Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Śpisz za krótko? Możesz przytyć!

Publikacja:

Śpisz za krótko? Możesz przytyć!

Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że osoby przeznaczające zbyt mało czasu na sen mają zwiększone ryzyko otyłości. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy, naukowcy wskazują spadek produkcji przez nasz organizm jednego z hormonów kontrolujących apetyt.

Bezsenność wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie, teraz powiązano ją także z ryzykiem pojawienia się nadwagi i otyłości. Naukowcy zbadali dokładnie przyczynę tego związku, wskazując właśnie na podłoże hormonalne.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zbadali osoby cierpiące z powodu bezsenności i wykazali, że częste niewysypianie się zakłóca wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za regulację siły naszego apetytu. Opisywany hormon to grelina – peptyd wydzielany w ścianach żołądka. Grelina pobudza apetyt i poziom jej wzrasta przed posiłkiem.

W badaniach uczestniczyło 38 mężczyzn, których podzielono na dwie grupy, z których jedna cierpiała na zaburzenia snu oraz drugą bez podobnych dolegliwości.

O różnych porach uczestnikom badano we krwi poziom greliny oraz leptyny. Mężczyźni byli w podobnym wieku i o zbliżonej masie ciała. Badanych rejestrowano czynność mózgu w czasie snu.

U osób cierpiących na bezsenność stwierdzono o 30% niższy poziom greliny w godzinach nocnych. Poziom leptyny nie różnił się w badanych grupach. Wyniki wydają się być niedorzeczne gdyż obniżony poziom greliny powinien hamować apetyt i przeciwdziałać tyciu.

Naukowcy porównali jednak swoje badania z wcześniej przeprowadzonymi badaniami dotyczącymi niedoboru snu i doszli do wniosku innymi, że w ciągu dnia u osób przeznaczających dobowo zbyt mało czasu na sen dochodzi do odwrócenia sytuacji – następuje wzrost poziomu greliny i spadku leptyny, co pobudza apetyt.

Autorzy badań są zdania, że u osób niedosypiających dochodzi do zakłóceń procesów kontrolujących równowagę energetyczną organizmu, co tłumaczy dlaczego osoby te nabierają wagi. Naukowcy podsumowując przypomnieli, że dobry sen jest niezbędny dla naszego zdrowia.

www.sciencedaily.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ekspertki Sensodyne 1
Ty też możesz zostać Ekspertką Sensodyne! Trwa kolejna edycja akcji Asysta

Trwa kolejna edycja akcji Ekspertki Sensodyne, organizowanej przez firmę GSK – właściciela znanych na całym świecie marek produktów do higieny jamy ustnej, takich jak Sensodyne, Parodontax i Corega. Do programu dołączyło już ponad 1600 higienistek st...

relacje z pacjentem
Dentistry IQ: Pacjencie, czy możesz być dla nas miły? Asysta

Higienistka stomatologiczna ze Stanów Zjednoczonych Amanda Hill pisze w portalu Dentistry IQ, że wiele osób żyje obecnie w stanie permanentnego poddenerwowania. A gdy osoby takie trafiają do gabinetu higieny, może to mieć wpływ na nasze samopoczucie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Artykul Ekspertki Sensodyne
Ekspertki Sensodyne - Ty też możesz znaleźć się w tym gronie! Asysta

Już blisko 2000 osób zrzesza facebookowa grupa Ekspertek Sensodyne - zaangażowanych, świadomych swojej roli higienistek stomatologicznych, które chcą podnosić wiedzę, rozwijać umiejętności i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z koleżankami po fachu. ...

ASP webinar2
Ty też możesz zostać stomatologiem przyszłości! Lekarz

Czy studia to już moment, w którym powinno się określić swoją ścieżkę rozwoju? W jaki sposób wyróżnić się na tle innych studentów? Czy warto koncentrować się tylko na jednej specjalizacji? Pytań, które nurtują studentów stomatologii już na etapie ksz...

funty
Szkocja: masz do 25 lat? Zęby możesz leczyć bezpłatnie Lekarz

Od wtorku 24 sierpnia co dziesiąty mieszkaniec Szkocji może myśleć, na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze. Zaoszczędzone przynajmniej na leczeniu dentystycznym – tego dnia przywilej dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej w ramach NHS został...