Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Skutki próchnicy zębów mlecznych – nie wolno ich lekceważyć!

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Skutki próchnicy zębów mlecznych – nie wolno ich lekceważyć!

Skutki próchnicy zębów mlecznych – nie wolno ich lekceważyć!

Wielu rodziców myśli, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba leczyć, bo prędzej czy później i tak wypadną. To bardzo szkodliwy mit! Mleczaki, podobnie jak zęby stałe, trzeba myć i leczyć – w innym przypadku próchnica może przynieść poważne skutki dla całego organizmu młodego człowieka.

Według badania przeprowadzonego przez Fundację Wiewiórki Julii, aż 78% dzieci w wieku 7-12 lat ma próchnicę (więcej informacji o działalności Fundacji można przeczytać tutaj). Na te fatalne statystyki ma wpływ wiele czynników: od nieprawidłowej higieny, przez brak systemowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad dziećmi, aż po zaniedbania ze strony rodziców w leczeniu zębów mlecznych. Wielu z nich ciągle uważa, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Stomatolodzy i pediatrzy przekonują jednak, że zdrowie zębów mlecznych u dzieci jest bardzo istotne – ich próchnica może bowiem skutkować bardzo poważnymi problemami całego organizmu.

Najgorsza dla zdrowia dziecka jest sytuacja, gdy zęby mleczne są już tak bardzo zniszczone przez próchnicę, że nadają się jedynie do usunięcia. Choć dla znacznego grona rodziców nie jest to powód do niepokoju, to jednak już brak choćby jednego zęba mlecznego ma fatalne skutki dla całego narządu żucia. Ewentualna ekstrakcja zębów mlecznych wpływa bowiem m.in. na opóźnianie wyrzynania się zębów stałych, spowolnienie rozwoju kości żuchwy i szczęki, powstawanie wad zgryzu (zgryzu głębokiego, przodozgryzu, tyłozgryzu, zgryzu krzyżowego) oraz zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Przedwczesne usunięcie zębów mlecznych spowodowane próchnicą często utrudnia również naukę prawidłowego jedzenia, zwłaszcza odgryzania i żucia pokarmów, a także sprzyja powstawaniu wad wymowy. Brak przednich siekaczy wpływa np. na nieprawidłową artykulację głosek wargowych i przedniojęzykowych.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – próchnica to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie. Jeśli drobnoustroje rozmnożą się w jamie ustnej i zaatakują zęby mleczne jest prawie pewne, że szybko przeniosą się również na wyrzynające się dopiero zęby stałe. Ich leczenie jest już natomiast bardziej skomplikowane i kosztowne.

Spowodowane próchnicą lub urazem ubytki zębów mlecznych mogą skutkować obowiązkowym leczeniem ortodontycznym, np. poprzez zastosowanie utrzymywacza przestrzeni. Jaki wpływ na zęby stałe ma to, w jaki sposób dbamy o zęby mleczne – na ten temat rozmawiamy z dr Aleksandrą Hilt.

AF
Fot. wjgomes, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

próchnica - Dentonet.pl
"Journal of Dental Research": próchnica – globalny problem Lekarz

Ponad 2,4 miliarda ludzi ma całym świecie cierpi na nieleczoną próchnicę zębów stałych – informuje „Journal of Dental Research”.Jak wskazują eksperci, skala problemu wynika z alarmujących zaniedbań – metody zapobiegania i leczenia są dobrze znane. Wy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ostrów Wielkopolski - Dentonet.pl
Ostrów Wielkopolski: program profilaktyki próchnicy dla 5-latków Lekarz

Ostrów Wielkopolski od 2016 r. realizuje program polityki zdrowotnej obejmujący profilaktykę stomatologiczną dzieci 5-letnich. W 2019 r. programem zostały objęte dzieci z rocznika 2014, będące mieszkańcami miasta oraz ich rodzice lub opiekunowie praw...

Leczymy mleczaki: lista zaleceń PTS dot. zębów mlecznych Lekarz

Do dentysty już w 6 miesiącu życia, a zamiast soków - warzywa. To wybrane przykłady z opublikowanej listy pożądanych u rodziców zachowań związanych z higieną jamy ustnej najmłodszych dzieci. Wszystko w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Towarzyst...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
robertbag
Ważny temat, jak najbardziej warty nagłaśniania. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że dzieci trzeba uczyć higieny jamy ustnej od najmłodszych lat, w innym wypadku wkrótce będziemy mieli całe pokolenie bezzębnych 30-40-latków.
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Kristoff
Szkoda, że wśród wielu rodziców wciąż pokutują takie stereotypy...
Oceń komentarz:     1: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres