Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Problem przebarwień na zębach dotyczy wielu pacjentów, którzy zgłaszają się z nim do gabinetów stomatologicznych. Istnieje wiele sposobów na to, by je usunąć (np. wybielanie). Skuteczność tego zabiegu zależy jednak od przyczyny przebarwienia.

Za przebarwione uznaje się zęby, które mają kolor odmienny od innych. Intensywność i kolor plam może być różna – od prawie niewidocznych do bardzo rzucających się w oczy. Zmiany te mogą obejmować całe uzębienie, grupy zębów, pojedyncze sztuki lub jedynie ich niektóre obszary.

Przebarwienia można podzielić na:
– zewnątrzpochodne – powstają one na skutek działania czynników przebarwiających na uformowany w procesie rozwoju ząb. Należą do nich: kawa, herbata, czerwone wino, niektóre przyprawy (np. curry)
– wewnątrzpochodne – czynniki przebarwiające zadziałały na ząb w momencie jego rozwoju.

Zmiany na zębach może wywołać także palenie tytoniu i barwniki znajdujące się w pożywieniu (np. beta-karoten). Również w taki sposób może zadziałać leczenie chorób miazgi zęba (np. leczenie kanałowe) oraz niektóre leki i materiały stosowane w stomatologii (np. amalgamaty).
Najbardziej prozaicznym powodem przebarwień na zębach może być też nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Powód ten jednak najłatwiej jest wyeliminować.

Przebarwienia mogą pojawić się także z powodu barwników powstających w wyniku procesów chemicznych zapoczątkowanych przez bakterie.
Do przyczyn wewnątrzpochodnych można zaliczyć używanie antybiotyków – w szczególności tetracyklin w okresie rozwoju zębów. U dzieci (w skutek kumulowania się w szkliwie zębów i w kościach) mogą one powodować trwałe, żółtobrązowe przebarwienia zębów i niedorozwój szkliwa oraz zahamowanie wzrostu kości.
Przebarwienia zębów mogą być też spowodowane nieprawidłową czynnością niektórych gruczołów dokrewnych (np. zmiany w tarczycy – jej niedoczynność może spowodować mlecznobiałe zabarwienie, a nadczynność – niebiesko-białe).

Rzadkimi przyczynami powstawania przebarwień na zębach są choroby ogólnoustrojowe, np. hemolityczna choroba noworodków, porfiria czy cystowe zwłóknienie trzustki.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

próchnica - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: 90% nastolatków w Polsce ma próchnicę Asysta

Siedmiu na dziesięciu Polaków ma próchnicę. Wśród nastolatków odsetek ten jest znacznie większy i sięga 90%. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. bogata w cukier dieta, podjadanie między posiłkami, niewystarczająca higiena oraz rzadkie wizyty kont...

Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres