hokeistów). U ponad 55 proc. z nich stwierdzono próchnicę, z których 41 proc. miało ją w stopniu zaawansowanym, z głęboką erozją szkliwa. Ponad ¾ badanych cierpiało na gingivitis, w tym 15 proc. w stopniu zaawansowanym (periodontitis).

Co ciekawe, aż 42 proc. badanych wyrażało zaniepokojenie stanem swojej jamy ustnej, a 28 proc. twierdziło, że obniża on jakość ich życia. Co piąty z badanych przyznał, że kiepski stan uzębienia ma bezpośredni wpływ na osiągane przez niego wyniki w sporcie.

Kolejne wyniki budzą już zgrozę. Blisko połowa z badanych (46,5 proc.) nie odwiedziła dentysty w ostatnim roku, podczas gdy 8,7 proc. wyznało, że u dentysty nie było w ogóle!

Kierujący badaniami prof. Ian Needleman nie krył swojego zdziwienia.

– Zadziwiające, że wielu zawodowych sportowców poświęca mnóstwo czasu i wysiłku na poprawianie wyników, ale nie ma wsparcia, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. A przecież ma to bezpośredni wpływ na osiągane przez nich wyniki – skomentował wyniki badań profesor Needleman.

Wcześniejsze badania również wskazywały na nie najlepszy stan zdrowia jamy ustnej u wielu sportowców. Wiązać to się może ze zwiększoną konsumpcją napojów izotonicznych oraz niższą ogólną odpornością organizmu ze względy na intensywne treningi. Ale swoją rolę odgrywa także niska świadomość wielu atletów, że zdrowie jamy ustnej ma ścisły związek z osiąganymi przez nich wynikami w sporcie.

 

tch na podstawie sciencedaily.com

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji