Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Śpisz za krótko? Możesz przytyć!

Publikacja:

Śpisz za krótko? Możesz przytyć!

Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że osoby przeznaczające zbyt mało czasu na sen mają zwiększone ryzyko otyłości. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy, naukowcy wskazują spadek produkcji przez nasz organizm jednego z hormonów kontrolujących apetyt.

Bezsenność wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie, teraz powiązano ją także z ryzykiem pojawienia się nadwagi i otyłości. Naukowcy zbadali dokładnie przyczynę tego związku, wskazując właśnie na podłoże hormonalne.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbadali osoby cierpiące z powodu bezsenności i wykazali, że częste niewysypianie się zakłóca wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za regulację siły naszego apetytu. Opisywany hormon to grelina – peptyd wydzielany w ścianach żołądka. Grelina pobudza apetyt i poziom jej wzrasta przed posiłkiem.

W badaniach uczestniczyło 38 mężczyzn, których podzielono na dwie grupy, z których jedna cierpiała na zaburzenia snu oraz drugą bez podobnych dolegliwości.

O różnych porach uczestnikom badano we krwi poziom greliny oraz leptyny. Mężczyźni byli w podobnym wieku i o zbliżonej masie ciała. Badanych rejestrowano czynność mózgu w czasie snu.

U osób cierpiących na bezsenność stwierdzono o 30% niższy poziom greliny w godzinach nocnych. Poziom leptyny nie różnił się w badanych grupach. Wyniki wydają się być niedorzeczne gdyż obniżony poziom greliny powinien hamować apetyt i przeciwdziałać tyciu.

Naukowcy porównali jednak swoje badania z wcześniej przeprowadzonymi badaniami dotyczącymi niedoboru snu i doszli do wniosku innymi, że w ciągu dnia u osób przeznaczających dobowo zbyt mało czasu na sen dochodzi do odwrócenia sytuacji – następuje wzrost poziomu greliny i spadku leptyny, co pobudza apetyt.

Autorzy badań są zdania, że u osób niedosypiających dochodzi do zakłóceń procesów kontrolujących równowagę energetyczną organizmu, co tłumaczy dlaczego osoby te nabierają wagi. Naukowcy podsumowując przypomnieli, że dobry sen jest niezbędny dla naszego zdrowia.

www.sciencedaily.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

funty
Szkocja: masz do 25 lat? Zęby możesz leczyć bezpłatnie Lekarz

Od wtorku 24 sierpnia co dziesiąty mieszkaniec Szkocji może myśleć, na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze. Zaoszczędzone przynajmniej na leczeniu dentystycznym – tego dnia przywilej dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NHS został...