Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ślina przyspiesza gojenie

Brak komentarzy | Publikacja:

Ślina przyspiesza gojenie

Holenderscy naukowcy odkryli, że ludzka ślina przyspiesza gojenie ran. Naukowcy z Uniwersyteckiej Kliniki Dentystycznej w Amsterdamie przeprowadzili badania, w których zaobserwowali, że proces gojenia ran przebiegł szybciej gdy zostały one pokryte śliną.
 

 

Holendrzy podjęli się udzielenia odpowiedzi na pytanie dlaczego rany w komórkach nabłonka wewnętrznej strony policzka goją się szybciej, niż podobne rany w skórze.


 

Badania przeprowadzane na hodowlach komórek dowiodły, że komórki, które uległy uszkodzeniu i zostały pokryte śliną goiły się szybciej.
 

 

Dalsze dociekania, badacze ukierunkowali na odnalezienie składnika śliny, który przyspieszał gojenie. Wyizolowano białko o nazwie histatyna. Na ten aminokwas uwagę we wcześniejszych badaniach zwrócili już japońscy naukowcy.
 

 

Osobom cierpiącym z powodu parodontozy zalecili oni wówczas stosowanie histatyny, gdyż zwiększa ona wzrost komórek tkanki łącznej dziąsła. Dodatkowo histatyna wykazuje działanie bakteriobójcze.
 

 

Odkrycie holenderskich naukowców po dalszych badaniach może okazać się nadzieją dla wszystkich cierpiących z powodu rozległych i trudno gojących się ran, jakie występują często u ofiar pożarów czy też chorych na cukrzycę.
 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ślina - Dentonet.pl
Ślina może hamować działanie próchnicotwórczych bakterii Lekarz

Znajdujące się w ślinie mucyny aktywnie zapobiegają próchnicy zębów poprzez hamowanie działania szkodliwych bakterii Streptococcus mutans – czytamy w czasopiśmie "Applied and Environmental Microbiology".Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji