Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Brak komentarzy | Publikacja:
Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Problem przebarwień na zębach dotyczy wielu pacjentów, którzy zgłaszają się z nim do gabinetów stomatologicznych. Istnieje wiele sposobów na to, by je usunąć (np. wybielanie). Skuteczność tego zabiegu zależy jednak od przyczyny przebarwienia.

Za przebarwione uznaje się zęby, które mają kolor odmienny od innych. Intensywność i kolor plam może być różna – od prawie niewidocznych do bardzo rzucających się w oczy. Zmiany te mogą obejmować całe uzębienie, grupy zębów, pojedyncze sztuki lub jedynie ich niektóre obszary.

Przebarwienia można podzielić na:
– zewnątrzpochodne – powstają one na skutek działania czynników przebarwiających na uformowany w procesie rozwoju ząb. Należą do nich: kawa, herbata, czerwone wino, niektóre przyprawy (np. curry)
– wewnątrzpochodne – czynniki przebarwiające zadziałały na ząb w momencie jego rozwoju.

Zmiany na zębach może wywołać także palenie tytoniu i barwniki znajdujące się w pożywieniu (np. beta-karoten). Również w taki sposób może zadziałać leczenie chorób miazgi zęba (np. leczenie kanałowe) oraz niektóre leki i materiały stosowane w stomatologii (np. amalgamaty).
Najbardziej prozaicznym powodem przebarwień na zębach może być też nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Powód ten jednak najłatwiej jest wyeliminować.

Przebarwienia mogą pojawić się także z powodu barwników powstających w wyniku procesów chemicznych zapoczątkowanych przez bakterie.
Do przyczyn wewnątrzpochodnych można zaliczyć używanie antybiotyków – w szczególności tetracyklin w okresie rozwoju zębów. U dzieci (w skutek kumulowania się w szkliwie zębów i w kościach) mogą one powodować trwałe, żółtobrązowe przebarwienia zębów i niedorozwój szkliwa oraz zahamowanie wzrostu kości.
Przebarwienia zębów mogą być też spowodowane nieprawidłową czynnością niektórych gruczołów dokrewnych (np. zmiany w tarczycy – jej niedoczynność może spowodować mlecznobiałe zabarwienie, a nadczynność – niebiesko-białe).

Rzadkimi przyczynami powstawania przebarwień na zębach są choroby ogólnoustrojowe, np. hemolityczna choroba noworodków, porfiria czy cystowe zwłóknienie trzustki.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zab obok lusterka i zglebnika
"Scientific Reports": życie człowieka zapisane… w zębach Lekarz

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali budowę i skład zębów 15 chętnych osób. Okazało się, że można z nich wyczytać wiele informacji o życiu każdego pacjenta – informuje "Scientific Reports". Według naukowców z New York University, z ...

Dentonet - niedobór witaminy D
Kanada: stan zdrowia człowieka trwale zapisany w zębach Lekarz

Jak informuje „Journal of Archaeological Science”, antropolodzy z Kanady udowodnili, że nawet po setkach lat ze stanu uzębienia można dowiedzieć się szczegółów dotyczących zdrowia człowieka, takich jak niedobór witaminy D.Naukowcy z McMaster Universi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
proteza - Dentonet.pl
"W takich sytuacjach technicy biorą odpowiedzialność na siebie" Lekarz

- W rozmowie z prof. Teresą Sierpińską, konsultantem krajowym ds. protetyki, padły jasne rekomendacje. Są dwie procedury, które powinny być doraźnie wykonywane: korekta protezy przez lekarza oraz sytuacja, kiedy pacjent złamie protezę - mówi prof. dr...

The Beatles - Dentonet.pl
O dentystach i zębach w muzyce pop Lekarz

Ząb – ta naturalna bariera oddzielająca nas od zewnętrznego świata, gotowa zmiażdżyć każdego intruza chcącego zakłócić nasz wewnętrzny dobrostan, jest od zawsze obecny w kulturze masowej. Nie inaczej jest w muzyce pop, choć mniej tam o samych zębach,...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji