Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Skutki deregulacji zawodów

Brak komentarzy | Publikacja:
Skutki deregulacji zawodów

Skutki deregulacji zawodów

Deregulacja zawodów wciąż budzi duże emocje, nie tylko wśród asystentek stomatologicznych.

Z jednej strony zmiany wydają się uzasadnione. Przed ich wprowadzeniem wśród innych krajów europejskich Polska była krajem o największej liczbie zawodów regulowanych, których było 380 (czyli takich, do których wykonywania trzeba zdobyć specjalne uprawnienia, np. poprzez zdanie egzaminu zawodowego). Dla porównania w Szwecji na liście zawodów regulowanych jest 91 pozycji. Pojawiło się zatem pytanie, czy każdy z tych zawodów musi być obwarowany regulacjami.

W wyniku deregulacji zostało „uwolnionych” 150 zawodów, wśród których jest również zawód asystentki stomatologicznej. Obawy w związku z tą zmianą są spore. Najczęstsze argumenty wysuwane przeciw deregulacji, to obniżenie jakości wykonywanych usług czy zalew rynku przez niekompetentnych pracowników. W dyskusjach na ten temat pojawiają się również pytania o to, czy deregulacja faktycznie wpłynie na ożywienie rynku pracy i obniżenie cen usług, jak to było uzasadniane na początku wprowadzania zmian.

Na te pytania szukał odpowiedzi dziennik „Metro”, który kilka dni temu opublikował wyniki swoich badań. Wzięto pod lupę cztery deregulowane zawody: przewodników turystycznych, pośredników i zarządców nieruchomościami, księgowych i detektywów.

W przypadku przewodników turystycznych zaobserwowano znaczny wzrost osób oprowadzających wycieczki bez licencji. Jest to związane m.in. z tym, że aby zdobyć licencję, należy wydać ok. 2 tysiące złotych. Ta cena stanowi problem, szczególnie dla osób, które chcą dorabiać do pensji jako przewodnik – teraz mają taką możliwość. Pojawia się jednak również problem – często pracy przewodnika podejmują się osoby, które nie mają wiedzy i mogą przekazywać nieprawdziwe informacje turystom.

Mniej zmian zaobserwowano w środowisku pośredników nieruchomości oraz księgowych. Choć liczba osób wykonujących te zawody bez licencji wciąż się zwiększa, to jednak bardzo często nie idzie za tym zaufanie pracodawców oraz klientów. Trudno się temu dziwić, ponieważ usługi, które świadczą, wymagają posiadania znacznej wiedzy, a ewentualne błędy niosą za sobą poważne konsekwencje dla klientów.

Jedynym zaskoczeniem były wyniki badań zawodu detektywa. W tym przypadku zaobserwowano nagły wzrost ilości detektywów. W 2014 roku szkolenie na detektywa (jedyny wymóg do wykonywania zawodu po deregulacji) ukończyło aż pół tysiąca osób, a rok wcześniej tylko 43.

Jak będzie z asystą? Czy deregulacja wpłynie pozytywnie, czy negatywnie na rynek pracy? Trudno ocenić. Z pewnością brak możliwości zdobycia odpowiedniego wykształcenia będzie stanowił pewien problem. Wszystko jednak zależy od stomatologów, zatrudniających asystę oraz samych asystentek.

Źródło: metro.gazeta.pl

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higienistka - Dentonet.pl
Higienistka stomatologiczna wśród najlepszych zawodów w USA Asysta

Agencja badawcza US News & World Report ogłosiła coroczny ranking 100 najlepszych zawodów w Stanach Zjednoczonych. Na czwartym miejscu znalazł się lekarz dentysta, na piątym – ortodonta, na dziewiątym – chirurg stomatologiczny oraz protetyk (ex a...

światłoterapia
Światłoterapia na skutki uboczne chemioterapii w jamie ustnej? Lekarz

Amerykańscy naukowcy z University of Buffalo otrzymali 1,5 mln dolarów dotacji na badania światłoterapii jako potencjalnej metody minimalizującej skutki uboczne chemioterapii i radioterapii w jamie ustnej.Według danych amerykańskiego Centers for Dise...

ZUS - Dentonet.pl
Koniec preferencyjnych zasiłków dla zawodów medycznych Lekarz

ZUS przypomniał, że od 5 września 2020 r. przestały obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla osób wykonujących zawód...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Skutki pandemii dla zdrowia stomatologicznego dzieci Lekarz

- Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy, jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma pr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji