Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ślina przyspiesza gojenie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Ślina przyspiesza gojenie

Holenderscy naukowcy odkryli, że ludzka ślina przyspiesza gojenie ran. Naukowcy z Uniwersyteckiej Kliniki Dentystycznej w Amsterdamie przeprowadzili badania, w których zaobserwowali, że proces gojenia ran przebiegł szybciej gdy zostały one pokryte śliną.
 

 

Holendrzy podjęli się udzielenia odpowiedzi na pytanie dlaczego rany w komórkach nabłonka wewnętrznej strony policzka goją się szybciej, niż podobne rany w skórze.


 

Badania przeprowadzane na hodowlach komórek dowiodły, że komórki, które uległy uszkodzeniu i zostały pokryte śliną goiły się szybciej.
 

 

Dalsze dociekania, badacze ukierunkowali na odnalezienie składnika śliny, który przyspieszał gojenie. Wyizolowano białko o nazwie histatyna. Na ten aminokwas uwagę we wcześniejszych badaniach zwrócili już japońscy naukowcy.
 

 

Osobom cierpiącym z powodu parodontozy zalecili oni wówczas stosowanie histatyny, gdyż zwiększa ona wzrost komórek tkanki łącznej dziąsła. Dodatkowo histatyna wykazuje działanie bakteriobójcze.
 

 

Odkrycie holenderskich naukowców po dalszych badaniach może okazać się nadzieją dla wszystkich cierpiących z powodu rozległych i trudno gojących się ran, jakie występują często u ofiar pożarów czy też chorych na cukrzycę.
 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ślina - Dentonet.pl
Ślina może hamować działanie próchnicotwórczych bakterii Lekarz

Znajdujące się w ślinie mucyny aktywnie zapobiegają próchnicy zębów poprzez hamowanie działania szkodliwych bakterii Streptococcus mutans – czytamy w czasopiśmie "Applied and Environmental Microbiology".Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu...

ślina - Dentonet.pl
Ślina – niezbędna dla zdrowych zębów. Co trzeba o niej wiedzieć? Pacjent

Ślina w 99% składa się z wody, ale pozostały 1% tej substancji zawiera nieocenione dla zdrowia jamy ustnej składniki. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie jamy ustnej oraz rozpoczynanie procesu trawienia, ale ślina ma również wpływ na zdrowie zębów, ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres