Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

SKOŃCZYĆ Z FIKCJĄ – Stomatologia w Porozumieniu Zielonogórskim

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

SKOŃCZYĆ Z FIKCJĄ – Stomatologia w Porozumieniu Zielonogórskim

Stomatologia, obok POZ, Specjalistyki i Rehabilitacji, wchodzi w skład Porozumienia Zielonogórskiego i jest przez nie reprezentowana. W chwili obecnej dotyczy to przede wszystkim stomatologów województwa śląskiego gdzie integracja środowiska postępuje najszybciej i przede wszystkim w połączeniu z pozostałymi działami opieki ambulatoryjnej.

Jednoczmy nasze środowisko!

Od początku tego roku, kiedy to rozpoczęliśmy próby jednoczenia naszego środowiska Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia z siedzibą w Zabrzu skupił w swoich szeregach ponad 1000 świadczeniodawców (z zakresu POZ, specjalistyki i stomatologii) w tym ok. 600 stomatologicznych. Do tego należy dodać nie małą liczbę gabinetów stomatologicznych funkcjonującą w ramach przychodni specjalistycznych i POZ. Jednocześnie mamy świadomość, że nie wszędzie jeszcze dotarliśmy i liczymy, że liczba członków naszego związku będzie systematycznie rosła.

Równocześnie z pracami na terenie naszego województwa prowadzimy rozmowy z organizacjami zrzeszającymi stomatologów w innych województwach tj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim i małopolskim gdzie nasi koledzy również podjęli próby zjednoczenia się. Mamy nadzieję, że wszystko będzie szło w kierunku stworzenia w niedalekiej przyszłości silnej, ogólnopolskiej organizacji skupiającej i reprezentującej interesy naszej grupy zawodowej.

Co nam przyniesie 2004 rok?

Przechodząc do chwili obecnej, jesteśmy w trakcie Konkursu 2004. Stomatolodzy województwa śląskiego, podobnie jak wszyscy pozostali sygnotariusze Porozumienia Zielonogórskiego postanowili nie składać ofert w tym konkursie.

Decyzja ta została podyktowana skandalicznymi i nie możliwymi do przyjęcia warunkami narzuconymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkami, które umożliwiały urzędnikom z NFZ dowolne manipulowanie naszymi umowami włącznie ze zmianą ich wartości finansowej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę do czego by to doprowadziło.

Najlepszym przykładem są zeszłoroczne aneksy obcinające nasze kontrakty o 40 % i skracające je z trzech do jednego roku. Dlatego też Porozumienie Zielonogórskie wybrało inną drogę, drogę rokowań. Każdy z członków związku, który postanowił się do nas przyłączyć i nie złożył oferty w Konkursie 2004, podpisał list intencyjny skierowany do prezesa NFZ, wyrażający wolę świadczenia usług w przyszłym roku na warunkach ustalonych przez Porozumienie Zielonogórskie i NFZ. List ten jest jednocześnie imiennym pełnomocnictwem dla negocjatorów porozumienia.

Dlaczego uznaliśmy, że taki krok jest niezbędny?

Sytuacja placówek ochrony zdrowia w Polsce jest tragiczna. Wiele z nich nie przetrwa kolejnego roku eksperymentów prowadzonych przez „ekspertów” z NFZ i ministerstwa zdrowia. Dlatego w tym roku nie wystarczą negocjacje warunków finansowych kontraktów (chociaż jest to także bardzo ważny element tych negocjacji) ale trzeba zmienić system.

Mamy pełną świadomość tego, że to nie jest łatwe i szybkie do zrealizowania zadanie, ale na pewno możliwe. Zacząć musimy od stworzenia umowy. Umowy, która będzie spełniała wszelkie normy prawne, etyczne i normy dobrego obyczaju. Umowy, w której żadna ze stron nie będzie uprzywilejowana, gdzie nie będzie możliwości interpretacji i nadinterpretacji. Umowy, która pozwoli nam uczciwie i spokojnie pracować przez cały okres jej trwania.

Co chcielibyśmy osiągnąć w stomatologii?

Szczegółowe omówienie wszystkich naszych postulatów nie jest możliwe ze względu na ograniczoną objętość tego artykułu.

Na pewno jednym z najważniejszych jest cena jednostkowa za punkt stomatologiczny. Obecna w wysokości ok. 6,4 gr. czy planowana przez NFZ 5 gr. w żaden sposób nie przystaje do realnych kosztów świadczeń na rzecz ubezpieczonych w PUZ.

Wyliczenia niezależnych firm audytorskich jednoznacznie mówią, że przy cenie 15 gr. za punkt opłacalność wynosi 0 a jakikolwiek zysk pojawia się przy cenie 16 – 17 gr. Wynika z tego, że w chwili obecnej NFZ pokrywa ok. 40% kosztów leczenia stomatologicznego, pozostałą zaś część stomatolodzy z własnej kieszeni. W planach NFZ na przyszły rok suma refundacji ma być zmniejszona do 30%. Jeśli się na to zgodzimy to nie będzie koniec.

Nasza wytrzymałość jest testowana od kilku lat, najpierw przez kasy chorych a teraz przez fundusz i będzie testowana dalej dopóki nie powiemy dość. Dlatego mówimy dość już teraz. Nie zgadzamy się dłużej finansować z własnej kieszeni dobrego samopoczucia polskich władz, które wielokrotnie, publicznie chwalą się jak to jest dobrze a będzie jeszcze lepiej. Trzeba skończyć z tą fikcją. Jeśli NFZ nie ma pieniędzy na zakupienie takiej ilości świadczeń jak do tej pory to niech kupi tyle na ile ich stać, ale za cenę, która pozwoli nam pracować i żyć godnie.

Z innych, nie mniej ważnych spraw, którymi musimy się zająć zasygnalizuję kilka. Jest to kwestia wolnych dopłat do materiałów ponadstandartowych, możliwość przyjmowania prywatnych pacjentów w naszych prywatnych gabinetach, unormowanie spraw dni wolnych i urlopów, jednoznaczne określenie zasad przyjmowania pacjentów (wykluczający się brak możliwości odmowy przyjęcia z jednoczesnym obowiązkiem zapewnienia ciągłości świadczeń przez cały rok) czy wreszcie sztuczne ograniczanie kontraktów 20 i 5% limitem na leczenie i profilaktykę młodzieży.

Tak mniej więcej, w dużym skrócie, wyglądają nasze plany na najbliższą przyszłość. Jeśli ktoś z Państwa chciałby dowiedzieć się czegoś bliżej lub byłby zainteresowany współpracą z nami zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i kontakt.

Artur Lech

tel. 0 – 604 624 666

www.zpoz.zabrze.prv.pl

Artykuł ten ukazał się w piśmie „Służba Zdrowia”

Nr 89-92 (20.11 – 1.12.2003)

www.sluzbazdrowia.com.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dolary - Dentonet.pl
Stomatologia w USA: wyższe ceny, zwolnienia, likwidacja Lekarz

Miliony Amerykanów wciąż opóźniają wizyty u dentysty lub z nich całkowicie rezygnują z powodu obaw przed zakażeniem koronawirusem. Może to prowadzić do wzrostu cen w praktykach stomatologicznych, redukcji zatrudnienia, a nawet upadku części gabinetów...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Czy w Polsce funkcjonuje stomatologia dziecięca? Lekarz

Posłanka Joanna Jaśkowiak skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o stan stomatologii dziecięcej w naszym kraju. Jak podkreśliła posłanka, w Polsce problem próchnicy dotyczy niemal całej populacji, bo aż 90%. Mimo wcześniejszych ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie endodontyczne - Dentonet.pl
Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady Lekarz

Izrael jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie drugiej blokady w związku z nową falą zachorowań na COVID-19. Ma ona trwać 3 tygodnie – zakończy się 9 października. Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa sytuacja w kraju wpłynie na...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2 Lekarz

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres