Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Sondaż: lekarz nie zawsze autorytetem

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Sondaż: lekarz nie zawsze autorytetem

Sondaż: lekarz nie zawsze autorytetem

Tylko 27 proc. respondentów zapytanych o autorytet w zakresie zdrowego trybu życia wskazuje lekarza.

Taki sam odsetek osób żadnego autorytetu nie potrafi wskazać – wynika z sondażu "Polacy o zdrowym stylu życia".

Badanie „Zdrowy styl życia Polaków. Część druga – źródła wiedzy na temat zdrowego stylu życia i autorytety w dziedzinie zdrowego stylu życia" przeprowadzono na zlecenie Headlines Porter Novelli przez TNS Polska.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, badanie przeprowadzono w kwietniu na reprezentatywnej próbie 1000 osób od 15. roku życia.

Polacy zapytani o to, z jakich źródeł zdobywają informacje na temat tego, jak powinien wyglądać zdrowy styl życia najczęściej zaznaczali odpowiedź: "z żadnych".

Wśród tych, którzy ze źródeł informacji korzystają, najbardziej popularna okazała się odpowiedź "lekarz" – jednak wskazało ją tylko 22 proc. wszystkich badanych. Częściej taką odpowiedź wskazywały kobiety, osoby w wieku 60 lat i więcej, osoby z wykształceniem wyższym.

19 proc. respondentów jako źródło informacji wskazywało przyjaciół czy znajomych, rodzinę i członków gospodarstwa domowego zaznaczyło 12 proc. badanych, taki sam odsetek respondentów zaznaczył odpowiedź internet.

Po 10 proc. respondentów zaznaczyło audycje – radiowe i telewizyjne – a także artykuły w prasie. Rzadziej odpowiadano, że informacje czerpie się z reklam, książek, ulotek czy od farmaceutów.

Gdzie szukać autorytetu w dziedzinie zdrowego stylu życia? Chociaż lekarza wskazało 27 proc. ankietowanych, to identyczna grupa badanych nie była w stanie określić takiej osoby, odpowiadając: nie mam/trudno powiedzieć. Wśród innych popularnych odpowiedzi znalazły się następujące: członkowie rodziny (10 proc.), znajomi i przyjaciele(8 proc.), a także internet (również 8 proc.).

Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że ich rodziny i znajomi w ostatnich latach nie zmienili trybu życia w żadnym kierunku. Co czwarty badany zauważył zmianę trybu życia na zdrowszy.

Wśród czynników powodujących zmiany w stylu życia 34 proc. badanych wskazało sugestię lekarza, 31 proc. namowę kogoś z rodziny czy znajomego, 17 proc. – program telewizyjny/radiowy. Rzadziej pojawiały się odpowiedzi takie jak: znana osoba, reklama czy serial telewizyjny.

– Wskazywanie lekarza jako źródła informacji o zdrowym stylu życia, a zarazem także najwyższe wskazanie w kategorii: autorytet pokazuje zaufanie i wysoką wiarygodność tej grupy zawodowej – komentuje Ewelina Nazarko–Ludwiczak z Headlines Porter Novelli.

– Martwi jednak, zarówno w pytaniu o źródło, jak i autorytet tak wysoki wynik braku wskazania lub odpowiedzi typu nie mam/nie wiem – dotyczy to ponad jednej czwartej respondentów. Niskie wskazania uzyskały masowe, popularne formy przekazu informacji, takie jak np. ulotki – świadczy to o zmęczeniu ilością tego typu materiałów. Niepokojący jest wynik mówiący o tym, że ponad połowa Polaków nie widzi w swoim otoczeniu zmian w stylu życia na bardziej zdrowy. Z pewnością na uwagę zasługuje także fakt, że zarówno w pytaniu o źródło, jak i autorytet, internet uzyskał najwyższe wskazania wśród mediów – dodaje.

 

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Polacy coraz rzadziej u dentysty, jeśli idą – to prywatnie Lekarz

Według badania CBOS, regularnie spada liczba Polaków, która korzysta z pomocy dentystów – zarówno prywatnie, jak i w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ostatnim czasie tylko co trzeci badany (31%) odwiedził dentystę lub protetyka. W 201...

usługi medyczne - Dentonet.pl
Epidemia koronawirusa mocno uderza w prywatne usługi medyczne Lekarz

Ograniczenie liczby zabiegów, redukcja etatów, podniesienie cen usług oraz mniejsza liczba pacjentów to nowy krajobraz prywatnego rynku usług medycznych w okresie „odmrażania gospodarki”. Przyczyniły się to tego nie tylko wyższe koszty zabiegów, któr...

Prasówka DENTONET

Cześć tu Olek z DENTONET,łapcie garść linków do artykułów, o których mówiłem Wam w Instagram Stories: Sobota 9-11-2019Podatek od produktów wysokosłodzonych w Polsce coraz bardziej realny?Piątek 8-11-2019„Opieka stomatologiczna nad uczniami w pra...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Będą wytyczne dla stomatologów dotyczące pierwszej pomocy? Lekarz

Pomysłodawcą stworzenia wytycznych w zakresie "postępowania personelu gabinetów stomatologicznych z pacjentami w stanie ogólnoustrojowego bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego" jest prof. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczę...

Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres