Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Soki owocowe lepsze niż cola

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Soki owocowe lepsze niż cola

Soki owocowe lepsze niż cola

Jak podaje pismo HealthDay News kolorowe napoje są znacznie groźniejsze dla naszego uzębienia niż owocowe soki.

Potwierdził to rzecznik Amerykańskiego Zawiązku Stomatologicznego (ADA).

Nareszcie mamy mocny dowód na to, o czym byliśmy przeświadczeni od dłuższego czasu – powiedział rzecznik ADA.

Obszerny raport na ten temat ukazał się w piśmie Pediatrics. Wieloletnim badaniom poddano grupę 642 dzieci w wieku od 4 do 6 lat w momencie rozpoczęcia badań, która to grupa ma już obecnie 10 – 11 lat. Analizowano nie tylko stan uzębienia ale również nawyki żywieniowe dzieci.

Stwierdzono, że dzieci u których stwierdzono próchnicę piły więcej tzw. napojów kolorowych (cola, lemoniada i napoje energetyzujące).

Współautorka badań i raportu prof. Teresa Marshall z uniwersytetu w Iowa stwierdziła, że wśród dzieci pijących przede wszystkim soki owocowe też stwierdzono próchnicę zębów, jednak w znacznie mniejszym procencie, niż w grupie raczącej się innymi gazowanymi napojami.

Picie dużych ilości soków owocowych nie jest oczywiście bezpieczne dla uzębienia ale nie przynosi tyle szkód dzieciom jak inne napoje – stwierdziła prof. Marshall.

Nie do końca jednak wiadomo, dlaczego picie owocowych soków, które mają dużą zawartość cukrów, jest mniej szkodliwa dla naszego uzębienia.

Jedna z teorii mówi, że dzieci piją soki znacznie szybciej aniżeli inne kolorowe i gazowane napoje, którymi delektują się przez dłuższy okres czasu.

W raporcie mówi się również o tym, że naukowcy nie stwierdzili żadnego związku między zwiększoną konsumpcją mleka a rozwojem próchnicy, sugerując, że jest to najlepszy i najbezpieczniejszy napój dla małych dzieci.

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leeds University: jogurty "bio" i "organiczne" słodsze niż cola Asysta

Jak wynika z badań opublikowanych przez czasopismo "BMJ Open", nawet jogurty określane nazwami "bio" czy "organiczne" zawierają więcej cukru niż napoje typu cola.Badania dotyczące zawartości cukru w jogurtach przeprowadzili naukowcy z Leeds Universit...

herbatki owocowe - Dentonet.pl
Herbatki owocowe i wody smakowe mogą uszkadzać szkliwo Asysta

Jak informuje „British Dental Journal” kwaśne napoje w rodzaju herbatek owocowych czy wód smakowych mogą uszkadzać szkliwo zębów.Według naukowców z King's College London Dental Institute picie kwaśnych napojów pomiędzy posiłkami oraz ich sączenie zna...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres