Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Skuteczniejsza implantacja dzięki znaczonemu antybiotykowi

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Skuteczniejsza implantacja dzięki znaczonemu antybiotykowi

Skuteczniejsza implantacja dzięki znaczonemu antybiotykowi

Ciekawa publikacja ukazała się w piśmie „Nature Communications”. Artykuł omawia problemy związane z implantacją, a w szczególności kwestię zakażeń bakteryjnych.

Jak wiadomo, implanty mogą być niekiedy źródłem zakażeń bakteryjnych. Mikrobiolog Marleen van Osten z Uniwersytetu w Groningen – główna autorka artykułu – twierdzi, że sposobem na odróżnienie zwykłego obrzęku od infekcji jest zastosowanie specjalnie spreparowanego antybiotyku – wankomycyny (vanco-800CW).

Jak twierdzi autorka oraz jej współpracownicy, żeby to sprawdzić, nie będzie już potrzebna nieprzyjemna dla pacjenta, inwazyjna biopsja. Wystarczy zastosowanie wankomycyny zawierającej specjalny fluorescencyjny barwnik. Tak spreparowany antybiotyk zagnieżdża się w zewnętrznych ściankach bakterii (np. Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego) i emituje światło widzialne pod mikroskopem fluorescencyjnym.

Aby to sprawdzić, naukowcy wstrzyknęli myszy niewielką, ale bezpieczną ilość tego antybiotyku. Następnie 8 mm pod skórą ludzkich zwłok zaimplementowali specjalne płytki pokryte bakterią Staphylococcus epidermidis, bytującą na ludzkiej skórze. Używając specjalnej kamery wykrywającej fluorescencję, potwierdzili fakt świecenia tych płytek.

Niren Murthy, inżynier biomedycyny z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii, twierdzi, że prace holenderskich naukowców są bardzo interesujące. Podkreśla, że nowe sposoby wykrywania infekcji przy implantacjach są pilnie potrzebne.

Ma jednak pewne obawy, czy fluorescencyjne cząstki wankomycyny umiejscowione głębiej w ludzkim ciele będą na tyle jasno świeciły, by mogły być wykryte przez skaner, szczególnie jeśli nie występują w zbyt dużej ilości.

Kierująca badaniami dr van Osten jest jednak dobrej myśli. Jak twierdzi, opracowana metoda jest w pełni bezpieczna dla zdrowia człowieka i ma nadzieję, że nowa technika będzie wkrótce mogła mieć zastosowanie w praktyce.

tch na podstwie scientificamerican.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Pomysł polskich badaczy na szczepionkę przeciw COVID-19 Lekarz

Badacze z Gdańska i Krakowa łączą siły, aby wspólnie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę przeciw COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa - tłumaczy w...

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Światło UV-C zabija 99,9% koronawirusa w ciągu kilku sekund Lekarz

Nawet 99,9% koronawirusów może zostać zabitych pod wpływem światła UV-C. Dotyczy to także wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Dotychczas wirusy mogły być zabijane przez konwencjonalne bakteriobójcze światło UV-C o długości fali 254 nm, niebez...

leki - Dentonet.pl
Będą nowe leki na paradontozę? Pomogą odkrycia badaczy UJ Lekarz

Międzynarodowy zespół z udziałem badaczy z UJ przyjrzał się bakteriom wywołującym paradontozę i odkrył, jak działa u nich system transportu peptydów. Odkrycie to może przyczynić się do opracowania leków, zatrzymujących rozwój takich patogenów. Międz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres